دلایل انتخاب محمود عزت برای سرپرستی اخوان المسلمین در بحران کنونی مصر

منابع وابسته به اخوان المسلمین به دلایل انتخاب محمود عزت برای رهبری گروه اخوان المسلمین در شرایط بحرانی کنونی که این جنبش گرفتار آن شده ،پرداخته اند.

محمود عزت ابراهیم که پس از دستگیری محمد بدیع در آپارتمانی در شرق قاهره به عنوان نهمین رهبر اخوان المسلمین انتخاب شد متولد سیزدهم آگوست سال 1944 در قاهره است.

وی عضو دفتر ارشاد اخوان المسلمین و استاد دانشکده پزشکی در دانشگاه الزقازیق و دارای پنج فرزند است.

محمود عزت مدرک دیپلم خود را در سال 1960، لیسانس پزشکی را در سال 1975، فوق لیسانس را در سال 1980 و دکتری خود را در سال 1985 از دانشگاه الزقازیق دریافت کرد. وی همچنین از دانشرای علوم اسلامی در سال 1998 فوق دیپلم گرفت.

وی از همان دوران کودکی و در سال 1953 با تفکرات اخوان المسلمین آشنا شد و در سال 1962 به این گروه پیوست و در این زمان دانشجو بود و ی سپس در سال 1965 بازداشت و محکوم به ده سال حبس شد. در سال 1974 از زندان آزاد شد و به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و از دانشکده پزشکی در سال 1976 فارغ التحصیل شد. وی به فعالیتهای تبلیغی و پرورشی در مصر روی آورد و سپس برای کار در بخش آزمایشگاه دانشگاه صنعا در سال 1981 به یمن رفت. پس از مدتی برای تکمیل تز دکترای خود به انگلستان رفت و سپس به مصر بازگشت و دکتری خود را از دانشگاه الزقازیق در سال 1985 دریافت کرد.

وی بارها به زندان افتاد یکبار در سال 1965 به ده  سال زندان محکوم شد، شش ماه به سبب پرونده سلسبیل( نام شرکتی بود که توسط محمد خیرت الشاطر، حسن مالک برای فعالیت در زمینه کامپیوتر تاسیس شده بود. نیروهای امنیتی با حمله به دفتر مرکزی این شرکت همه دستگاهها را مصادره واخوان المسلمین را به تهیه برنامه ای به نام التمکین با هدف سرنگونی رژیم مصرمتهم کردند) به زندان افتاد و در سال 2000 از زندان خارج شد.

وی همچنین در دوم ژانویه سال 2008 به سبب شرکت در تظاهراتی در قاهره در اعتراض به حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه بازداشت شد.

این درحالی است که منابع وابسته به اخوان المسلمین به الاهرام گفتند: محمود عزت هنوز رهبر نشده است و فقط کارهای اجرائی رهبر اخوان المسلمین را انجام میدهد.

این منابع بیان کردند: انتخاب عزت برای انجام ماموریتهای رهبر اخوان المسلمین قبل از شعله ور شدن بحران در مصر به سبب عزل محمد مرسی رئیس جمهوری سابق موضوعی است که  مورد توافق بقرار گرفته است که بر اساس آن در صورت دستگیری محمد بدیع رشاد البیومی و در صورت دستگیری البیومی محمود عزت وظایف رهبری را انجام می دهد.

این منابع اعلام کردند: علت انتخاب محمود عزت به عوامل متعددی بر می گردد که از جمله آنها می توان به شرایط سنی وی، بدست آوردن رتبه سوم در رای گیری انتخابات دفتر ارشاد اخوان المسلمین در سال 2009 و نیز سابقه طولانی وی در اخوان المسلمین اشاره کرد به طوری که وی در سال 1962 به اخوان المسلمین پیوسته است.

این منابع افزودند: محمود عزت با علم به اینکه بدیع و البیومی تحت تعقیب هستند از مصر خارج شد و سناریوی مصطفی مشهور رهبر پنجم اخوان المسلمین را پیاده کرد زیرا مشهور نیز پس از علم به اینکه انور سادات قصد بازداشت اعضای اخوان المسلمین را در سپتامبر 1981 دارد از مصر خارج شده بود و مهدی عاکف، محمود عزت و خیرت الشاطر نیز وی را همراهی کردند.عزت اکنون مرد شماره یک اخوان است.

منابع وابسته به اخوان المسلمین بیان کردند: دلایل دیگر انتخاب عزت علم و آگاهی کامل وی از همه تشکیلات و پایگاههای اخوان المسلمین در هر نقطه مصر است به ویژه که وی ددر سال 2009 برای دوره کوتاهی دبیر کل اخوان المسلمین بوده است.

منابع وابسته به اخوان المسلمین درباره خط مشی عزت در بحران کنونی اعلام کردند: محمود عزت به عنوان مرد شماره یک اخوان المسلمین تمام اهتمامش را بر حفظ تشکل متمرکز کرده است زیرا این تنظیم برای آنها مهمتر از هر دستاورد سیاسی دیگری است.به طور حتم وی مانع از درگیری مسلحانه اخوان المسلمین با نظام مصر می شود تا این گروه تروریست توصیف نشود.ممکن است وی از نیروهای جهادی برای رویارویی با نظام مصر استفاده کند اما اعضای اخوان المسلمین را وارد درگیری نخواهد کرد.

این منابع بیان کردند: محمود عزت صدها فرد را در اختیار دارد که می تواند زیر مجموعه های اخوان المسلمین را در هر مکانی اداره کند.درک بالای امنیتی محمود عزت وی را بدون رقیب جلوه گر کرده است زیرا همه اعضای اخوان المسلمین به خوبی می دانند که عزت با بر خورداری از ظرفیت های بالای سیاسی وامنیتی با لیاقت کامل مشکلات امنیتی را اداره می کند و این کار را چندین بار انجام داده است.

 

کد خبر 2119606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =