۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۰۱

انتخابات ریاست جمهوری ورود گردشگران خارجی در اردیبهشت را رونق داد

انتخابات ریاست جمهوری ورود گردشگران خارجی در اردیبهشت را رونق داد

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه باعث شده تا گردشگران خارجی که قصد ورود به کشور را در این ماه داشتند، زودتر از موعد به ایران بیایند به همین دلیل اکنون فعالان گردشگری با رونق ورود گردشگران خارجی آن هم در ماههای فروردین و اردیبهشت رو به رو شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، همه ساله در ایام نوروز به دلیل انجام سفرهای پرحجم مردم در شهرهای گردشگری و شلوغی مراکز دیدنی و تاریخی، رزرو بلیت های هوایی و زمینی و اتاق هتلها معمولا گردشگران خارجی کمتری به ایران می آمدند اما امسال برخی از آژانسداران اعلام کردند که با ورود گردشگران خارجی در این ماه رو به رو شده اند.

به نحوی که، اکبر یاری، مدیر یکی از آژانس های مسافرتی به خبرنگار مهر می گوید: گردشگران خارجی معمولا پس از ایام تعطیلات عید تا اوایل تابستان به ایران می آیند چون فصل پایان سفرهای داخلی است و شهرها و اماکن دیدنی خالی از گردشگر هستند اما امسال با حجم ورود گردشگران به ایران مواجه شده ایم.

وی ادامه می دهد: شرکت های طرف قرارداد با ما اعلام کرده اند که به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تورهای گردشگری خرداد را در اردیبهشت ماه اجرا می کنند به همین دلیل پیش بینی می کنیم که به رغم رونق ورود تور در اردیبهشت، با کاهش ورود گردشگران خارجی در خرداد ماه مواجه شویم.

اشکان بروج هم از راهنمایان گردشگری است که در اردیبهشت ماه، تورهای خارجی زیادی را در تهران راهنمایی می کند. او به خبرنگار مهر می گوید: در این ماه به هر یک از موزه های تهران که بروید اتوبوس گردشگران خارجی را پشت سر هم می بینید چون گردشگران خارجی تمایل دارند تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به ایران سفر کنند به همین دلیل در این ماه تورهای گردشگری زیادی به ایران آمده اند.

وی بیان می کند: در این روزها که با حجم ورود گردشگران مواجه شده ایم، متاسفانه بسیاری از موزه ها و اماکن تاریخی ظرفیت پذیرش از گردشگران را ندارند به عنوان مثال موزه ایران باستان، حتی بروشور برای توزیع در میان توریست های خارجی نداشت و یا برخی از اماکن دیدنی مانند خانه عامری ها در کاشان امکان بازدید ندارند.

وی یکی از دلایل ورود گردشگران خارجی به ایران را ارزان بودن نرخ سفر در ایران می داند و می گوید: اکنون هزینه یک غذای اشرافی برای گردشگر خارجی بسیار ارزان شده است به همین دلیل سفر یک هفته ای به ایران برای آنها با تمام امکانات مرقون به صرفه است.

نام سمت  اظهار نظر
اکبر یاری مدیر یکی از آژانس های مسافرتی  امسال با حجم ورود گردشگران به ایران مواجه شده ایم.شرکت های طرف قرارداد اعلام کرده اند که به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تورهای گردشگری خرداد را در اردیبهشت ماه اجرا می کنند.
اشکان بروج راهنمای گردشگری  گردشگران خارجی تمایل دارند تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به ایران سفر کنند به همین دلیل در این ماه تورهای گردشگری زیادی به ایران آمده اند.
محمدعلی واقفی عضو هیأت مدیره‌ جامعه‌ تورگردانان ایران  میزان درخواست‌ها برای سفر به ایران در ماه فروردین نسبت به چهار پنج سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
امین یوسفی کارشناس گردشگری  هرچند هیچ تبلیغی از جاذبه های ایران و ارزان بودن سفر به ایران در رسانه ها خارجی مشاهده نمی شود اما تبلیغات سینه یبه سینه در رونق این تورها تاثیر گذاشته است.
ابراهیم پورفرج رئیس جامعه‌ تورگردانان ایران  ورود گردشگران خارجی در اردیبهشت‌ و نیمه نخست خردادماه هم رونق دارد.

بروج به بلیت موزه ها اشاره کرده و می گوید: اگر چه ورودی موزه ها برای گردشگران برای خارجی ها 15 هزار تومان تعیین شده اما از آنجا که بلیت با قیمت های جدید وارد موزه ها نشده، هنوز بلیت های قابل عرضه با قیمت 500 و 300 تومان و با طرح تخت جمشید توزیع می شود به همین دلیل اگر راهنمای یک گروه سی نفره برای ورود به موزه ها باشیم باید یک گونی بلیت تحویل موزه دار بدهیم!

اگرچه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران باعث رکود گردشگری در این ماه خواهد شد اما رونق گردشگری خارجی در اردیبهشت ماه شاید بتواند این رکود را جبران کند از سوی دیگر کاهش ارزش پولی ایران برای گردشگران خارجی یکی دیگر از فرصتهایی است که آنها را برای دیدن ایران ترغیب می کند با این وجود متولیان گردشگری نقشی در این رونق نداشته اند چرا که امین یوسفی از کارشناسان گردشگری به خبرنگار مهر می گوید: هرچند هیچ تبلیغی از جاذبه های ایران و ارزان بودن سفر به ایران در رسانه ها خارجی مشاهده نمی شود اما تبلیغات سینه به سینه و فرد به فرد در رونق این تورها تاثیر گذاشته ضمن اینکه دفاتر خدمات مسافرتی نیز بی تاثیر نبوده اند با این وجود هنوز مسئولان گردشگری اعلام نکرده اند که آیا اصلا از موضوع رونق گردشگری ورودی در دو ماه اول سال خبر دارند و یا نه.

وی ادامه می دهد: مسئولان میراث فرهنگی پیش بینی این اتفاق را نکرده بودند به همین دلیل است که هنوز بسیاری از اماکن دیدنی در ایران یا درحال مرمت هستند و یا به دلایل دیگر امکان بازدید ندارند. اگر برعکس این بود، تمهیداتی برای پذیرش گردشگران خارجی در اردیبهشت ماه می شد.

ورود گردشگران خارجی در نیمه‌ نخست فروردین ‌ماه به زعم فعالان گردشگری به حدی بود که ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه‌ تورگردانان ایران آن را با 30 درصد رشد، مناسب ارزیابی و در ادامه برای اردیبهشت‌ماه و نیمه نخست خردادماه هم روزهای خوبی را پیش‌بینی کرده است.

محمدعلی واقفی، عضو هیأت مدیره‌ جامعه‌ تورگردانان ایران نیز معتقد است: میزان درخواست‌ها برای سفر به ایران در ماه فروردین نسبت به چهار پنج سال گذشته بی‌سابقه بوده است. اروپایی‌ها برخی مقاصد فرهنگی خود از جمله مصر و سوریه را از دست داده‌اند و حالا دنبال جایگزینی برای سفر هستند که ایران به‌خاطر اوضاع آرامی که در منطقه دارد انتخاب مناسبی برای آن‌هاست.

اگرچه  چراغ ورود گردشگران خارجی به ایران در فروردین، اردیبهشت و اوایل خرداد ماه روشن شده است اما براساس پیش بینی فعالان گردشگری، این طوفان به یک رکود قابل توجهی به دلیل شرایط کشور در آستانه انتخابات منجر می شود همانگونه که شرایط گردشگری ورودی در ماههای خرداد و تیر سال 88 همزمان با برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با رکود مواجه شد.

کد خبر 2043788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha