حضور برخی آقازاده‌ها و منسوبان در بین بورسیه‌های بدون ضابطه/ برای اعزام دانشجویان بورسیه محدودیت نداریم

رئیس سازمان امور دانشجویان پرونده 3 هزار دانشجوی بورسیه ای که بدون آزمون پذیرش شدند را تشریح کرد و گفت: دانشگاه علامه طباطبایی و خوارزمی به ویژه علامه دانشگاه هایی بودند که ظرفیت بالایی از دانشجویان تبدیل خارج به داخل را پذیرفته بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی، صبح امروز در نشستی خبری که در محل این سازمان برگزار شد، به تشریح وضعیت بورسیه های دوره گذشته و نحوه بورس شدن 3 هزار و 2 نفری پرداخت که بدون آزمون و براساس آیین نامه های موجود بورسیه شده بودند.

وی ادامه داد: اعزام دانشجو به خارج از کشور بر اساس قانون سال 64 مجلس و آیین نامه اجرایی سال 68 مصوب وزارت علوم انجام می گرفت که براساس این آیین نامه، داوطلبان از طریق برگزاری آزمون به خارج اعزام می شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: در همان سال‌ها مربیان دانشگاه‌ها که ضوابط علمی داشتند نیز براساس ظرفیت های موجود برای بورس معرفی شدند.

وی افزود: در سال 85 دستورالعملی تنظیم شد که بر اساس آن رتبه های ممتاز، المپیادی‌ها، مربیان واجد شرایط علمی می توانستند از طریق فراخوان متقاضی، برای اعزام بورس شوند که این دستورالعمل به تایید وزیر وقت نیز رسیده بود.

صدیقی خاطرنشان کرد: دو سال دیگر یک بند دیگر نیز به این آیین نامه اضافه شد که بر اساس آن افرادی که دارای خدمات برجسته فرهنگی و اجتماعی بودند نیز می توانستند متقاضی بورس خارج شوند. به تدریج در سال‌های اخیر این بند بیشترین متقاضیان را به خود اختصاص داد.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: داوطلبانی که در فراخوان شرکت می کردند علاوه بر این شرایط به یک معرف نیز نیاز داشتند که معاون فرهنگی وزیر علوم، یک تشکل دانشجویی، مدیرکل بورس اعزام و رئیس دانشگاه به عنوان معرف پیش بینی شده بودند یعنی اگر داوطلبی مستعد هم از نظر علمی و هم از نظر اخلاقی متقاضی بود ولی از این چهار مرجع یکی وی را تایید نمی کرد نمی توانست برای بورس تقاضا کند.

اعزام 729 نفر از سال 85 تا 92

وی با بیان اینکه از سال 85 تا 92 ، 729 نفر از مسیر این فراخوان ها به خارج از کشور اعزام شدند افزود: تعدادی از این افراد شرایط اعلام شده در فراخوان را نداشتند که یکی شرط معدل بود که براساس آن، معدل کارشناسی آنها 14 و معدل کارشناسی ارشد آنها باید 16 و بالای آن باشد. از این مجموعه اعزامی ها 73 نفر معدل کارشناسی آنها پایین 14 و 70 نفر معدل کارشناسی ارشد آنها پایین 16 بود.

هزینه هر دانشجوی بورسیه برای دولت

صدیقی با بیان اینکه برای هر دانشجوی بورسیه 600 تا یک میلیارد تومان هزینه صرف می شود و باید بهترین ها اعزام شوند، تصریح کرد: از سال 89 با توجه به مشکلات ارزی که به وجود آمد بحث تبدیل بورسیه خارج به داخل مطرح شد.

تبدیل بورس خارج به داخل حدود 2 هزار نفر

وی یادآورشد: از طریق تبدیل بورس خارج به داخل یک هزار و 884 نفر به دانشگاه های داخل معرفی شده و پذیرش دریافت کردند.

228 نفر معدل پایین 14

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: از این مجموعه هم 228 نفر معدل کارشناسی آنها زیر 14 بود که اگر بخواهیم به تفکیک عنوان کنیم باید بگوییم، معدل 7 نفر از این افراد زیر 12، 70 نفر بین 12 و 13، 151 نفر بین 13 و 14 قرار داشت.

وی افزود: معدل کارشناسی ارشد 305 نفر نیز از این مجموع زیر 16 بود که اگر به تفکیک عنوان کنیم باید بگوییم معدل 4 نفر زیر 14، 54 نفر بین 14 و 15، 247 نفر بین 15 تا 16 قرار داشت.

235 نفر فاقد شرایط سنی

صدیقی ادامه داد: 235 نفر نیز زمان معرفی فاقد شرایط سنی بودند و 183 نفر سند محضری ارایه نکرده بودند و دانشگاه علامه طباطبایی و خوارزمی به ویژه علامه دانشگاه هایی بودند که ظرفیت بالایی از دانشجویان تبدیل خارج به داخل را پذیرفته بودند.

دانشگاه علامه بیشترین پذیرنده بورس های تبدیلی

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: دانشگاه علامه با توجه به عجله زیادی که برای پذیرش داشته در خیلی از موارد نامه نهایی وزارتخانه را نیز دریافت نکرده بود. حتی در یک نامه که در آن قید شده که پذیرش صورت می گیرد یا نه توسط دانشگاه علامه پذیرش انجام شده است.

عدم لحاظ نظر هیات مرکزی جذب

وی افزود: نیمی از این یک هزار و  884 نفر نظر هیات مرکزی جذب و گزینش وزارت علوم را نداشتند و تاکنون فقط 550 نفر از این افراد جایابی شده و حکم بورس آنها صادر شده است.

شهریه دانشجویان بورسیه داخل

وی ادامه داد: برای هر دانشجوی گروه علوم انسانی 30 میلیون تومان و برای هر دانشجوی غیرعلوم انسانی 40 میلیون تومان به عنوان شهریه برای این دانشجویان پرداخت می شود.

عدم کیفیت آیین نامه بورس مربیان

صدیقی در ادامه به آیین نامه ادامه تحصیل مربیان اشاره کرد و گفت: این آیین نامه شرایط کیفی نداشت. در 5 سال اخیر 933 نفر از مربیان برای بورس معرفی شدند که برخی از اینها مربیان پیمانی بودند که نیاز به تصویب هیات امنای دانشگاه‌ها داشتند و بدون تایید هیات امنا معرفی شده بودند.

وی همچنین به آیین نامه ایثارگران دانشگاهها و وزارت علوم اشاره کرد و گفت: این آیین نامه نیز شرط معدل دارد، کارشناسی 13، کارشناسی ارشد 15 که 185 نفر از این آیین نامه استفاده کردند که تعداد معدودی ضوابط را نداشتند که در مجموع 933 مربی، یک هزار و 884 تبدیل خارج به داخل و 185 نفر از ایثارگران مجموع 3هزارو 2 نفری را تشکیل می دهد که بدون آزمون و با شرایط آیین نامه آن دوره بورسیه شده اند .

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: هر پرونده تبدیل به داخل که مهلت قانونی داشته و توانسته از دانشگاه پذیرش بگیرد به دانشگاه‌ها معرفی شده است.

تاکید نمایندگان به برخورد با متخلفین

وی تصریح کرد: ما وارد پرونده گذشته نمی شویم. برخی از روزنامه ها نوشته بودند که نبش قبر کرده ایم ولی ما بنا نداریم این کار را انجام بدهیم. در گزارشی هم که به کمیسیون آموزش دراین خصوص ارایه شد نمایندگان اعلام کردند که با موارد خلاف مقررات برخورد شود.

استقرار نمایندگان نهادهای نظارتی برای بررسی پرونده ها

صدیقی افزود: اکنون نمایندگان نهادهای نظارتی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات در سازمان مستقر شده و پرونده ها را بررسی می کنند.خیلی از پرونده ها بررسی شده مواردی نیز اعلام شده است. 

وی تاکید کرد: کلیه کسانی که در سالهای اخیر مشغول به تحصیل بودند و مطابق آیین نامه عمل کردند مشکل خاصی نداشتند و با کمک و همکاری ما سریع تر جایابای می شوند.

جایابی برای 550 نفر از بورس های تبدیلی

صدیقی در ادامه افزود: از یک هزار و 884 نفر تبدیل بورس خارج به داخل  550 نفر جایابی شده اند و مابقی نیز اگر نظر هیات مرکزی جذب را به دست بیاورند احکام بورس آنها صادر می شود.

اعلام ظرفیت بورس خارج

وی به بورس خارج از کشور در سال 93 نیز اشاره کرد و گفت: در بورس خارج از کشور سال 93 نیز 110 ظرفیت اعلام شد که دو برابر ظرفیت سنجش به دانشگاه ها اعلام شده است و در خرداد مصاحبه علمی و سوابق علمی آنها انجام شده و نیمی از آنها معرفی می شوند.

عدم وجود محدودیت برای اعزام دانشجویان

وی تصریح کرد: محدودیتی برای اعزام دانشجویان به کشورهای خارج نداریم. به قریب اتفاق کشورها دانشجویان اعزام می شوند.

صدیقی افزود: در مورد بورس داخل نیز فراخوان جذب اردیبهشت ماه اعلام شده و ضوابط بورسیه اعلام شد. حداقل معدل کارشناسی 15 و کارشناسی ارشد 17 اعلام شد.

وی ادامه داد: قبلا اعلام شده بود 10 درصد نفر اول فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد دانشگاهها می توانند برای تقاضا اقدام کنند که 10 درصد به 20 درصد افزایش یافت.

صدیقی ظرفیت بورس داخل را  200 نفر عنوان کرد و افزود: بورس برای دانشگاه های بزرگ نبوده بلکه برای دانشگاه های کوچک است دانشگاه های بزرگ می توانند از فار غ التحصیلان دکتری استفاده کنند.

وی  درباره روند پذیرش بورسیه‌های داخل در سالهای اخیر گفت: طبیعی است در این مسیر حضور آقازاده‌ها و منسوبان نیز پیدا می‌شود که اسامی این عده نیز وجود دارد. قرار بر این بوده که به دلسوخته‌های انقلاب توجه شود، اما در آن چارچوب افراد دیگری که معلوم نیست چه شرایطی داشته‌اند نیز از این امتیاز استفاده کرده‌اند.

آیین نامه مربیان در انتظار ابلاغ وزیر

وی به آیین نامه مربیان اشاره کرد و گفت: آیین نامه تغییر کرده و در شورای مرکزی بورس مصوب شده و منتظر تایید وزیر علوم است.

هدفمندی فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت

رئیس سازمان امور دانشجویان  در مورد فرصت مطالعاتی نیز افزود: برنامه ما در این رابطه توسعه هدفمند است سال گذشته 400 نفر و امسال 800 نفر از دوره فرصت مطالعاتی کوتاه مدت استفاده کردند.

کد خبر 2298579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =