۹ اسفند ۱۴۰۱، ۱۵:۱۰

معاون وزیر علوم عنوان کرد:

دفاع وزارت علوم از دانشجوی ایرانی در مقابل رفتار نژادپرستانه سوئد

دفاع وزارت علوم از دانشجوی ایرانی در مقابل رفتار نژادپرستانه سوئد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از دانشجوی ایرانی در سوئد که به علت تقدیر از بزرگانی نظیر شهید مطهری و شهید سلیمانی در پایان نامه دکتری وی موانع زیادی برایش ایجاد شد، دفاع کرد.

دکتر عبدالحسین کلانتری در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص وضعیت وحید سعادت طلب که در یکی از دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل است و دانشگاه به علت تقدیر از بزرگانی نظیر شهید مطهری و شهید سلیمانی موانع زیادی برای دفاع وی بوجود آورد، گفت: ایرانیان، خصوصا دانشجویان و دانشگاهیان هرجای جهان که باشند، جزئی از وجود ما هستند و قطعا ما نسبت به آنها تعصب داریم و احساس وظیفه می کنیم. خصوصا نخبگان و فرهیختگانی که عناصر هویتی و میراث و ارزشها و شخصیت های دینی و ملی ایران عزیز را پاس می دارند و به آنها وفادارند.

وی گفت: زمانی که از موضوع مطلع شدم، شخصا موضوع را پیگیری کردم و با این دانشجو گفت و گو کردم. صلابت، عقلانیت، درایت و شجاعت ایشان درخور تحسین بود و در کلام ایشان موج می‌زد. در صحبتی که با هم داشتیم خودشون رو وامدار شهدا و مردم شریف ایران می‌دانست و بارها و بارها بر این موضع تاکید داشت و آنقدر بر این موضع خود با طیب خاطر و با صلابت و شجاعت تاکید داشت که برای من غبطه برانگیز بود.

کلانتری خاطرنشان کرد: این دانشجو در عباراتی دقیقا این جمله را گفت: «هر چه هست از رب العالمین هست. و خداوند رب بودنش را با هدایت کردنم در وسط تاریکی غرب برایم معنا کرد. و انسان باید در دریای مواج زندگی با هدایت او موج سواری کند تا به ساحل دوست برسد.»

معاون وزیر علوم افزود: باخانواده این دانشجو در ایران هم تماس داشتم. پدر وی در قید حیات نیست، اما با مادر وی صحبت کردم و بابت تربیت چنین فرزندی تبریک گفتم و دیگر امورات مرتبط را پیگیری کردم. مادر این دانشجو هم شیرزنی است که به مواضع پسرش و از اینکه پسرش از ارزشهای دینی و ملی خود دفاع می کنند افتخار می کند و خودشان خواهر شهید هستند.

وی گفت: ما وظیفه خود می دانیم که در برابر این نوع رفتارهای فاشیستی و نژادپرستانه و دیکتاتورمآبانه نظام سلطه در مواجهه با دانشگاهیان، که متاسفانه تازگی ندارد و بارها و بارها تکرار شده، از این عزیزان دفاع کنیم.

کلانتری افزود: کشورهایی که تحمل نام و یاد شهید سلیمانی را ندارند، ادعای ازادی بیان دارند و مدعی هستند که در ایران آزادی بیان وجود ندارد! البته چنین رفتارهایی تعجب آور نیست و برآمده از خوی استکباری و غرب محورانه آنهاست. بعلاوه، تمام تلاش خودمان را بکار خواهیم برد از دیگر دانشگاهیانی که با تحریم ظالمانه مواجه شدند هم حمایت کنیم.

وی گفت: خدا را شکر، پافشاری وحید سعادت طلب بر موضع بحق خودش و همچنین منطق و عقلانیتی که در گفتار و رفتار وی وجود داشت موجب شد که دانشگاه از موضع ناحق خودش عقب نشینی کند و انشاالله وی جمعه از رساله دکتری خودشان دفاع خواهد کرد.

وحید سعادت طلب یک دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه های سوئد است که به علت درج تقدیر از شهید مطهری و شهید سلیمانی در پایان نامه دکتری خود با مانع دانشگاه در دفاع از پایان نامه خود مواجه شد.

کد خبر 5721593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha