مونوریل صادقیه حتی یک برگ مطالعه عمرانی نداشت

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای احداث مونوریل صادقیه حتی یک برگ مطالعه عمرانی وجود نداشت گفت: پروژه مونوریل صادقیه میراث یک تصمیم کارشناسی نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس حسن بیادی اظهارداشت: امروز دیگر نمی توان شهری مانند تهران را بدون برنامه و با دستور من و دیگری اداره کرد، بلکه باید خرد جمعی و بحثهای علمی و نظرات کارشناسی در اجرای طرحها و پروژه ها و نحوه اداره شهر تعیین کننده باشد.

وی با تاکید بر اینکه تهیه و تصویب طرح جامع حمل ونقل و ترافیک شهر تهران حرکت بسیار ارزنده و گام بسیار مهمی در راستای حل معضل ترافیک بود گفت: متاسفانه تغییراتی در طرح جامع بدون نظرخواهی از شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است ، حال آنکه مسئولان شورایعالی ترافیک ابتدا باید این نظرات را به صورت مکتوب به شورای شهر ارایه می کردند تا با بررسی مجدد توسط کارشناسان، در صورت صلاح دید نسبت به تغییر و اصلاح آن اقدام می شد.

عضو شورای شهر تهران در مورد مونوریل صادقیه گفت: در دوره مدیریت پیشین شهرداری تهران طرح مونوریل صادقیه ارایه شد که در آن زمان ابتدا می گفتند هر کیلومتر مونوریل 2 میلیارد تومان هزینه ساخت دارد حال آنکه در همان مقطع هزینه ساخت هر کیلومتر مونوریل در دنیا حدود 35 میلیارد تومان بود.

وی با بیان اینکه پس از بحث و بررسیهای صورت گرفته متوجه شدیم بسیاری از هزینه ها اصلا در برآوردهای اولیه دیده نشده افزود: ما در آن زمان تاکید کردیم مهمترین مسئله کارشناسی بودن طرح است و حتی گفته شد که لایحه 19 میلیارد تومان برای ساخت هر کیلومتر مونوریل به تصویب خواهد رسید مشروط بر اینکه بخشهایی از سیستم از خارج کشور تهیه شود تا از کیفیت و زیبایی مطلوب برخوردار باشد، با این وجود عملیات احداث مونوریل صادقیه بدون داشتن پیوست کارشناسی دقیق آغاز شد و بعد از مدتی نیز به دلیل نداشتن پشتوانه کارشناسی شکست خورد.

نایب رئیس شورای شهر تهران در ادامه گفت: پروژه مونوریل صادقیه به دلیل عدم همخوانی مختصات فنی و عملیات عمرانی در زمان شهردار سابق متوقف شد و در واقع این پروژه قابلیت اجرا نداشت و نمی توانستند آن را ادامه دهند.

بیادی خاطر نشان کرد: افرادی که مدعی و مدافع مونوریل هستند بهتر است اول این پروژه نیمه کاره را به اتمام برسانند و اگر هم می دانند که تکمیل مونوریل صادقیه امکان پذیر نیست و این طرح شکست خورده است اجازه بدهند تا پایه های مونوریل جمع آوری شود زیرا شهروندان بسیار از وضعیت موجود گله مند هستند و پایه های مونوریل صادقیه چیزی جز دردسر و اختلال در تردد شهروندان  به دنبال ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: شورای شهر به هیچ وجه از کارکارشناسی جدا نخواهد شد و هر طرح و پروژه ای را که از نظر کارشناسان رد شده باشد و یا از نظر اقتصادی، زیست محیطی و... مورد تایید قرار نگیرد، در تهران اجرا نخواهد شد.

کد خبر 863801

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =