محکومیت جهانی ترور علامه البوطی / واکنش شدید شورای امنیت و بان کی مون

شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل متحد، محافل مصری، روسیه، الجزایر و جمهوری اسلامی ایران، جنایت هولناک تروریستهای تکفیری در حمله انتحاری به مسجدالایمان دمشق و شهادت علامه البوطی از علمای برجسه اهل سنت و جمعی از نمازگزاران بی دفاع را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، شورای امنیت سازمان ملل متحد و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، انفجار تروریستی در مسجدالایمان دمشق را که به شهادت علامه البوطی و جمعی دیگر از نمازگزاران بی دفاع منجر شد، محکوم کردند.

اعضای شورای امنیت در بیانیه ای که ویتالی چورکین نماینده روسیه و رئیس این شورا قرائت کرد، با شدیدترین عبارتها، این جنایت  تروریستی را محکوم کردند، اعضای شورا بر تصمیم خود برای مقابله با تمام اشکال تروریسم بر اساس مسئولیتهایی که به موجب منشور سازمان ملل متحد بر عهده دارند، تاکید کردند.

چورکین گفت : اعضای شورای امنیت تاکید کردند تروریسم با تمام اشکال و پدیده هایش، یکی از خطرناک ترین تهدیدها علیه صلح و امنیت جهانی است و هر اقدام تروریستی، یک اقدام جنایتکارانه است که نمی توان آن را صرف نظر از انگیزه ها، مکان و زمان و عاملان آن، توجیه کرد.

واکنش بان کی مون به جنایت تروریستها در مسجدالایمان

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز جنایت ترور علامه البوطی و دهها نمازگزار بی  دفاع را در حمله انتحاری تروریستهای تکفیری به مسجدالایمان دمشق به شدت محکوم کرد. مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل متحد به نقل از مارتین نیسبرگی سخنگوی بان کی مون گزارش داد دبیرکل سازمان ملل متحد بر ضرورت تحقیق فوری و کامل در خصوص این اقدام وحشیانه و  دیگر اقدامات پیش از آن و محاکمه جنایتکاران تاکید دارد.

در بیانیه بان کی مون آمده است حملات عمدی به غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی از جمله مراکز عبادتی، جنایت جنگی به شمار می رود و این اقدامات شرم آور فورا باید متوقف شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز جنایت تروریستها در حمله به مسجدالایمان را به شدت محکوم کرد. بر اساس گزارش روسیاالیوم، الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد افراط گرایان، البوطی را به سبب آنکه دعوت به صلح می کرد، تروریسم و خشونت مسلحانه و افراط گرایانی را به سبب جهل نسبت به دین مورد انتقاد قرار می داد، هدف قرار دادند.

خبرگزاری سوریه همچنین گزارش داد وزارت امور خارجه ایران، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و آیت الله محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور جهان اسلام و دبیرکل سابق مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی به طور جداگانه این جنایت تروریستی را محکوم کردند.

الجزایر نیز به شدت حمله تروریستهای تکفیری به مسجدالایمان و شهادت علامه البوطی از علمای برجسته اهل سنت و جمعی از نمازگزاران بی دفاع را محکوم کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری الجزایر، عمار بلانی سخنگوی وزارت  امور خارجه الجزایر تاکید کرد آنچه رخ داد، جنایت زشت و وحشیانه و غیر انسانی بود و الجزایر آن را به شدت محکوم می کند.

الازهر مصر و ائتلاف ملی عربی مستقل جنایت تروریستهای تکفیری در ترور علامه البوطی و جمعی از نمازگزاران در مسجدالایمان دمشق را جنایت وحشیانه توصیف و آن را محکوم کردند.

شیخ محمد عبدالله نصر خطیب میدان التحریر قاهره نیز با محکوم کردن این جنایت گفت علامه بزرگ البوطی، شهید کلمه حق در مقابل جریانهای تکفیری است که این جریانها از حمایتهای ناتو، قطر و کشورهای دیگر برخوردار هستند.

نمازگزاران در میدان التحریر قاهره با محکوم کردن شهادت علامه البوطی و جمعی از نمازگزاران بی دفاع به مقام این عالم فقید ادای احترام کردند.

از سوی دیگر، احزاب و شخصیتهای مختلف سوری و غیر سوری در بیانیه های جداگانه جنایت اخیر تروریستهای تکفیری را محکوم کردند.

کد خبر 2022111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =