دیپلماسی تنها راه مقابله با غرب و آمریکا نیست/ باید مقاومت گسترده جهادی کنیم

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: تنها راه مقابله با غرب و آمریکا دیپلماسی نیست و باید در این راه مقاومت گسترده جهادی کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد لاریجانی که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران در نشست "رابطه با آمریکا یا مرگ برآمریکا" سخنرانی می کرد با تاکید براینکه باید به درستی شرایط و وضعیتی که در آن هستیم را بشناسیم گفت : این حرف درستی نیست که ما با آمریکا در یک نبرد دیپلماتیک هستیم، چرا که اصلا دیپلماسی طاقت نبرد ندارد. آنچه مورد نیاز ما است یک مقاومت جهادی وسیع الطیف است که دیپلماسی ما باید در خدمت آن باشد.

مشاورامور بین الملل رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم دیپلمات های ما که همگی افرادی متدین و کارکشته هستند بتوانند صرف تکیه بر دیپلماسی این تجاوزات وسیع را دفع کنند گفت دیپلماسی باید سبدی باشد که اجازه ندهد میوه های مقاومت  به زمین افتد.

لاریجانی با بیان اینکه امروز دشمن با براه انداختن شدیدترین تهاجامات اقتصادی، تبلیغاتی و سیاسی علیه کشور و ملت ما رسما به ما تجاوز کرده گفت: وظیفه اصلی ما مقاومت جهادی برای دفع هرچه سریعتر این تجاوز است. یعنی این تجاوز، با مذاکره یا بی مذاکره باید دفع شود و البته دفع چنین تجاوز وسیعی  از عهده دیپلماسی به تنهایی خارج است و باید با استراتژی مقاومت جهادی وسیع الطیف به دفع آن اقدام کرد.

دبیرستاد حقوق بشر یکی از ویژگی های این استراتژی را منتظر نماندن برای رسیدن امکانات و تامین شدن همه نیازهای اولیه دانست و گفت: در دوران دفاع مقدس دشمن ما از همه امکانات پیشرفته نظامی، اقتصادی ، سیاسی و تبلیغاتی برخوردار بود حال آنکه ما تازه انقلاب کرده بودیم و حتی برخی مواقع در خود جبهه تفنگ برای مقاومت نداشتیم اما همه دیدیم که چه حماسه ای خلق شد.

لاریجانی با بیان اینکه این استراتژی مقاومت جهادی است که به ما روحیه می دهد ،افزود: یکی از نتایج این استراتژی این است که از نبود امکانات ناراحت نمی شویم بلکه برای تامین آن راه پیدا می کنیم و از نبود امکانات نیز احساس ذلت نمی کنیم.

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که امسال را سال حماسه اقتصادی نامیدند، تاکید کرد: ایشان در بین این طیف های مختلف، بخش اقتصاد را پررنگ مطرح کردند چرا که دشمن تهاجم سنگین تری را در این قسمت اعمال کرده بود و لذا طبیعی است که در اینجا استراتژی مقاومت خود را در شکل اقتصاد مقاومتی نشان دهد. اصلا خود این اقتصاد مقاومتی در حوزه اقتصادی سیاسی است و هم ناظر به تولید، هم ناظر به نحوه تولید و هم ناظر به توزیع و هم ناظر به مصرف هست. یعنی اگر در زمان دفاع مقدس رزمندگان ما فقط در جبهه ها می جنگیدند، اکنون در این میدان همه ما در سنگر مقاومت هستیم، چون باید یک رویه جدیدی برای مصرف و روش زندگی داشته باشیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه در دنیای دیپلماسی شعارها مهم هستند و مانند ویترین عمل می کنند گفت : در دیپلماسی حتی حرکات و ژست ها هم معنا دارند، کلمات بار خاص خود را دارند از این رو در انتخاب آنها باید دقت کرد، وقتی از اصطلاح برد برد استفاده می کنیم ممکن است سیگنال غلطی برای طرف مقابل ارسال کنیم چرا که این شعار مربوط به حل مناقشه ای است که ما یک درجه ای از مشروعیت برای خواسته های طرف قائلیم حال آنکه در شرایط موجود واقعا طرف مقابل ما چه مشروعیتی دارد؟ چون حقوق قحقه ما رامورد تجاوز قرار داده است.

دبیرستاد حقوق بشر با بیان اینکه من از زمان امام راحل (ره) نظرم این بود که باید یک استراتژی تعامل با دشمنان خودمان داشته باشیم تصریح کرد:مدیریت دشمنی خوب است، باید دیپلماسی رفتار و تقابل با دشمن داشته باشیم و این خلاف منافع طبیعی ما نیست که استراتژی درستی در مواجهه با امریکا داشته باشیم اما مهم این است که شرایط خودمان، شرایط منطقه و شرایط طرف مقابل را به خوبی بشناسیم.

لاریجانی پس از پایان سخنرانی در دانشگاه بابلسر در پاسخ به یکی از دانشجویان که درباره شعار مرگ برآمریکا از او سوال کرده بود گفت: انچه مهم است این است که خوب بشناسیم دشمن چه می کند و ما خوب مقاومت کنیم چه شعار بدهیم یا ندهیم، اصل قضیه را نباید فراموش کنیم که آمریکا اکنون بزگترین پرچم دار دشمنی و تجاوز علیه حقوق ملت ما است.

شاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا که ناشی از سه دهه ظلم مستمر دولتمردان این کشور به ملت و منافع ملی ما است اظهار داشت: ملت ما یک مرگ بر آمریکا می گوید و برخی اعتراض می کنند که شما چرا به آمریکا فحش می دهید، حال آنکه آمریکایی ها با همه ابزار و امکانات سیاسی، تبلیغاتی، رسانه ای و اقتصادی روزانه در حال تحقیر ما و توهین به فرهنگ و اندیشه و دین ما هستند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در این خصوص که آیا آتش زدن پرچم آمریکا توهین به ملت آمریکا محسوب نمی شود؟ گفت: این کارها نمادین است. ملت ما هیچ ملتی را مورد اهانت و تحقیر قرار نداده است. ملت ما خیلی بزرگ است و نیازی به این کار ندارد ملت ما وقتی روی پرچم آمریکا قدم می گذارد یا آن را آتش می زند مقصودش رد نماد سیطره و جهانگشایی و زورگویی است که اکنون در سیاست های آمریکا متجلی است .

کد خبر 2170110

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =