فصل جوایز ادبی فرانسه با اعلام نامزدهای «گنکور» آغاز شد

جایزه ادبی گنکور به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین جوایز ادبی فرانسه، درکنار جوایز رنودو فمینا، فلور، مدیسی و دسامبر در زمره جوایز ادبی شاخص فرانسوی هستند. با اعلام اسامی نامزدهای نهایی جایزه گنکور که دیروز صورت گرفت و با فرا رسیدن ماه نوامبر، فرانسه وارد حساس‌ترین دوره ادبی سالانه خود می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکتوالیته، روزهای نخست ماه نوامبر هر سال زمان اعلام اسامی برندگان جوایز ادبی و به دنبال آن رونق بازار کتاب است.

با این حال هر سال یک یا دو چهره درخشش خاصی پیدا می‌کنند و در بیشتر فهرست‌های ادبی می‌توان شاهد حضور نام آنها بود. امسال پاتریک دوویل با رمان «طاعون و وبا» چهره‌ای است که در صدر اخبار جوایز ادبی فرانسوی قرار گرفته و پس از دریافت جایزه بهترین رمان فرانسوی فناک، در فهرست نهایی چهار جایزه برجسته گنکور، رنودو، فمینا و مدیسی گذر کرده است.

مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه در همین ماه برندگان خود را به این ترتیب اعلام می‌کنند:

جایزه فمینا؛ دوشنبه 5 نوامبر (15 آبان)

برای دریافت جایزه فمینا که جایزه‌ای به داوری چهره‌های ادبی زن است، امسال بیش از همه به برنده شدن ژرومی فراری امید می‌رود. او با کتاب «گفتاری درباره سقوط رم» در فهرست نامزدهای امسال حضور دارد.

«آن‌ها گریختند» اثر تیه‌ری بستینگل، «ویویان الیزابت فوویل» اثر ژولیا دیک، «طاعون و وبا» اثر پاتریک دوویل، «قرق ماه اکتبر» اثر لانسلو هملین، «موسیقی ناب: قطعه‌ای با کارلوس کلایبر» اثر برونو لومر، «آخرین روزهای اسموکی نلسون» اثر کاترین ماوریکاکیس، «کودک و قناری» اثر کاترین سافونوف، «درود بر ماری» اثر آنتوان سنانک و «میز کوچک، مرتب باشد!» اثر آن سر، دیگر نامزدهای این جایزه را تشکیل داده‌اند.

جایزه ادبی فمینای 2012 امسال به سرپرستی کامیل لورن، نویسنده سرشناس فرانسوی برنده خود را انتخاب می‌کند.

جایزه ادبی فمینا در سه بخش برترین‌ها را انتخاب می‌کند و به جز انتخاب بهترین رمان فرانسوی، به بهترین رمان خارجی و بهترین مجموعه مقاله نیز جایزه می‌دهد.

جایزه مدیسی ؛ سه شنبه 6 نوامبر (16 آبان)

جایزه مدیسی که از سال 1958 به ابتکار گالا باربیسان و ژان پی‌یر ژیرودو راه اندازی شده هر سال به نویسنده‌ای تعلق می‌گیرد که ذوق و خلاقیت ادبی اش بسیار بیشتر از شهرتی‌ است که کسب کرده است.

فیلپ دیژان که از سوی انتشارات گالیمار حمایت می‌شود به نظر می‌رسد در میان نامزدهای امسال از جایگاه محکم‌تری برخوردار باشد. او امسال با رمان «اوه...» به قفسه‌های کتابفروشی‌های فرانسه راه یافته است.

«طاعون و وبا» اثر پاتریک دوویل، «هزار برگ» اثر لسلی کاپلان، «افسون عمومی» اثر امانوئل پیریر، «خوشبختی بلژیکی‌ها» اثر پاتریک روژیه و «خائنان» اثر عبدالله تایا دیگر نامزدهای دریافت این جایزه هستند.

جایزه مدیسی نیز علاوه بر بهترین رمان فرانسوی سال، به بهترین مجموعه مقاله و بهترین رمان خارجی نیز جایزه می‌دهد.

جایزه گنکور؛ چهارشنبه 7 نوامبر (17 آبان)

در حالی که «طاعون و وبا» اثر پاتریک دوویل به نظر می‌رسد در این رقابت از شانس بیشتری برخوردار باشد، اما با توجه به شانس بالای دیگر رقبای او، منتقدان احتمال یک به چهار را برای این نویسنده در نظر گرفته‌اند. چون «حقیقت ماجرای هری کبر» اثر ژوئل دیکر که به عنوان برنده جایزه فرهنگستان فرانسه انتخاب شده، «خطابه سقوط رم» اثر ژروم فراری و «طغیان» اثر لیندا له رقبای جدی برای او محسوب می‌شوند.

جایزه رنودو؛ چهارشنبه، 7 نوامبر (17 آبان)

این جایزه که سال 1926 توسط 10 نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی شکل گرفته به نام تئوفراست رنودو نویسنده فرانسوی اهدا می‌شود. این جایزه سال 1926 و برای رقابت با گنکور شکل گرفت.

منتقدان واسیلی آلکساکیسل را نویسنده باب میل این جایزه می‌نامند و احتمال یک به 3 را برای او در نظر گرفته اند. او با رمانی به نام «کودک یونانی» در این فهرست جای دارد.

«پدرسالاران» اثر آن برست و «مرد موانع» اثر ژان ـ لو تراسار رقبای اصلی او در کنار آثار دیگری شامل «یک فرسودگی خاص» اثر کریستین اوتیه، «مهمانی اتفاقات» اثر محمد بوجدرا، «طاعون و وبا» اثر پاتریک دوویل، «بچه پوتو پوتو» اثر آنری لوپ، «لذت: یک رمان اروپایی» اثر فلوریان زلر هستند که به مرحله دوم راه یافتند.

جایزه رنودو یک جایزه نیز به مجموعه مقالات برتر سال اهدا می‌کند.

جایزه دسامبر ؛ پنج شنبه 8 نوامبر (18 آبان)

جایزه ادبی نوامبر از سال 1999 به بعد به جایزه ادبی دسامبر تغییر نام داد. فیلیپ دنری بنیانگذار این جایزه، زبان نو، ساختارزدایی از سبک نویسندگان پیشین و بازی‌های کلامی نامتعارف با فضاهای تازه در رمان فرانسوی را به عنوان معیارهای اصلی این جایزه 30 هزار یورویی تعیین کرده است.

کریستین آنگوت به نظر می‌رسد شانس بیشتری برای دریافت جایزه دسامبر داشته باشد. او با رمانی به نام «یک هفته تعطیلات» در فهرست نهایی حضور دارد. رقبای او شامل میشل فریه برای «داستان مصیبت فوکوشیما» و متیو ریبوله با رمان «کارهایی برای رحمت» هستند.

جایزه فلور؛ 8 نوامبر (18 آبان)

جایزه ادبی فلور در سال 1994 توسط فردریک بایگبدر و با همکاری تعدادی از روزنامه‌نگاران و منتقدان ادبی در کافه فلور پاریس تاسیس شد. این جایزه 6 هزار یورویی هر سال برای معرفی بهترین نویسنده جوان فرانسوی اهدا می‌شود.

آن برست با رمان «پدرسالاران» به نظر می‌رسد شانس اصلی دریافت این جایزه باشد. با این حال «تئوری اطلاعات» اثر اورلین بلانژه نیز از شانس بالایی برای دریافت این جایزه برخوردار است.

«زیپ» اثر کارل آدرهولد، «شب ماه را فرو بلعید» اثر پیت آگارمن، «شکست نخست» اثر سانتیاگو آمیگورنا، «هتل قله» اثر اسکار کوپ ـ فان، «اوه...» اثر فیلیپ دیژان، «قیچی» اثر استفان میچاکا، «میز کوچک، مرتب باشد!» اثر آن سر و «پاهای خیس» اثر ماری سیمون دیگر آثاری بودند که به عنوان منتخب از سوی گروه داوری این رقابت انتخاب شدند.

کد خبر 1733932

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =