دهکده کلاغ ها در همدان چشم به راه گردشگران نوروزی

همدان - خبرگزاری مهر: قارقار روزانه هزاران هزار کلاغ سیاه در باغ ها و آسمان آبی حاشیه روستایی در نهاوند، از توابع استان همدان این منطقه را به دهکده کلاغ ها تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در همدان، یکی از شگفتی های زندگی پرندگان، توانمندی آنها در ساختن لانه است که این ویژگی غریزی در پرندگان، در مناطق مختلف دنیا به شکل های گوناگون عملی می شود.

پر واضح است که اندیشیدن در گونه های متعدد لانه سازی پرندگان، درس های بسیار ارزنده ای را به انسان ها می آموزد که بزرگ ترین و آشکارترین آنها، تعظیم و سپاس گزاری آفریدگاری است که به اراده خود، توانایی ساخت لانه هایی بسیار زیبا را به آنان الهام می کند.

بی گمان بزرگترین معماران جهان در برابر نظم و ترتیب به کار رفته در ساختمان آشیانه های پرندگان قدرت معماری خویش را ناچیز می انگارند چراکه این نظم و چینش، فکر و عقل همگان را به قدرت بیکران ناظم بزرگ جهان آفرینش رهنمون می سازد و اینکه هیچ چیزی بیهوده خلق نشده و همه بر اساس حق استوار است.

در اطراف یکی از روستاهای شهرستان های استان همدان منظره ای بسیار زیبا با تلاش پرندگان سیاه بال ایجاد شده است که نظاره کردن آن هر بیننده ای را به حیرت می اندازد.

همنشینی 60 ساله کلاغ های دهکده با صنوبر های کهنسال

در این منطقه از 60 سال پیش تا کنون وجود هزاران کلاغ سیاه در بیشه‌ای در کنار روستا و رودخانه گاماسیاب که از کنار روستای فیازمان شهرستان نهاوند از توابع استان همدان می‌گذرد موجب شده در طول تمام فصول سال این کلاغ‌ها در کنار روستا زندگی کنند و دهکده ای زیبا را بیافرینند.

در فصل بهار این دهکده پر از جوجه کلاغ های تازه سر از تخم بیرون آورده شده و پرواز کلاغ های بالغ برای جمع کردن غذا نمایی زیبا را به وجود می آورد.

کلاغ های نهاوند به زندگی آپارتمان نشینی روی آورده اند

در این دهکده بر روی هر درخت صنوبر 10 تا 15 متری بیش از پنج آشیانه ساخته شده است که تعداد کثیر آشیانه کلاغ ها بر روی درختان، شکل و شمایلی آپارتمان نشینی را در بین ده ها درخت کهنسال صنوبر به خود گرفته است.

بنا به گفته ساکنان روستا تعداد کلاغ های این دهکده معلوم نیست اما بعد از هر تخم گذاری و سر درآوردن جوجه ها جمعیت کلاغها افزایش می یابد و تعداد آشیانه‌ها هم بیشتر می شود.

به گفته مردم روستا به دلیل آب و هوای بسیار تمیز و طبیعت بکر و دست نخورده محیط اطراف دهکده کلاغ ها، انواع پرندگان دیگر از جمله بلبل صحرایی، دارکوب، انواع گنجشک و سار، فنج و در بعضی از ایام سال طوطی و دیگر پرندگان مهاجر نیز زندگی دسته جمعی تشکیل داده اند.

شب هنگام مردم روستای فیازمان همراه با ساکنان دهکده کلاغ ها در سکوت کامل و آرامش به سر می برند اما مردم روستا صبح دیگر را دیر تر از کلاغ ها و با صدای آنها آغاز می کنند.

یکی از اهالی روستا در مورد این کلاغ ها اظهار داشت: شب هنگام دهکده معروف به کلاغ ها در سکوت کامل فرو می رود ومردم روستا درسپیده دم ها با صدای کلاغ ها از خواب بیدارمی شوند.

عکس یادگاری با کلاغ های دهکده ماندگار می شود

علی فیاضی ادامه داد: آخر هرهفته مردم شهرستان نهاوند و روستاهای اطراف برای دیدن دهکده کلاغ ها و استفاده از طبیعت بسیار زیبای اطراف آن به روستای فیاظمان می آیند و در کنار صدها کلاغ عکس های یادگاری می گیرند.

کارشناس میراث فرهنگی نهاوند نیز در این خصوص گفت: زندگی این کلاغ‌ها که بیشه کنار روستا را به دهکده کلاغ‌ها معروف کرده است سالانه صدها گردشگر علاقه‌مند به طبیعت و اکوتوریسم را به خود جلب کرده است.

مریم کریمی با اشاره به اینکه پخش فیلم زندگی این کلاغ‌ها در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و بخش‌های خبری موجب شده از تمام نقاط ایران به روستای فیازمان بیایند و لحظاتی را به صدای کلاغ‌ها گوش دهند، گفت: وجود رودخانه دائمی گاماسیاب در کنار روستا، با‌غ‌ها و بیشه‌زارهای فراوان، تپه‌ای زیبا با درختان گز و دشت سرسبز موجب جذب گردشگر و توجه مردم به این نقطه از روستا شده است.

بهار و پاییز فصل جذب گردشگر توسط کلاغ های فیازمان

وی خاطرنشان کرد: بیشترین بازدیدکننده در فصل بهار و پاییز است و این پرندگان از ماهی‌های کوچک کنار رودخانه و میوه باغ‌ها و محصولات مزارع اطراف تغذیه می‌کنند.

کریمی با اشاره به اینکه کلاغ ها نزدیک به ۱۰۰ گونه مختلف دارند که پرشمارترین انواع آنها زاغچه، کلاغ سیاه و کلاغ زنگی است، ادامه داد: برخی از کلاغ ها به طور کامل سیاه هستند و برخی مانند کلاغ های روپوش دار بخشی از پرهای شان خاکستری است و کلاغ ها رامی توان در همه نقاط دنیا و در انواع اقامتگاه ها پیدا کرد .

وی در توضیح ویژگی های زندگی این پرنده در دهکده فیازمان با بیان اینکه کلاغ ها جزو با هوش ترین پرندگان دنیا و دارای چشم ها و گوش هایی فوق العاده تیز و دقیق هستند، گفت: بنا به گفته کشاورزان منطقه هنگامی که عده ای از کلاغ ها مشغول بیرون آوردن دانه ها از داخل زمین هستند عده دیگری از آنها روی درختان بلند نشسته و مشغول نگهبانی دادن هستند و همین که یکی از آنها متوجه آمدن کشاورزی شد با صدای قار قار کردن خود بقیه را باخبر می کند و سپس همگی پرواز کرده و از محل دور می شوند تا در ضیافتی که با دانه های به دست آمده تشکیل داده اند، شرکت کنند.

پرواضح است که هرچند در برخی موارد کلاغ ها برای کشاورزان مضر هستند اما در برخی اوقات کلاغ ها با خوردن حشرات مضر مزارع را از بسیاری از این حشرات پاک می کنند و علاوه بر این با حضور خود در دهکده، گردشگران را از سراسر پهنه ایران و جهان به منطقه فراخوانند.

کد خبر 1276356

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha