غزالی شیوه نوینی از حکمت را خلق کرد/ تأثیرگذاری غزالی فراتر از مرزهای جهان اسلام

فرانک گریفل برنده جایزه جهانی سال کتاب جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشگاه ییل آمریکا معقتد است: غزالی یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین فلاسفه اسلامی است که نه تنها بر جهان اسلام بلکه بر جهان غرب و فلسفه غرب نیز تأثیر زیادی گذاشت.

کتاب "الهیات فلسفی غزالی" اثر فرانک گریفل از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

پروفسور فرانک گریفل استاد مطالعات دانشگاه ییل آمریکا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد این اثر و جایگاه غزالی در تاریخ اندیشه اسلامی گفت: در ابتدا لازم است متذکر شوم که این اثر برنده جایزه جهانی سال کتاب جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 شده است.

وی تصریح کرد: غزالی یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین فلاسفه اسلامی است که نه تنها بر جهان اسلام بلکه بر جهان غرب و فلسفه غرب نیز تأثیر زیادی گذاشت.

مؤلف "الهیات فلسفی غزالی" در ادامه تأکید کرد: کاری که غزالی انجام داد از این حیث قابل تأمل است که شیوه نوینی از حکمت و تفکر فلسفی را به وجود آورد. در این شیوه آرای فیلسوفان یونان باستان چون ارسطو گنجانده شده است.

استاد مطالعات اسلامی دانشگاه ییل تصریح کرد: مکتبی که غزالی بنا نهاد از مکاتب فلاسفه عرب پیش از او مترقی تر بود و البته با آنها تفاوت نیز داشت.

اسلام شناس معاصر در پایان افزود: مکتب غزالی به عنوان چارچوبی منطقی برای علوم طبیعی و پایه اسلامی و فلسفه مطرح شد که حوزه نفوذ آن فراتر از قرن 12 میلادی است و تا عصر حاضر نیز آثار تفکر او وجود دارد.

فرانک گریفل اسلام‌شناس و استاد دانشگاه ییل است. او بعد از فراگیری فلسفه، ادبیات عرب و اسلام شناسی در دانشگاه‌های گوتینگن آلمان، دمشق، برلین و لندن، دکترایش را در ۱۹۹۹ از دانشگاه آزاد برلین دریافت کرد. تز دکترایش درباره «پیشرفت قضاوت ارتداد در اسلام کلاسیک» است. بعد از کار به عنوان پژوهشگر در موسسه شرق‌شناسی انجمن آلمانی شرق‌شناسی در بیروت لبنان، او در سال ۲۰۰۰ به دانشگاه ییل رفت و تاریخ عقلانی در اسلام، الهیات (در کلاسیک و مدرن) و روش‌های واکنش متفکران اسلامگرا به مدرنیته غربی را در آنجا تدریس می‌کند.

کد خبر 2199440

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =