۳ تیر ۱۳۹۱، ۵:۴۲

اسماعیلی با مهر مطرح کرد؛

آخرین وضعیت انتقال هفت زندان بزرگ/ شرایط مرخصی زندانیان امنیتی

آخرین وضعیت انتقال هفت زندان بزرگ/ شرایط مرخصی زندانیان امنیتی

کاهش آمار مبتلایان به ایدز در زندانها، آخرین وضعیت انتقال هفت زندان بزرگ کشور، شایعات مربوط به ارتکاب جرائم اینترنتی در داخل زندان، شرایط اعطای مرخصی به زندانیهای امنیتی و ... از مهمترین محورهای گفتگوی مهر با رئیس سازمان زندانهای کشور بود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین اسماعیلی فارغ التحصیل حوزه و دانشگاه در رشته حقوق که پیش از این به عنوان قاضی دادگاه ویژه روحانیت و دادستان مشهد مشغول به فعالیت بود 30 ماه است که بر صندلی ریاست سازمان زندانهای کشور تکیه زده است. وی در گفتگوی قبلی خود با مهر عنوان کرد زندان ایده آلش زندانی پیشرفته از نظر سخت افزاری و نرم افزاری است. این زندان باید دارای فضای مناسب برای نگهداری زندانیان باشد که از نظر مسائل بهداشتی و درمانی جوابگوی زندانیان بوده و از نظر امنیتی و استحکامات هم به گونه ای باشد که فرار از زندان قابل تصور برای زندانی نباشد. همچنین زندانی ایده آل است که زیرساختهای لازم را برای آموزشهای فنی حرفه ای در تمامی رشته ها برای زندانیان داشته باشد. زندانی که حداقل به جای تختهای چهار طبقه دارای تختهای دو طبقه باشد و دیگر زندانی کف خواب نداشته باشیم و فضاهای ورزشی در بیشتر رشته ها برای زندانیان وجود داشته باشد. با او دوباره به گفتگو نشستیم تا از اقدامات خود برای دستیابی به این اهداف طی این یکسال بگوید.   

43 درصد زندانیان مجرمان مواد مخدر و 28 درصد را سارقان تشکیل می دهند

وی در مورد آخرین وضعیت زندانیان بر اساس نرخ بیشترین جرائم گفت: هم اکنون 43 درصد زندانیان را مجرمان مواد مخدر و 28 درصد زندانیان را سارقان تشکیل می دهند که این آمار چند ماهی است که ثابت است.

اسماعیلی درپاسخ به اینکه آیا پس از گذشت یک سال آیا همچنان سرانه هر زندانی در ایران 5 هزار تومان است گفت: در بودجه 91 تلاش کرده ایم تا سرانه زندانیان افزایش یابد و منتظر هستیم تا بودجه ابلاغ شده و محاسبه دقیق سرانه زندانیان را اعلام کنیم.

خروج  زندان اوین از تهران در دستور کار/ هنوز طرح در مرحله گفتگو است

رئیس سازمان زندانها در مورد برنامه شهرداری تهران  برای تبدیل زندان اوین به پارک و بوستان عمومی گفت: به اعتقاد من هنوز وقت اعلام چنین طرحی نشده زیرا این طرح در مرحله گفتگو است. به نظر من باید همیشه کارهای انجام شده را اعلام کرد نه اینکه تفکرات و ایده ها را اعلام کنیم. البته جلساتی در این مورد برگزار شده است. هر وقت قرارداد و توافقنامه هایی انجام شد آن زمان می توانیم بگوییم که اوین تبدیل به پارک می شود.

زندانیان مبتلا به ایدز جداسازی نمی شوند

اسماعیلی در پاسخ به این نکته که عباس دیلمی زاده رئیس خیریه تولد دوباره اعلام کرده که جداسازی زندانیان مبتلا به ایدز در زندانها بر خلاف کنوانسیونهای بین المللی بوده و اقدام سازمان زندانها صحیح نیست گفت: اول باید ببینیم چه کسی مدعی شده که سازمان زندانها قرار است زندانیان مبتلا به ایدز را از سایر زندانیان جدا کند؟ ما در قالب پروتکلهای بین المللی به دنبال این هستیم که اگر زندانی مبتلا به بیماری ایدز بود اگر زمینه سرایت بیماری وجود داشته باشد با روشهای مورد تائید از سرایت به دیگران جلوگیری می کنیم و این اقدامات قانونی و بین المللی است.

آمار مبتلایان به ایدز در زندانها رو به کاهش/ تنها 1 درصد زندانیان ایدز دارند

رئیس سازمان زندانهای کشور در مورد خبر وزیر بهداشت در مورد افزایش آمار زندانیان مبتلا به ایدز در زندانها گفت: وزیر بهداشت نگفته بود افزایش پیدا کرده بلکه گفته بودند نگرانیم چنین اتفاقی بیفتد. این یک پیش بینی بود زیرا در سطح بین الملل هم مطرح شده موج سوم ایدز در راه است. ولی الحمد لله سازمان زندانها آزمایشهای مختلفی انجام می دهد و آمار مبتلایان سال به سال کاهش می یابد. بر اساس آخرین آمارها تنها 1/1 درصد زندانیان کشور مبتلا به ایدز هستند.

بهره برداری از پنج اردوگاه ویژه زندانیان مواد مخدر تا پایان سال

رئیس سازمان زندانها در مورد طرح جداسازی زندانیان با معتادان در زندان گفت: بندهای مربوط به زندانیان مواد مخدر با سایر زندانیان جداست ولی به دنبال این هستیم محکومان مواد مخدر را از سایر زندانیان جدا کرده و در اردوگاههای ویژه متهمان مواد مخدر از آنها نگهداری کنیم. در حال حاضر مکان یابی این اردوگاهها انجام شده و در اجرای آن 70 درصد پیشرفت داشته ایم. مطمئن باشید غیر از این پنج اردوگاه اردوگاههای دیگری هم در دست ساخت داریم و تا پایان سال 91 اردوگاههای تهران، خراسان، سیستان  و بلوچستان، کرمان و اصفهان به بهره برداری می رسد و دو اردوگاه دیگر در خوزستان و گلستان هم در دست اقدام داریم.

بودجه ساخت 4 بازداشتگاه تهران هنوز تامین نشده است

اسماعیلی در پاسخ به اینکه قرار بود با تامین هزینه ساخت 4 بازداشتگاه موقت در تهران آغاز شود ولی خبری نشد گفت: هنوز هزینه ساخت این بازداشتگاهها تامین نشده است. ساخت این بازداشتگاهها در شهرهای بزرگ هم در قانون زندانها آمده و هم در برنامه پنجم توسعه.

انتقال 7 زندان بزرگ کشور معطل عرضه سهام شرکتهای بزرگ

این مسئول عالی قضایی در پاسخ به اینکه وزیردادگستری اعلام کرده است انتقال هفت زندان بزرگ کشور به خارج از شهرها نیازمند 500 میلیارد تومان بودجه است، آیا این  طرح در دستور کار سازمان زندانها قرار دارد گفت: بله مطالعات این هفت زندان و ساز و کارهای آن انجام شده و قرار است بودجه آن از واگذاری سهام شرکتهای قابل واگذاری تامین شود. به این طریق پیمانکاران دستگاههای دولتی به جای در یافت پول مطالبات خود را در قالب سهام شرکتهای سود ده بر اساس اصل 44 قانون اساسی دریافت می کنند و هزینه این تبادل سهام صرف ساخت این پروژه ها می شود.

زندانهای جدید بر اساس نقشه های بین المللی و مطالعات سازمان زندانها ساخته می شود

اسماعیلی در پاسخ به اینکه آیا در زندانهای جدید التاسیس تیپ ساخت زندان بومی ایرانی بوده و یا بر اساس نقشه ساخت زندانهای جهان ساخته می شود گفت: در همه جای دنیا تیپ ساخت زندان مشخص است و ما هم بر اساس آن می سازیم.

رئیس سازمان زندانها در مورد حضور هلال احمر در برنامه های فرهنگی و اجتماعی زندانهای کشور گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که با هلال احمر کشور منعقد شده است قرار است همان خدمات بشردوستانه ای که در برنامه های آنها تعریف شده در زندانها و کانونهای اصلاح تربیت هم پیاده کنند. البته این تفاهم نامه ها با بهزیستی، سازمان فنی حرفه ای و نهضت سوادآموزی هم منعقد شده است.

زندانیان ایران به اینترنت دسترسی ندارند

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که یکی از سایتهای خبری اعلام کرده یک متهم از زندان اوین از طریق اینترنت جرم مرتکب شده است گفت: ما در داخل هیچ زندانی اینترنت نداریم و در اخیتار هیچ زندانی اینترنت قرار نمی دهیم و این اخبار کذب است.

رئیس سازمان زندانهای کشور در پاسخ به اینکه شما گفته اید دو زندان پاک در کشور داریم که در آن به هیچ عنوان مواد مخدر وارد نمی شود گفت: نه ما بیش از دو زندان پاک داریم. می توانم بگویم 180 زندان کشور پاک هستند. (در کل کشور 255 مرکز نگهداری شامل 180 زندان و 30 کانون اصلاح و تربیت، 20 اردوگاه و الباقی هم بازداشتگاه موقت داریم.)

بودجه 700 میلیاردی سازمان زندانها در سال 91

اسماعیلی در مورد بودجه سال 91 سازمان زندانها گفت: بودجه پیشنهادی ما 700 میلیارد تومان است که این رقم سال گذشته 500 میلیارد بوده است.

الزامی برای پوشش چادر زندانیان در دادگاهها نداریم

رئیس سازمان زندانها در پاسخ به این پرسش که چرا بر خلاف بخشنامه رئیس قوه قضائیه هنوز بر سر متهمان زن در دادگاهها چادر نماز است گفت: ما بر اساس این بخشنامه متهمان زن با هر پوششی که دستگیر می شوند با همان پوشش به دادگاه می فرستیم و الزامی برای استفاده چادر نداریم.

در قانون مجازات اسلامی جدید قاضی می تواند به جای زندان مجازات جایگزین تعیین کند

اسماعیلی با اشاره به قانون مجازات اسلامی جدید در بخش زندان زدایی گفت: در بخشی از محکومیتهای تعریف شده در این قانون به قاضی اجازه داده شده به جای حبس مجازات جایگزین تعیین کند. حالا باید ببینیم قضات چگونه با این اذن  حکم صادر می کنند. مامنتظر عملکرد قضات در مورد این قانون هستیم. البته اجرای طرح مراقبتهای الکترونیکی هم یکی دیگر از نکات مثبت این قانون است.

اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی با موافقت دادستان است

رئیس سازمان زندانهای کشور در پاسخ به این پرسش که رسانه های بیگانه و معاند نظام از ندادن مرخصی به برخی زندانیان خبر می دهند واکنش شما به اینگونه شایعه پراکنی‌ها چیست گفت: اولا باید بگویم ما اصلا زندانی سیاسی نداریم. حالا اگر یک زندانی خودش را سیاسی بداند حرف دیگری است ولی ما زندانی امنیتی داریم و در قانون برایش مجازات تعریف شده است. این افرادی که مدعی هستند به این زندانیان مرخصی داده نمی شود آیا یکبار شده بیایند وآیین نامه سازمان زندانها را بخوانند. بر اساس آیین نامه سازمان زندانها افرادی نمی توانند به مرخصی بروند و افرادی هم مستثنی هستند مگر فقط با موافقت شخص دادستان. این آیین نامه در روزنامه ها منتشر شده است. در این آیین نامه آمده است جرائم امنیتی از مرخصی ممنوع نیستند اما اعطای مرخصی برای این قبیل از زندانیان موکول است به موافقت شخص دادستان. حتی قاضی زندان هم نمی تواند مرخصی بدهد.

برنامه‌های بهبود وضعیت خانواده زندانیان

عضو هیئت عمومی انجمن حمایت زندانیان در مورد اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت خانواده زندانیان در کشور گفت: در قانون برنامه پنجم پیش بینی شد که خانواده زندانیان نیازمند از طریق کمیته امداد و سازمان بهزیستی حمایت شوند. هر چند این نهادها نتوانند تمامی نیازها را تامین کنند ولی قانون این وظیفه را بر عهده این نهاد گذاشته است. البته خیرین و مردم هم با کمک به انجمن برای بهبود وضعیت خانواده زندانیان هم ورود خوبی داشته اند ولی باید این فرهنگ در جامعه و حکومت به طوری تلقین شود که خانواده زندانی جدای از زندانی است و متهم نیست. 

---------------------

گفتگو از سید هادی کسایی زاده

کد خبر 1618658

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha