احتمال حضور جان کری در وین/ رسیدن به توافق هسته ای در وین امکان پذیر اما خیلی دشوار است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه رسیدن به توافق هسته ای در وین امکان پذیر اما خیلی دشوار است، گفت: به تمدید فکر نمی کنیم و فقط به رسیدن به توافق تا ۳۰ تیر ماه متمرکز شده ایم.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا در جریان مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات مذاکرات ایران و آمریکا در چند روز گذشته، مذاکرات دو جانبه و چند جانبه در وین گفت:‌ همانطور که می دانید ما بطور اصولی در رسانه ها درباره جزییات خاص این مذاکرات  صحبت نمی کنیم. اما می شود گفت که مذاکرات در سطوح مختلف انجام می شود.

وی ادامه داد: در یک سطح تلاش برای نزدیکتر کردن دیدگاه ها و کم کردن اختلافات و در سطح دیگر در نگارش متن کار کمتر کردن پرانتزها (اختلافات) صورت می گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا جان کری برای شرکت در مذاکرات به وین سفر خواهد کرد، اظهار داشت : ما همیشه گفته ایم که ازهیچ تلاشی برای رسیدن به توافق نهایی فروگذار نخواهیم کرد و اگر احساس شود که حضور آقای کری می تواند کار را پیش ببرد، وی به وین می آید.

خبرنگار مهر پرسید آیا احتمال تمدید مهلت برنامه اقدام مشترک ژنو بعد از تاریخ 20 جولای وجود دارد و در صورت تمدید فکر می کنید آیا تمدید برای 6 ماه دیگر خواهد بود یا زمان کوتاه تری؟ آلن ایر پاسخ داد: ‌ضرب الاجل ۳۰ تیر ماه برای رسیدن به این توافق به سرعت نزدیک می شود.

وی افزود: در حال حاضر کمر همت بسته ایم که کار را به پایان برسانیم، حصول به این توافق امکان پذیر اما خیلی دشوار و زمان در حال از دست رفتن است، ما به تمدید فکر نمی کنیم و فقط به رسیدن به توافق تا ۳۰ تیر ما ه متمرکز شده ایم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اگر به این تاریخ نزدیک شدیم و احساسمان این بود که به چند روز دیگر وقت نیاز داریم به این مسئله فکر می کنیم. تمدید مدت زمان مذاکرات آنگونه که برخی تصور کنند اصلاْ به صورت خودکار انجام نخواهد شد و تمام طرف ها باید با چنین تصمیمی موافق باشند.

خبرنگار مهر سئوال کرد: کری در مقاله واشنگتن پست گفته است «ایران همچنین با عمل به تعهداتش تحت برنامه اقدام مشترک، که فرصت و فضا برای مذاکرات جامع را امکانپذیر می ساخت، بر خلاف پیش بینی های برخی عمل کرد» و در جای دیگری نیز گفته است «در مقابل، درحالیکه ساختار تحریم های بین المللی و اکثریت تحریمها همچنان محکم به قوت خود باقی هستند، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ تسهیلات مالی محدودی را در اختیار ایران قرار داده اند. اکنون ایران باید انتخاب کند.» به نظرتان این اظهارات با رسیدن به راه حل از سوی آمریکا مطرح می شود در تناقض نیست؟ ایران به تعهدات خود عمل کرده اما تحریم ها به قوت خود باقی است .

آلن ایر پاسخ داد: اجازه دهید من این سوء تفاهم را رفع کنم. آقای کری گفت که ایران در چارچوب تعهداتش مربوط به برنامه اقدام مشترک عمل کرده است،‌ اما از نظر تعهدات هسته ای اش،‌ ادعای ایران بر اینکه دنیا باید به ادعایش اعتماد کند این واقعیت را نادیده می گیرد که نهاد ذیصلاح،‌ آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۰۲ دهها مورد از نقض تعهدات ان. پی. تی. ایران را گزارش داده اند و آخر و عاقبت در اثر این عدم پایبندی و عدم شفافیت در برنامه هسته ای ایران پرونده اش به شورای امینیت ارجاع شده است.

وی گفت: از این نظر طرف ما زیاده خواهی نمی کند - خواست ما فقط این است که ایران نیت دارد ادعایش در مورد ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای اش را ثابت کند. اگر ادعا ها و اظهارات ایران در این مورد صحت دارد اثبات آن کار دشواری نیست.

ایر گفت: نباید فراموش کنیم که رسیدن به توافق جامع همان بازی برد - برد است. د‌ر ایران تحریم های هسته ای بر داشته خواهد شد که پی آمد های مثبتی برای مردم ایران و اقتصادشان در بر خواهد گرفت،‌ از جمله بازگشت تجارت و سرمایه گذاری های بین المللی  به ایران  و دسترسی مجدد ایران به  نظام مالی بین المللی،‌ که نتیجه همه آنها،‌ رشد و ارتقاء سطح زندگی مردم ایران خواهد بود و برای طرف ما،‌ جامعه جهانی در مورد ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و از اینکه ایران به بمب اتمی دست نخواهد یافت اطمینان پیدا خواهد کرد.  امیدواریم با کوشش و تلاش همه ما،‌ بتوانیم در این راستا موفق باشیم.

کد خبر 2327082

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha