جزئیات راه‌اندازی 2 پتروپالایشگاه جدید در ایران

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به راه اندازی نخستین پتروپالایشگاه ایران در پالایشگاه شازند از راه اندازی 2 واحد کوچک پتروپالایشگاهی در پالایشگاه‌های تبریز و آبادان با هدف استحصال بنزن و بوتولن خبر داد.

رمضان اولادی در گفتگو با مهر درباره راه اندازی طرح‌های جدید پتروپالایشگاهی در ایران، گفت: در شرایط فعلی ساخت و راه اندازی پالایشگاه‌های نفت در مقایسه با طرح‌های پتروپالایشگاهی سودآوری اقتصادی پائین‌تری دارند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون به منظور افزایش سودآوری، بهره وری و کاهش هزینه‌ها طرح یکپارچه سازی پالایشگاه‌های نفت و مجتمع‌های پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: در کشورهایی همچون چین و عربستان سعودی هم هم اکنون به سمت راه اندازی طرح‌های پتروپالایشگاهی حرکت کرده اند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با توجه به آغاز روند خصوصی سازی مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت باید ساخت و راه اندازی طرح های پتروپالایشگاهی از زمان آغاز هر یک از این واحدها در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: بر این اساس مذاکراتی هم بین صنایع پتروشیمی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام شده است.

اولادی با بیان اینکه ایجاد واحدهای پتروپالایشگاهی در واحدهای پالایشگاهی موجود چندان سودآوری و بازده بالایی ندارد، تبیین کرد: در حال حاضر نخستین طرح پتروپالایشگاهی ایران در پالایشگاه نفت شازند راه اندازی شده است که پروپیلن تولیدی این واحد به مجتمع‌های پتروشیمی جم، مارون و نوید زرشیمی تحویل داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در حاشیه پالایشگاه‌های نفت تبریز و آبادان هم راه اندازی 2 واحد کوچک پتروپالایشگاهی در دستور کار قرار دارد، توضیح داد: از این رو امکان جداسازی "بنزن"در پالایشگاه نفت تبریز و "بوتولن" در پالایشگاه نفت آبادان وجود دارد.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در حال حاضر در اکثر پالایشگاه های نفت بوتولن در حال سوختن است، تاکید کرد: این در حالی است که از این محصول می توان اتیلن مورد نیاز صنایع و واحدهای پتروشیمی را تولید و استحصال کرد.

به گزارش مهر، نخستین پترو پالایشگاه ایران در پالایشگاه نفت شازند با ظرفیت به طور متوسط روزانه حدود یک میلیون لیتر پروپیلن به عنوان یک محصول استراتژیک پتروشیمیایی فروردین ماه سالجاری در مدار بهره برداری قرار گرفت.

کد خبر 2098525

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =