بهره‌برداری از ده سالن تئاتری تا پایان سال/ "حمید اسکندری" در تئاترشهر

برگزاری مراسم بهره‌برداری از سالن شماره 3 تماشاخانه ایرانشهر، آغاز اجرای نمایش"حمید اسکندری" در تئاتر شهر و روی صحنه رفتن نمایش "کنار شیر آتش‌نشانی" نوشته فرهاد ناظرزاده کرمانی در بابلسر مهمترین اخبار تئاتر امروز بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در مراسم شروع عملیات احداث سالن شماره 3 تماشاخانه ایرانشهر معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: باید با همکاری بخش خصوصی به طور جدی اقدام به ساخت سالن‌های تئاتری در سطح شهر تهران کنیم.
 
مراسم شروع عملیات احداث سالن شماره 3 مجموعه تماشاخانه ایرانشهر دوشنبه شب 23 مرداد ماه با حضور محمدهادی ایازی معاون اجتماعی و فرهنگی شهر داری تهران، مجید سرسنگی رئیس تماشاخانه ایرانشهر، رضا حداد مدیر پروژه احداث سالن شماره 3 و جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه در محل احداث این سالن ( باغ هنر) برگزار شد.
 
محمدهادی ایازی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ابتدای این مراسم که به کوشش معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و تماشاخانه ایرانشهر و با حضور چهره های برجسته هنری و مسولان فرهنگی تهران برگزار شد، گفت: هنر از جمله موضوعاتی است که مدیران باید از آن حمایت کنند البته در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این راستا انجام شده اما در واقعیت در دهه‌های گذشته آنطور که باید به این مهم  توجه نشده است.
 
وی ادامه داد: ما در حوزه هنر با مسائل مختلفی مواجه بودیم از جمله افتتاح پردیس‌های سینمایی در نقاط مختلف شهر تهران که نزدیک به 50 درصد ظرفیت سینماهای تهران را به خود اختصاص دادند. اما امروزه نبود سالن‌های سینمایی سه بعدی در ایران با توجه به جایگاهی که این سینما در جهان دارد ضعف است و ما باید فضاهایی مناسب برای اکران این فیلم‌ها را نیز فراهم کنیم.
 
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران افزود: پس از بهره‌برداری از سالن های تماشاخانه ایرانشهر و به دنبال رفع کمبود سالن‌های تئاتر 10 سالن نمایشی به بهره برداری می‌رسد که از این میان می‌توان به 3 مجموعه نمایشی "مجموعه تئاتر ایران" در خاوران، که روزهای پایانی احداث خود را طی می‌کند ،"مرکز هنرهای نمایشی آیینی "در شریعتی که با معماری فوق‌العاده‌ای ساخته شده و مجموعه‌هایی نیز در اراضی عباس آباد و باغ کتاب تهران اشاره کرد.
 
ایازی ادامه داد: به دلیل عقب ماندگی در احداث سالن‌های تئاتری، باید به طور جدی به این موضوع پرداخته شود و برای رسیدن به این مهم باید از تمام ظرفیت های بخش خصوصی نیز استفاده کنیم.
 
وی در ادامه تاکید کرد: دستگاه‌های دولتی متولی اصلی برای چنین اقداماتی هستند و شهرداری مسئولیت مستقیمی در این زمینه ندارد اما به دلیل دغدغه خاصی که به این موضوع داریم و می‌دانیم که اگر به فرهنگ نپردازیم روز به روز نابهنجاری های اجتماعی بیشتر می‌شود به این مسئله به طور جدی توجه خواهد شد. مسولان و دستگاه‌های دولتی باید مسئولانه و دلسوزانه فعالیت کنند تا دانشجویان دیگر دغدغه تمرین و اجرا نداشته باشند.
 
در ادامه این مراسم، مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و رئیس تماشاخانه ایرانشهر نیز ضمن خوش آمدگویی به حضار و تبریک ایام عید سعید فطر و تسلیت به بازماندگان زلزله تبریز گفت: خرسندم از اینکه پس از گذشت هشت ماه از انتشار خبر احداث سالن شماره سه تماشاخانه ایرانشهر، امشب توفیق برگزاری مراسم شروع عملیات ساخت این سالن را پیدا کردیم.
 
وی ادامه داد: تئاتر ایران در کنار همه مشکلاتی که در آن وجود دارد از کمبود سالن و فضای برای اجرای تئاتر بسیار رنج می‌برد. دیدن صدها هنرمند جوان و تعداد کثیری از هنرمندان برجسته که ذوق و استعدادشان به خاطر نداشتن سالن اجرا محدود می‌شود سخت و دردناک است. متاسفانه تناسبی بین متقاضیان و امکانات اجرایی وجود ندارد و این مهم یکی از نکاتی است که در تمام این سال ها مورد غفلت بوده است.
 
وی در ادامه تاکید کرد: توجه به زیر بنای تئاتر در این سال‌ها همواره مورد غفلت قرار گرفته و متولیان فرهنگ و هنر کشور به تئاتر توجه جدی نداشتند و برخی مدیران فرهنگی نیز از بخش عمده‌ای از وظایف خود غفلت کرده‌اند. در حالی که مدیران نسبت به حال و آینده برنامه‌های فرهنگی و هنری کشور مسئول هستند و باید به هر دو این‌ها توجه جدی داشته باشند، زیرا آینده کشور نتایج برنامه‌ریزی‌‌های آن‌ها است اما متاسفانه نگاه آن‌ها بیشتر متوجه مسائل روزانه و جاری بوده است.
 
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: ساخت یک سالن تئاتر یعنی توجه به هنجارهای جامعه و تربیت نسل جوان، مدیران و مسئولان باید به آینده فرهنگی کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند. اگر امروز یک سالنی با ظرفیت 400 نفر تماشاگر افتتاح می‌کنیم  که در طول سال تعدادی از کارگردانان بتوانند در آن فعالیت کنند، تنها آغاز راه است این موضوع می‌تواند توجه مدیران و سازمان‌های فرهنگی را به خود جلب کند. اگر ما در طول سال یک سالن افتتاح می‌کردیم امروز دیگر شرمنده جوانان هنرمند و مستعد نبودیم.
 
آتیلا پسیانی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به حضور بخش خصوصی در تئاتر گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث این سالن تنها مادی نیست. کارگاه تئاتر ایران ده سال هزینه معنوی داشته تا توانسته امروز مکانی را با این عنوان برای کسب تجربه‌های شخصی، ناب و دگر اندیش در تئاتر ایجاد کند. 
 
وی ادامه داد: مجید سرسنگی جز مدیرانی است که به پتانسیل‌های تئاتر تجربی اعتقاد دارد و می‌داند که این گونه نمایشی در راه رسیدن به تئاتر ملی و شکوفایی تئاتر موثر است. "کارگاه تئاتر ایران" با هدف حمایت از گروه‌هایی که به دور از محدودیت های رایج به دنبال تجربه هستند با حضور دو گروه تئاتر"بازی " و"سایه" تشکیل شده است.
 
در پایان این مراسم با حضور مهندس ایازی، مجید سرسنگی و رضا حداد ضمن رونمایی از تابلوی سالن شماره 3 تماشاخانه ایرانشهر(کارگاه تئاتر ایران) از محل احداث این سالن نیز بازدید شد. در این مراسم هنرمندانی چون حبیب رضایی، حسن معجونی، برزو ارجمند، لیلی رشیدی، پانته‌آ پناهی‌ها، وحید لک، شبنم فرشادجو، رضا بهبودی، کامل نوروزی، امیرحسین حریری، کیومرث مرادی، رضا صمدپور، سیامک احصایی،علی ساربان، آروند دشت آرای، رضا گوران، طوفان مهردادیان، عباس اقسامی و اعضاء شورای عالی خانه هنرمندان ایران حضور داشتند.
 
آغاز اجرای نمایش"حمید اسکندری" در کافه تریای تالار اصلی 
برنامه این هفته تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر در حالی اعلام شد که نمایش"حمید اسکندری" نوشته پیام لاریان و کارگردانی بهروز خرم از سه شنبه 24 مرداد اجرای خود را در کافه تریای تالار اصلی آغاز می کند. "حمید اسکندری" عنوان نمایش جدیدی نوشته پیام لاریان است که از سه شنبه 24 مرداد ماه به کارگردانی بهروز خرم و بازی هومن سیدی ساعت 18 به مدت زمان 50 دقیقه و قیمت بلیت 5 هزارتومان در کافه تریای تالار اصلی میزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود.
 
در تالار اصلی نمایش "ساقی" نوشته و کار امیر دژاکام ساعت 21 با مدت زمات 80 دقیقه و قیمت بلیت 12 هزار تومان پذیرای دوستداران تئاتر خواهد بود. در این اثر نمایشی محبوبه بیات، اصغر همت، امیریل ارجمند، ابوالفضل امامی، شکرخدا گودرزی، خسرو احمدی، امیر کربلایی، نادیا فرجی، علیرضا ناصحی، تینو صالحی، سارا منصوری، شیوا ترابی، حسین شهبازی، ابوالفضل جمشیدی، حسام شریفی، امیر بشارت، مهدی مصباحی، فاطمه شریفی، سعید نصرتی، پریسا غفوری، محمدرضا شیرخانلو، حامد اویسی، مرتضی آقا حسینی، بهرام افشاری و...به عنوان بازیگر حضور دارند. 
 
در تالار چهارسو نمایش "آنتوان و مسافر کوچولو" نوشته و کار حسن باستانی با بازی سیاوش چراغی‌پور و باران چراغی‌پور ساعت 19:15 به مدت زمان 70 دقیقه و قیمت بلیت 10 هزار تومان میزبان علاقه مندان تئاتراست.
 
در تالار قشقایی نمایش "به دهکده جهانی خوش آمدی پینوکیو" نوشته داریوش رعیت و کارگردانی مسعود موسوی ساعت 19 به مدت 65 دقیقه و قیمت بلیت 8 هزار تومان به صحنه می‌رود. دراین اثر نمایشی محسن بابایی، معین عشاقی، شاهین علایی‌نژاد، پرستو کرمی، حسام منظور، مسعود موسوی، غلامرضا صفرزاده، یوسف حاجیلویی، مجید نوروزی، نیلوفر مهاریان، سارا عبدی، آنا سام به عنوان بازیگر حضور دارند.
 
در تالار سایه هم نمایش "خرس" نوشته آنتوان چخوف به کارگردانی اسماعیل شفیعی و بازی اصغر همت، لیلا برخورداری، مهدی زمین پرداز، مرجان قمری، حامد پشتیبان ساعت 19 به مدت 70 دقیقه ، قیمت بلیت 8 هزار تومان پذیرای دوستداران تئاتر است.
 
در سالن انتظار تالار اصلی هم نمایش "شیوه صحیح استفاده از دستگاه" نوشته و کار نیما دهقانی ساعت 17 هر روز غیر از شنبه ها به مدت 5 ( پنج) دقیقه میزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود. علیرضا‌کیمنش  و احسان بدخشان، مهدی سلمانی، مهدی شاهدی، امیر عبادی اصل، ماهان هیربد، مهدی قره چه داغی، علی اصغر کوزه گر، مریم گرجی، دلارام پهلوان هاشمی  به عنوان بازیگر و گروه اجرایی حضور دارند.
 
در سالن تشریفات هم نمایش محیطی "تر پرزیدنت " نوشته و کار رضا صورتی و مصطفی حاجی قاسمی و بازی علی سلیمانی ساعت 19 به مدت 35 دقیقه و قیمت بلیت 5 هزارتومان اجرا می‌شود.
 
"کنار شیر آتش نشانی" ناظرزاده در بابلسر
 
علی محمدی کلاگر "کنار شیر آتش نشانی" ناظرزاده را در شهر بابلسر اجرا می‌کند. این نمایش نوشته فرهاد ناظرزاده کرمانی به کارگردانی علی محمدی کلاگر از 25 مرداد در شهر بابلسرروی صحنه می‌رود.
 
"کنار شیر آتش نشانى" داستان نویسنده‌اى است که به دنبال مخاطب و هم زبان مى‌شود. او که حتى همسرش را همراه نیافته به خیابان پناه برده و درد خود را با یک شیر آتش نشانى مى‌گوید. پاسبانى در نخستین شب کارش به سراغ او مى‌آید و مؤاخذه‌اش مى‌کند. نویسنده گمان مى‌کند کسى را پیدا کرده که با او درد و دل کند.
 
حجت عنایتی، مجتبی ثریایی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به حضور آرمان براری تهیه‌کننده، عطا روحبخش طراح صحنه و نور، عطیه آقاجانی طراح لباس، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، پرستو رشیدی عمران منشی صحنه، سمیرا ابراهیم زاده عکاس، بهنام سعادتیان، دانیال حیدری، محمدرضا حبیبیان همراهان صحنه، ایلیا شمس روابط عمومی اشاره کرد.
 
نمایش "کنار شیر آتش‌نشانى" کاری از گروه نمایش "ژست" از 25 مرداد تا 5 شهریور ماه 91 ساعت 18 روی صحنه می‌رود.
کد خبر 1672257

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =