اجرای 7 گام طلایی برای جذب سرمایه گذار در زنجان/پروژه های راکد زنجان باید تعیین تکلیف شوند

زنجان - خبرگزاری مهر: رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر زنجان گفت: 7 گام طلایی برای حضور سرمایه گذاران در شهر از سوی شهرداری زنجان پیاده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید امیدی، صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران  افزود: مطالعات در3 بخش تعریف مدل های توسعه شهری بر اساس برنامه ها و اهداف فرادستی و تعریف نقش و جایگاه زنجان در سند چشم انداز20 ساله وآمایش سرزمین،شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و نیز شناسایی سرمایه گذاران انجام می گیرد.

وی گفت:  تلاش می کنیم تا پایان سال زیرساخت های لازم برای حضور و جذب سرمایه گذار را فراهم کنیم.بخش نخست این زیرساخت ها در3 محور پیگیری شیوه نامه جدید سرمایه گذاری،تدوین سیاست های تشویقی و تدوین فرآیندها در زیرساخت ها مدنظر است.

امیدی افزود: در ساختار سازمانی، شهرداری زنجان پیگیر راه اندازی تشکیلات مستقل در حوزه سرمایه گذاری است.در همین راستا قرار است معاونت مستقل سرمایه گذاری و اقتصادی شهرداری شروع به کار کند.

رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر زنجان گفت:  تقویت هیئت عالی سرمایه گذاری و کمیسیون کارشناسی و هیئت ارزیابی مطابق با شیوه نامه جدید جزو دیگر برنامه ها در ساختارتشکیلاتی معاونت اقتصاد و سرمایه گذاری یا مدیریت سرمایه گذاری خواهد بود. در بخش سوم سیاست های این کمیسیون بر روی زیرساخت های فرهنگی متمرکز خواهد بود تا درون و برون سازمان زمینه برای حضور سرمایه گذاران فراهم شود.

امیدی افزود: مهمترین دستاورد این کمیسیون طی یک سال قبل،پیگیری روند اجرای عملیات پروژه بزرگ سبزه میدان به عنوان یکی از مطالبات مردم از شورای شهر بود که چند هفته قبل با حضور وزیر راه و شهرسازی کلنگ آغاز عملیات آن به زمین زده شد.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات این کمیسیون در یک سال قبل پیگیری روند اجرای پروژه اشراق واقع در بلوار شیخ اشراق است. این پروژه در زمین2 هکتاری با کاربری تجاری با هدف راه اندازی مرکز بزرگ تجاری،اداری و رفاهی با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی طی2 ماه آینده اجرا می شود.

رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر زنجان  با اشاره به داستان ناتمام تعيين تكليف پروژه هاي راكد و نيمه تمام شهری،گفت: مطالبه جدي و اساسي شهروندان و شوراي شهر از شهرداري این موضوع بوده كه در يك سال گذشته آن چنان بايد و شايد به آنها توجه نشده است.

امیدی افزود: نبود اقدام موثر براي تملك املاك باقيمانده در امتداد محور زينبيه غربي و سردرگمي ساكنان اين منطقه با وجود آماده بودن زيرساخت هاي اصلي و تملك بخش قابل توجهي از املاك واقع در طرح كه ماحصل تلاش مديران قبلي است، هيچ گونه پيشرفت قابل ملاحظه اي نداشته است.

وی با بیان اینکه اتصال زينبيه غربي به منطقه فرودگاه در روي روان سازي ترافيك مركز شهر و رضايت شهروندان  اثرگذار است، ادامه داد: تملكات این مسیر نیز در بودجه به عنوان اولويت شهرداري تعريف شده،در صورت نبودپيش بيني و برنامه ريزي براي اقدام و اجرا توهين به افكار عمومي است.

امیدی با اشاره به توسعه فضاهای سبز شهری زنجان عنوان کرد: توسعه این فضاها و زيباسازي اماكن جای تقدیر از عوامل سازمان پارک ها و فضاهای سبز شهری دارد که اميدواريم همين روند با رويكرد عدالت محوري در غرب و شرق شهر به خصوص ايجاد فضاهاي سبز دلنواز در شهرك هاي تازه تاسیس، مناطق كمتر برخوردار و ورودي هاي شهر با جديت ادامه يابد.

رییس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری و سحنگوی شورای شهر، با تاکید بر تقويت حوزه سرمايه گذاري در شهر افزود:در راستای تقويت حوزه سرمايه گذاري صحبت بسيار شده و همچنان منتظر اقدامات عملي از سوي شهرداري زنجان هستيم. به عنوان كاركردهاي كوتاه مدت وپس از يك سال مصوبه و تاكيد بر مصوبه و پيگيري مصوبه،همچنان منتظر ايجاد ساختار سازماني مشخص و چابك براي حوزه سرمايه گذاري و مشاركت،تجهيز ساختمان مستقل و تامين امكانات براي  این بخش و فعال سازي هيات عالي سرمايه گذاري و كارگروه هاي آن هستيم.به گفته وی،10 طرح مشاركتي متوسط مقياس از 6 ماه گذشته قرار است به فراخوان گذاشته شود.  

وی،با اشاره به كلنگ زني نمادين پروژه بزرگ سبزه میدان به عنوان اولين پروژه مشاركتي شهرداري زنجان،گفت: مراحل طراحي و اجرايي آن به لحاظ معماري و انتخاب مناسب ترين طرح در قالب مسابقه اي برگزيده می شود.طراحي سازه،هماهنگي براي جابجايي تاسيسات بزرگ شهري در اين ناحيه و ساير برنامه ريزي هاي فني و مهندسي مستلزم صرف زماني معقول است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر یادآور شد: از سوي مجريان طرح نيز بايستي شاهد مديريت علمي در پروژه ،همت و كوشش جهادي باشيم تا طبق برنامه زمان بندي در پايان4سال، طرح بزرگ سبزه ميدان تكميل شود.

امیدی با اشاره به تکمیل تيم معاونان شهرداري عنوان کرد: انتظار داریم وصول لوايحي را شاهد باشيم كه پويايي و تحرك در عرصه ساخت و ساز،تعريف بسته خروج از ركود براي صنعت ساختمان در شهر ،نوآوري در شيوه هاي تامين منابع مالي در شهرداري و افزايش بهره وري در سازمان هاي زيرمجموعه شهرداري را پشتيباني کند.

وی درباره حوزه ترافيك شهری بیان کرد: در حوزه حمل و نقل و ترافيك با ايجاد معاونت تخصصي اين حوزه، انتظار طراحي و تدوين طرح جامع ترافيك براي تعيين خط مشي در سال هاي آینده ضروری است.

امیدی ايجاد پاركينگ هاي عمومي ترجيحا به روش هاي مشاركتي در مركز شهر و پيگيري مصوبه شورا در خصوص ايجاد تقاطع غير همسطح در بزرگراه 22 بهمن از محل تفاهم نامه با شرکت سازه پايدار قرن به صورت تهاتري و ايجاد پل هاي عابر مكانيزه به روش مشاركتي را از اهداف كوتاه مدت عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در هر 3 مورد برخلاف همراهي كامل شورا و تصويب و پيگيري چندين باره كليات آنها در قالب مصوبه صحن،ارسال نامه، نشست تخصصي و غيره حركت اثربخشي مشاهده نشده است.

امیدی با تاکید بر اینکه انبوهي از ايده ها و نظرات قابل تعريف است، یادآور شد:مديران شهري مي تواند در توسعه شهر و زيباسازي مناظر از آن بهره گيرند و شهروندان،نخبگان و دانشجويان، صاحب نظران و علاقمندان به توسعه و آباداني شهر با تعامل با سيماي زنجان به عنوان پل ارتباطي مد نظر داشته باشند.

وی حضور شهروندان در اتاق فكر این نشريه را گامی برای همفکری برای توسعه و عمران و آبادانی شهر مهم دانست.

کد خبر 2386127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =