درگیری تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس بر سر «ازدواج سعید و لیلا»

فیلمنامه نویس و تهیه کننده فیلم سینمایی «ازدواج سعید و لیلا» که هنوز به مرحله تولید نرسیده است، طی نامه های جداگانه ای اعتراض خود را نسبت به عملکرد یکدیگر بیان کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نزدیک به 2 سال پیش رضا رخشان تهیه کننده سینما از ساخت فیلم سینمایی با نام «ازدواج سعید و لیلا» خبر داد، فیلمی اجتماعی که داستان مردی به نام مرتضی را روایت می کند که دیوانه وار لیلا را دوست دارد اما لیلا به فرد دیگری به نام سعید علاقه مند است. مرتضی برای رسیدن به لیلا راه دشواری را پیش رو دارد و برای رسیدن به دختر مور علاقه خود باید از ایمان و اعتقاد خویش بگذرد.

فیلمنامه این فیلم سینمایی توسط سعید دولتخانی نوشته شده و طی این مدت چند بار بازنویسی شد. رضا رخشان به دلیل سوژه بکر فیلمنامه و شخصیت های داستان به دنبال چهره های جدید برای بازی در این فیلم سینمایی بود. چندی پیش این تهیه کننده در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که روند انتخاب بازیگران مورد نظر در حال پیشرفت است و به زودی و در شهریور ماه این فیلم سینمایی را جلوی دوربین می برد.

روز گذشته سعید دولتخانی فیلمنامه نویس این فیلم سینمایی که تجربه نگارش فیلمنامه فیلم هایی چون «یکی می خواد باهات حرف بزنه» و «قرنطینه» را در پرونده کاری خود دارد، طی تماسی با خبرگزاری مهر اعلام کرد که نسبت به عملکرد رضا رخشان تهیه کننده فیلم سینمایی «ازدواج سعید و لیلا» معترض است چراکه رخشان به تازگی از او خواسته است تا در یک فرصت 10 روزه فیلمنامه را تحویل‌اش دهد. این درحالی است که دولتخانی می‌گوید می خواهد این فیلمنامه را شهریور ماه و بعد از بازنویسی مجدد در اختیار تهیه کننده قرار دهد. او همچنین به اطلاع خبرنگار مهر رساند که رضا رخشان طی نامه ای این فیلمنامه نویس را تهدید کرده که در صورت تحویل ندادن فیلمنامه از او به کانون فیلمنامه نویسان شکایت می کند.

این در حالی است که به گفته سعید دولتخانی، رضا رخشان تهیه کننده این فیلم سینمایی هزینه نگارش فیلمنامه را تمام و کمال به این نویسنده پرداخت کرده است.

خبرگزاری مهر با رضا رخشان تهیه کننده فیلم سینمایی «ازدواج سعید و لیلا» تماس گرفته و برای ادای توضیحات از سوی این تهیه کننده، او را از متن نامه دولتخانی آگاه کرد که در نهایت رخشان نیز طی نامه ای که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد، نظرات خود نسبت به اعتراض این فیلمنامه نویس را بیان کرد.

خبرگزاری مهر، متن نامه سعید دولتخانی نویسنده فیلمنامه و رضا رخشان تهیه کننده فیلم سینمایی «ازدواج سعید و لیلا» را برای مطالعه در اختیار مخاطبان خود قرار داده است.

نامه سعید دولتخانی به شرح ذیل است:

«به نام خداوند بخشنده و مهربان»

یک سال و 2 ماه از صدور پروانه ساخت فیلمنامه «ازدواج سعید و لیلا» می گذرد امّا متاسفانه فیلم در مرحله انتخاب بازیگر است! مُرور اخبار فیلم در خبرگزاری ها، ادعای مرا ثابت خواهد کرد. متأسفانه بدلیل بی تجربه گی تهیه کننده - رضا رخشان - و ندانم کاری هایش، فیلم به حالتِ تعلیق درآمده و از زمانِ دقیق تولید اش تنها پروردگار با خبر است...

2 سال از تحویل نسخه اول فیلمنامه و یک سال و دو ماه از صدور پروانه ساخت و تحویل نسخه بازنویسی شده فیلمنامه «ازدواج سعید و لیلا» می گذرد. و جالب است که چند روز پیش رضا رخشان نامه ایی به منزل مان پُست کرده و تهدید ام کرده که اگر تا ده روز دیگر فیلمنامه نهایی را تحویل ندهم، موضوع را به کانون فیلمنامه نویسان مطرح خواهد کرد و با سه نویسنده دیگر برای بازنویسی نهایی مذاکره خواهد کرد و نام آنها را به عنوان بازنویس فیلمنامه در تیتراژ خواهد آورد!!! این در حالی ست که در قرارداد قید شده که هیچکس جز بنده، حقّ بازنویسی ندارد! این نامه تهدید آمیز، پاداش زحمات من در این دو سال است! آن هم برای نگارش فیلمنامه ای  بکر و جسورانه که به گفته خیلی ها، از برجسته ترین فیلمنامه های این چندساله است...

این در حالیست که آقای کیانوش عیاری عزیز به عنوان مشاور فیلمنامه، هنوز فرصت نکرده اند تا نسخه بازنویسی شده را بخوانند تا من برای نگارش نسخه نهایی دست به کار شوم. با اینحال در پی پیگیری های دستیار سعید سلطانی، من دوماه پیش به او گفتم که شهریور، فیلمنامه نهایی آمده است! بنابراین، شتاب تهیه کننده برای بازنویسی نهایی فیلمنامه را به هیچ وجه درک نمی کنم! امروز سی تیر - ساعت سه بعد از ظهر، در دفتر تهیه کننده و شریکش جلسه ای به درخواست و به احترامِ سعید سلطانی گذاشتیم که متأسفانه نتیجه ایی حاصل نشد و قرار بر این شد که من از آنها شکایت کنم. چون آنها، قانونگرا هستند!!! همینجا اعلام می کنم تنها در صورتی بازنویسی نهایی توسط من صورت می گیرد که:

  1. آقای کیانوش عیاری عزیز نسخه بازنویسی شده را بخوانند تا بعد از جلسه با ایشان، درگیر نگارش نسخه نهایی شوم.
  2. تهیه کننده تعهد بدهد که در یک زمان مشخص و قطعی، فیلم را تولید خواهد کرد.
  3. تهیه کننده بصورت کتبی و رسانه ای، بابتِ نامه تهدید آمیز اش عذرخواهی کند.
  4. تهیه کننده با کارگردان فیلم قرارداد ببندد و من بدانم نسخه نهایی فیلمنامه را قرار است چه عزیزی کارگردانی کند!

بی شک، من کارمند دفتر رضا رخشان نیستم و کار و زندگی دارم. دو سال روی این فیلمنامه زمان گذاشتم و در این مدت، از هزار دختر و پسر برای بازی در این فیلم تست گرفته ام! و تمام تلاش ام را به عنوان فیلمنامه نویسی که روی کار اش تعصب دارد، انجام دادم تا به تولید فیلم کمک کنم. امّا تهیه کننده کمک هایم را قدر ندانست. در آخر نامه تهدید آمیز تهیه کننده را برای آگاهی مخاطبین عینا می آورم.

سعید دولتخانی –  دوشنبه / سی تیر

اما دولتخانی در ادامه، نامه ای را که از سوی رضا رخشان برای تهدید او نوشته است نیز ضمیمه متن این نامه کرده است. متن این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای سعید دولتخانی، نویسنده محترم «ازدواج سعید و لیلا»

احتراما، با توجه به تبصره پنج قرارداد فی مابین و در اجرای تبصره سه قرارداد با عنایت به اینکه احدی از مالکین (آقای محمد رضا رخشان راد) بارها بصورت تلفنی و پیامک درخواست بازنویسی نهائی فیلمنامه نمودند و تا تاریخ (نگارش نامه) جنابعالی از اجرای آن سرباز زده اید. به جنابعالی به مدت ده روز از تاریخ وصول نامه و دریافت اخطار اجرای تبصره سه قرارداد وقت داده می شود نسبت به اجرای تبصره سه قرارداد اقدام نموده و فیلمنامه بازنویسی شده را تحویل مالکین فیلم نمائید. بدیهی است در صورت استنکاف از اجرای تبصره سه و عدم نگارش بازنویسی آنرا به سه نفر از فیلمنامه نویسان به انتخاب مالکین ارجاع و بازنویسی نموده و نام آنها را نیز در تیتراژ فیلم به عنوان بعنوان بازنویسی کننده خواهیم آورد و موضوع جهت استحضار به کانون فیلمنامه نویسان نیز ارجاع خواهد گردید...

با نهایت احترام، محمد رضا رخشان راد –  محمد حسین عامری پویا، دوم تیرماه نود و سه.

پاسخ تهیه‌کنندگان

اما رضا رخشان در نامه ای که در توضیح نظرات سعید دولتخانی در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، به مسائل دیگری اشاره کرده است:

به نام خدای خلق کننده دلهای بی کینه

متاسفانه نامه سعید دولتخانی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده بود را خواندم که ناشی از توهم زدگی ایشان بود، با خواندن این نامه یاد اختلاف دولتخانی با منوچهر هادی در فیلم «یکی می خواد باهات حرف بزنه» افتادم ظاهراً رسم تو اینست که با هرکس قصد کاری داری به اختلاف میرسی ! ! ! ! با توجه به اینکه من مدت 35 سال در رشته های مختلف (عکاسی – فیلمبرداری و تهیه کنندگی) در صنعت سینما حضور شایسته و بدون مدعی دارم و این مقدار تجربه من از سن شما بیشتر است! چگونه مرا تهیه کننده بی تجربه می خوانی ؟! !!! بماند!

در کدام قسمت قرارداد فی مابین نگارش فیلمنامه منوط به ساخت آن بوده است ؟ !

در کدام قسمت دیگر دوست صمیمی و نازنینم کیانوش عیاری که از سرعشق و صفا و محبت به شخص اینجانب و در جهت کمک به فیلمنامه آنرا مطالعه و ارائه طریق نموده است، بعنوان مشاور فیلمنامه در قرارداد آمده که من خبر ندارم ؟ !  و شما نگارش نسخه بازنویسی نهایی را منوط به جلسه با ایشان میدانید ؟

اینکه چه زمانی فیلم را خواهم ساخت به نویسنده هیچ ارتباطی نداشته و ندارد و اینکه چه کارگردانی آنرا خواهد ساخت هم به شما ربطی ندارد و شما برابر قرارداد، تسویه کامل نموده و تمامی حقوق ذاتیه – عینیه و متصوره ی مادی و معنوی را واگذار نموده و فرم تسویه را امضاء نمودید و هیچ حق دیگری در این مورد ندارید .

شما موظف بودید طبق قرارداد و پس از خواست مالکین فیلم پس از تسویه نهائی آنرا بازنویسی نمائید که متاسفانه بدلیل عدم توان فکری و تمکن روحی و بدلایل واهی از آن سرباز زدید و در مهلت قانونی داده شده، نسخه نهائی را تهیه ننموده و برای من نفرستادید و مهلت آن برای شما تمام شده است و تمدید نخواهد شد و در حال حاضر هم تیم 3 نفره در حال بازنویسی هستند و اصلاحیه نهائی انجام و فیلم تولید خواهد شد و هیچ نیازی به نگارش نسخه نهائی فیلمنامه از طرف شما نیست. چه بسا که اگر کمک متخصصین و صاحب نظران که همگی دوستان صمیمی من بودند، همچون کیانوش عیاری عزیز و محبوبم نبود، فیلمنامه با نواقص بسیار قابلیت اجرا نداشت .

به هر حال کپی قرارداد – کپی چک ها و کپی رسید تسویه نهایی و واگذاری تمامی حقوق مادی و معنوی و حقوق ذاتیه و عینیه و متصوره و نامه توهمی شما و پاسخ مالکین فیلم به کانون محترم فیلمنامه نویسان تقدیم می کنم که آنان نیز بدانند شما هر کاری را انجام می دهی به اختلاف میرسی ! حال فهمیدم منوچهر عزیزم از دست شما چه کشیده است !!!! ........قضاوت با خواننده محترم

مالکین فیلم: رضا رخشان ومحمد حسین عامری پویا

کد خبر 2336649

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =