ایران یکی از 12 تیم برترلیگ جهانی والیبال می‎شود/ ولاسکو گله مند است

رئیس فدراسیون والیبال با تاکید بر اینکه نباید سهمیه لیگ جهانی را به راحتی از دست داد، گفت: برنامه ما این است که تیم ملی بتواند حداقل در جمع 12 تیم برتر لیگ جهانی قرار بگیرد و اینگونه حضورش در این رقابت‎ها را حفظ کند.

محمدرضا داورزنی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه مسابقات والیبال لیگ جهانی اعتبار زیادی دارد، اظهارداشت: جدا از المپیک که اساس آن با دیگر رویدادها متفاوت است، لیگ جهانی بالاترین سطح مسابقات والیبال است که در جهان برگزار می‌شود و چون برخلاف رویدادهای جهانی دیگر رشته‎ها مانند فوتبال، هر ساله برگزار می‎شود و متمرکز نیست، باعث توسعه و تقویب سطح فنی تیم‎های شرکت کننده می‎شود.

وی با تاکید براینکه حضور در لیگ جهانی والیبال برای ایران اهمیت زیادی دارد، خاطرنشان کرد: ما در منطقه‎ای قرار داریم که کشورهای اطراف‎مان در والیبال دنیا مطرح نیستند یا حداقل در سطح بالاتر از ما قرار ندارند که به دنبال تقویت ارتباط با آنها باشیم. والیبال در شرق آسیا جایگاه بالایی دارد که رفت و آمد به این منطقه هم مستلزم سفرهای درازمدت است.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: از طرفی والیبال ایران با کشورهای اروپایی هم ارتباط ساختاری ندارد که در مسابقات رسمی آنها شرکت کند بنابراین هرچند سال این موقعیت پیش می‎آید که در رقابت‎های معتبر شرکت داشته باشیم اما حضور در رقابت‌های لیگ جهانی کمک می‎کند به طور متوالی در رقابت‎های لیگ جهانی حضور داشته باشیم.

داورزنی با بیان اینکه صعود به بازی‎های المپیک از طریق شرکت در رقابت‎های لیگ جهانی برای‌مان میسر می‎شود، خاطرنشان کرد: اعتبار لیگ جهانی با المپیک متفاوت است. المپیک جایگاه خاص خودش را دارد اما برای ما خیلی مهمتر بود که وارد لیگ جهانی شویم چون در قالب این مسابقات دیدارهای بیشتری برگزار می‎کنیم.

وی یادآور شد: حضور در لیگ جهانی و رویارویی با تیم‌هایی که تجربه زیادی از شرکت در این بازی‌ها دارند در تقویت اعتماد به نفس و توانایی‎های بازیکنان تاثیرگذار است. درکل اینکه به واسطه شرکت در مسابقات لیگ جهانی صددرصد راه حضورمان در مسابقات والیبال المپیک هم هموار می‌شود.

"لیگ جهانی تمام تاثیرات مثبتی که به آن اشاره کردید را در والیبال ایران خواهد داشت اما اگر حضور در این رقابت‎ها تنها به یک سال ختم نشود. تا چه حد امیدوار به حضور متوالی در این رقابت‎ها هستید؟"

داورزنی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر با یادآوری اینکه مجموع 12 بازی مرحله مقدماتی رقابت‌های لیگ جهانی 36 امتیاز دارد، گفت: این امتیازات با توجه به نحوه برد و باخت تیم‌ها میان آنها توزیع می‎شود. در پایان هم 6 تیم به مرحله نهایی صعود می‎کنند و در نهایت رده بندی تیم‎های اول تا شانزدهم تعیین می‎شود. تیم‎های پانزدهم وشانزدهم باید برای بقا در لیگ جهانی دوباره در مسابقات گزینشی شرکت کنند اما ما اجازه نمی‎دهیم کارمان به آنجا کشیده شود.

رئیس فدراسیون والیبال افزود: نباید اجازه دهیم از رده چهاردهم رده بندی نهایی لیگ جهانی پایین‎تر بیائیم. ما در برنامه داریم که تیم ملی ایران حداقل جزو 12 تیم برتر لیگ جهانی شود و این مستلزم آن است که در این رقابت‎ها صاحب پیروزی شویم.

وی در بخشی از گفتگو با خبرنگار مهر در مورد میزبانی ایران در جریان رقابت‎های لیگ جهانی گفت: پیش از شرکت در رقابت‎های گزینشی به فکر این موضوع بودیم وگرنه FIVB اصلا اجازه شرکت در این مسابقات را به ما نمی‎داد. البته در مورد میزبانی لیگ جهانی هم تعامل بیشتری با برخی نهادها خواهیم داشت تا اتفاقات ناخوشایند بازی دوم دیگر تکرار نشود و همه هموطنان در کنار هم بتوانند تیم ملی را تشویق کنند.

داورزنی با بیان اینکه "برای فدراسیون بین‎المللی والیبال حضور پرشور تماشاگران اهمیت زیادی دارد"، تصریح کرد: البته والیبال ایران از این نظر مشکلی ندارد اما باید به لحاظ سخت افزاری در سالن 12 هزارنفری آزادی شرایط بهتری پیش بیاید تا مشکلات دیدار با ژاپن تکرار نشود.

رئیس فدراسیون والیبال راه‎های ورودی سالن نباید مملو از جمعیت باشد، اظهارداشت: در دیدار با ژاپن این اتفاق افتاد حال آنکه اگر در آن شرایط اگر اتفاقی برای کسی می‎افتاد، قابل جبران نبود. بنابراین باید برای رقابت‎های لیگ جهانی به اندازه ظرفیت اجازه ورود به سالن بدهیم یا اینکه ظرفیت سالن را بیشتر کنیم درکل اینکه اگر خارج از ظرفیت تماشاگر بیاید، قابل کنترل نیست.

وی با اشاره به اتمام قرارداد "خولیو ولاسکو" و اینکه فدراسیون والیبال تمایل دارد تا سال 2016 به همکاری با وی ادامه دهد، خاطرنشان کرد: البته باید با وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک رایزنی کنیم تا شرایط ادامه همکاری با وی بهتر مهیا شود. ولاسکو و همسرش در مدت حضور در ایران با آب و هوای تهران مشکل داشتند و در صورت ادامه همکاری با وی باید در مورد محل سکونتش فکری کنیم.

محمدرضا داورزنی تاکید کرد: در مورد قرارداد همکاری هم باید با ولاسکو به توافق برسیم و همچنین برنامه‎هایی که او برای شرکت در تورنمنت‎های بین‎المللی در نظر دارد. در کل اینکه سیاست کلی ما حفظ ولاسکو است مگر اینکه خودش نخواهد. البته ولاسکو در مورد اتفاقاتی که برای دیدار دوم برابر ژاپن افتاد هم گله مند بود اما در نهایت طی یک ماه آینده تکلیف‎مان مشخص می‎شود.

کد خبر 1693987

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =