دیالوگهایم در سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" بداهه‌گویی هستند

گوهر خیراندیش بازیگر مجموعه نوروزی "بچه‌ها نگاه می‌کنند" تأکید کرد که بیشتر اوقات در این سریال به صورت بداهه دیالوگهایش را می‌گفت و کارگردان بنا به اقتضای صحنه آن را کم و زیاد می‌کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، گوهر خیراندیش این روزها مشغول بازی در مجموعه نوروزی "بچه‌ها نگاه می‌کنند" به کارگردانی حمیدرضا صلاحمند است که ایام نوروز از شبکه دو روی آنتن می‌رود.

گوهر خیراندیش در پاسخ به این سئوال که معمولاً در تلویزیون خیلی گزیده بازی می‌کنید، مجموعه "بچه‌ها نگاه می‌کنند" برایتان چه ویژگیهایی داشت که آن را پذیرفتید به خبرنگار مهر گفت: باید اعتراف کنم به خاطر حس احترام رابطه‌های کاری من حضور بازیگران حرفه‌ای سینما و تئاتر و عوامل در انتخاب من ارجعیت داشت.

وی در ادامه افزود: آقای صلاحمند را از سالها پیش می‌شناسم. او باعت آشنایی من با آقای بهرام بیضایی شده بود. در آن سالها قرار بود در فیلم "مسافران" بازی کنم اما تهیه‌کننده تغییر کرد و در نهایت هم من در فیلم "بانو" به کارگردانی آقای مهرجویی بازی کردم که آقای صلاحمند هم حضور داشت. به همین دلیل دوستی قدیمی با آقای صلاحمند داشتم.
 
این بازیگر اشاره کرد: وقتی در مجموعه "همچون سرو" به کارگردانی بیژن بیرنگ در شهرک غزالی بازی می‌کردم آقای صلاحمند به همراه مجتبی وحیدی مدیر تولید سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" سر صحنه آمدند و درباره بازی در این سریال با من صحبت کردند. از سوی دیگر از قبل هم با دفتر آقای محمدرضا تخت‌کشیان تهیه‌کننده سریال هم همکاری داشتم و با این تهیه‌کننده محترم در سریال "کلاه پهلوی" کار کرده بودم. این عوامل باعث شد کار را بپذیرم. قرارداد این سریال نوروزی را هم وقتی در فرانسه مشغول بازی در سریال "کلاه پهلوی" بودم بستم.
 
خیراندیش ادامه داد: ولی متاسفانه متن را مطالعه نکردم و با اعتماد کاملی که به کارگردان و گروهی که قرار بود در کنارشان همبازی باشم داشتم و فکر می‌کردم آنها هم مثل من روی متن حساسیت دارند به ویژه آقای صلاحمند کار را قبول کردم. البته خودم قبل از رفتن به سفر پیشنهاد نویسنده‌ای که دوست داشتم با این گروه همکاری کنند را دادم و از ایران رفتم. نمی‌دانم به خاطر مسائل مالی و یا مورد دیگری با نویسنده‌ای که پیشنهاد داده بودم به توافق نرسیدند.
 
وی خاطرنشان کرد: ما در طول بازی‌ام در این سریال تمام صحنه‌هایی که در ارتباط با بازی من و بازیگران نوشته شده بود سناریو را بر اساس موقعیت تغییر می‌دادیم. بیشتر اوقات من بداهه دیالوگ‌هایم را می‌گفتم و بازی می‌کردم و کارگردان بنا به اقتضای صحنه آن را کم و زیاد می‌کرد.
 
این بازیگر درباره نقشی که در سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" بازی می‌کند، گفت: من در این مجموعه نقش عمه‌ای را بازی می‌کنم با نام طاووس که برادری به نام طاهر دارد. این برادر چهار دختر و چهار داماد دارد. من همسر مهربان و بسیار خوبی داشته‌ام و حالا بعد از مرگش با خاطراتش زندگی می‌کنم و برای بچه‌های برادرم همچون مادر می‌مانم.
 
خیراندیش ادامه داد: 12 قسمت از سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" تصویربرداری، تدوین، صداگذاری و موسیقی متن شده است. تصویربرداری قسمت‌های 13 و 14 تمام شده و مراحل فنی را سپری می‌کند، اما تصویربرداری قسمت پانزدهم باقی مانده است.
 
وی درباره اینکه با آماده شدن قست‌های عمده سریال فشار کاری در نوروز روی شما کم است؟ توضیح داد: نه اتفاقاً فشار زیادی است و در نوروز هم درگیر بازی در این سریال هستم، آن هم در زمان‌های طولانی. در حال حاضر دو گروه شده‌ایم که زیر نظر مستقیم کارگردان کارشان را انجام می‌دهند. تقریباً روزی نزدیک به 20 ساعت کار می‌کنیم. فشار کار به حدی است که من تصمیم گرفتم دیگر کار مناسبتی که از قبل فیلمنامه آن آماده نباشد، را نپذیرم.
 
این بازیگر تاکید کرد: در زمان تصویربرداری این سریال به دلیل فشار کاری زیاد قلبم بسیار درد گرفت و در بیمارستان بستری شدم، اما به دلیل احساس مسئولیتی که در قبال 80 نفر داشتم و استرسی که برای کار در من حاکم بود بعد از مرخص شدن، فقط چند ساعت استراحت کردم و بعد به گروه ملحق شدم و چند ساعتی هم که بازی نداشتم به خاطر این بود که با  آرامش‌بخش‌هایی که به دلیل دردهای قفسه سینه به من داده بودند، خواب بودم، حتی نگذاشتم فرزندم که چندی قبل تصادف کرده بود از این موضوع مطلع شود.
 
خیراندیش خاطرنشان کرد: گروه مجموعه "بچه‌ها نگاه می‌کنند" خیلی خوب است و بعد از گروه‌های حسن فتحی و مجید اوجی که از همکاری با آنها لذت بردم این گروه هم بسیار خوب و حرفه‌ای برخورد کردند. بدون هیچ اغراقی باید اعتراف کنم که تمام صحنه‌ها با یک برداشت و بدون تکرار ضبط می‌شد. فقط صحنه‌های کمدی چند بار تکرار می‌شد که آن هم به خاطر این بود که صحنه‌ها به حدی خنده‌دار بود که عوامل کنترل‌شان را از دست می‌دادند و می‌خندیدند.
 
وی در ادامه افزود: امیدوارم مخاطبان با دیدن این سریال سرگرم شوند و خنده بر لبانشان بنشیند. این مجموعه قصد دارد ساعت‌های مفرحی را برای بینندگان رقم بزند و بگوید مراقب کارهایمان باشیم، چرا که کوچکترها نظاره‌گر کارهای ما هستند. به همین دلیل باید مواظب رفتارها و اعمال‌مان باشیم؛ چون غفلت به ما آسیب می‌زند. من از ایده اصلی نویسنده این مجموعه هم لذت بردم.
 
این بازیگر خاطرنشان کرد: در این سریال پدری نشان داده می‌شود که ثروت‌اش را بدون تفاوت‌ گذاشتن بین فرزندان دختر و پسرش تقسیم می‌کند. سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" می‌خواهد بگوید زنان و مردان نباید برای اثبات خودشان همدیگر را پایین بکشند. در واقع این مسئله در این سریال گل درشت شده است. این اتفاقات را در لحظات کمدی و کمیک سریال شاهد هستیم.
 
خیراندیش ادامه داد: از سوی دیگر زمان‌هایی که برای سریال‌ها صرف می‌شود نسبت به آثار سینمایی غیراستاندارد است. در حالی که بودجه کمتری هم دارد. علاوه بر آن سختگیری تلویزیون نسبت به سینما خیلی زیاد است، حتی این سختگیری‌ها در شبکه‌ها متفاوت‌ است. مثلاً در این سریال اجازه داده نشد که موی سپید من نشان داده شود. فقط که با چروک کردن صورت نمی‌توان نشان داد که فرد مورد نظر پیر است، چون سپید بودن 10 تا 15 سال در بالا رفتن سن تاثیر دارد. این در حالی است که سال‌ها پیش من فیلم "مدرسه پیرمردها" را بازی کردم در آن فیلم موهای مشکی من نشان داده شد. من هنوز دلیل این چهارچوب را نمی‌دانم. به نظرم با طراحی گریم و نشان دادن موی سپید نه تنها سن این فرد را نشان می‌دادیم، بلکه احترام، وقار و حرف شنوی خانواده به عمه بهتر به مخاطب منتقل می‌شد.
 
وی اظهار امیدواری کرد تا مجموعه "بچه‌ها نگاه می‌کنند" برای مخاطبان جذابیت لازم را داشته باشد.
 
این بازیگر درباره اینکه شنیده می‌شود پخش سری دوم مجموعه "همچون سرو" به کارگردانی بیژن بیرنگ و بازی شما متوقف شده است. آیا این مسئله صحت دارد یا نه؟ توضیح داد: این مسئله هم به گوش من رسیده بود، اما جالب است که باید بگویم وقتی که مدیران و معاونان شبکه دو برای بازدید از سریال "بچه‌ها نگاه می‌کنند" آمده بودند من این مسئله را از آنها جویا شدم، حتی در ابتدا معترض شدم و آنها هم صبورانه به حرف‌های من گوش دادند. به آنها گفتم که تلویزیون طبق گفته آقای ضرغامی می‌خواهد کارهای فاخر انجام بدهد، پس چرا این سریال متوقف شده است؟
 
خیراندیش اشاره کرد: من قبل از اینکه در سریال "همچون سرو" بازی کنم به مدت یک سال تا یک سال و نیم با تلویزیون همکاری نداشتم، چرا که دلگیر بودم. به قول معروف از خانه خودم قهر کرده بودم. تا اینکه آقای بیرنگ با صحبت‌هایی که در زمینه کار در تلویزیون که خانه اصلی ماست، با من داشت، مجابم کرد. علاوه بر آن من کارهای بیژن بیرنگ را دوست داشتم و وقتی دیدم مجموعه "همچون سرو" به موضوع جبهه و دفاع مقدس می‌پردازد برای بازی در این پروژه احساس وظیفه کردم.
 
وی ادامه داد: در آن زمان من از سفر آمریکا به دلیل حضور فیلم‌هایم در فستیوال‌های مختلف برگشته بودم و همراه خانم زهرا حسینی برای کتاب دا سفر به آبادان، سونسگرد و خرمشهر داشتیم که در این سفر قرار بود بچه های ایران و عراق با هم دیداری داشته باشند و این آشتی همراه با پرواز کبوتران سفید در یک مراسم زیبا در مرز ایران و عراق بود. به همین دلیل احساس کردم همه ما در قبال شهدا و وطن‌مان دین داریم. علاوه بر آن متن‌ مجموعه "همچون سرو" به زیبایی نوشته شده بود. این مجموعه با دیگر کارهای دفاع مقدس به لحاظ شکلی متفاوت بود.
 
این بازیگر خاطرنشان ساخت: آقای بخشی‌زاده مدیر شبکه دو و آقای صباح بعد از صحبت‌های من گفتند که ما منتظر تدوین گروه اجرایی این سریال هستیم تا بعد از انجام مراحل فنی در یک زمان مناسب تهیه و پخش شود. گاهی سوء تفاهم‌ها با یک چیز کوچک برطرف می‌شود. مدیر شبکه دو قول داد این سریال در یک زمان مناسب پخش شود.
 
خیراندیش تاکید کرد: من به آقای بخشی‌زاده هم گفتم چرا وقتی سریال "همچون سرو" پخش می‌شد زیرنویس فیلم‌های شبکه‌های دیگر هم تبلیغ می‌شد. مثلاً در یکی از قسمت‌ها زیرنویس شد که هم اکنون فیلم "کولاک" از یکی از شبکه‌های دیگر روی آنتن می‌رود. من به ایشان پیشنهاد کردم باید برنامه شبکه خودتان را به نحو مطلوبی عرضه کنید و اعتراض کردم که چرا تبلیغ برای این سریال کم بود.
 
این بازیگر ادامه داد: به هر حال گروه در لوکیشن شهرک غزالی زحمت زیادی برای این مجموعه کشیدند و آقای بیرنگ هم متن زیبایی را برای قصه‌ها نوشته بودند، به همین دلیل  باید در زمان مناسب پخش شود تا زحمات‌ گروه دیده شود. از ایشان هم پرسیدم چرا حقوق عوامل را پس از چند ماه که سریال به اتمام رسیده است، نمی‌پردازند و ایشان هم گفتند چون کل کار توسط تهیه کننده کاملاً تدوین و صداگذاری نشده است و به محض تحویل دادن پروژه به شبکه مشکلات مالی برطرف می‌شود.
 
وی درباره بازی در پروژه‌های دیگر گفت: قرار است در فیلم سینمایی مانلی شجاعی به نام "میگرن" به تهیه‌کنندگی آقاگلیان بازی کنم.
 
این بازیگر در پاسخ به این سئوال که این سریال را قرار بود جواد نوروزبیگی تهیه کند، چطور شد تهیه‌کننده آن آقاگلیان شد؟ توضیح داد: قرار بود، اما نمی‌دانم به چه دلیلی به دفتر آقای آقاگلیان منتقل شد. شاید به دلیل اینکه فیلم غیرتجاری است و تهیه‌کنندگان سخت روی چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
کد خبر 1276745

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =