همایش «سینمای مستند، اجتماعی و سیاه‌نمایی» آذر برگزار می‌شود

رئیس هیئت مدیره خانه سینما از برگزاری همایش «سینمای مستند، اجتماعی و سیاه نمایی» در اوایل آذر ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما 18 شهریور ماه و در حاشیه برگزاری جشن مستندسازان که از سلسله برنامه‌های شانزدهمین جشن سینمای ایران بود، اعلام کرد که به زودی سمیناری با نام «سینمای مستند، اجتماعی و سیاه نمایی» در خانه سینما برگزار می‌شود.

مدیرعامل خانه سینما در بخشی از صحبت های خود در این مراسم گفت: زمانی که بحث سینمای اجتماعی، مستند و حضور بین المللی سینمای ایران به میان می آید از واژه سیاه نمایی استفاده می کنند. کارشناسانی هستند که در رشته های مختلف و از تریبون های مختلف استفاده می کنند و درباره امور نسبی قاطعانه صحبت می کنند؛ کاری که آدمهای عاقل نمی کنند چراکه آدمهای عاقل در رابطه با همه چیز نسبی صحبت می کنند.

وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که از حیثیت سینمای ایران دفاع کنیم و از سینمای نجیب صحبت می کنیم اما آنها می گویند این سینما، سینمای ناشریفی است. برای روشن شدن این اختلاف نظرها فکر کردیم سمیناری با عنوان «سینمای مستند، اجتماعی و سیاه‌نمایی» پس از جشن خانه سینما برگزار کنیم تا از افراد مختلفی که در این زمینه حرف می زنند، دعوت کنیم و اول آنها را بشناسیم تا بعد ببینیم چه می گویند.

عسگرپور در این مراسم با اشاره به انتقادها از حضور بین المللی برخی فیلم های سینمای ایران توضیح داد: این هجمه به حضور بین المللی سینمای ایران سوءتفاهم‌هایی را ایجاد کرده و حتی مردم نمی دانند که راجع به چه چیزی صحبت می شود. به عنوان مثال فیلم سینمایی «قصه ها» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد توانست در جشنواره فیلم ونیز جایزه ای را دریافت کند. من نمی دانم سینمایی که در آن نتوان این نوع فیلم را تحمل کرد به کجا می رسد؟ سینمایی که نگاه نقادانه به مسائل روز جامعه ندارد و به همه چیز پاستوریزه و سفید نگاه می کند دیگر سینما نیست و بیشتر شبیه تلویزیون است.

وی ادامه داد: اگر سینما نتواند بخشی از واقعیت های جامعه را بیان کند به رسالت خود عمل نکرده و تبدیل به تلویزیون شده است؛ تلویزیونی که خود با ممیزی های بسیاری روبه رو است.

عسگرپور در پایان صحبت هایش و در مقایسه برخورد متولیان سینمایی در کشورهای دیگر با جوایز بین المللی فیلمسازانشان گفت: در جشنواره های خارجی کارگردانان کشورهای مختلف به موضوعات اجتماعی کشورهای خود بی پروا می پردازند و کسی نمی گوید که در این فیلم ها سیاه نمایی شده است. اگر این فیلم ها در جشنواره های خارجی و حتی جشنواره داخلی در ایران به نمایش درآیند همین دوستان از نمایش این فیلم ها استقبال می کنند اما اگر چنین فیلم هایی توسط کارگردانان داخلی ساخته شود به سیاه نمایی متهم می شوند.

تاکید مدیرعامل خانه سینما به برپایی یک همایش تخصصی برای بررسی تعاریف و مصداق‌های سیاه‌نمایی در سینما و تمایز آن با سینمای اجتماعی روزنه امیدی بود تا این رویداد بتواند به طور اصولی برخی از سوءتعبیرها در این زمینه را مرتفع کند.

با گذشت یک ماه از صحبت‌های عسگرپور جویای این امر شدیم که همایش مذکور چه زمانی در خانه سینما برگزار می‌شود. پس از پیگیری خبرنگار مهر، فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما از برگزاری همایش «سینمای مستند، اجتماعی و سیاه‌نمایی» در اوایل آذر ماه در خانه سینما خبر داد و گفت: به زودی سرفصل های این همایش مشخص و اعلام می شود.

خانه سینما این روزها در تدارک برپایی همایش دیگری با «تعدد مراکز تصمیم گیری در اکران فیلم ها» با دبیر امیرحسین علم‌الهدی هست. این همایش به منظور بررسی جایگاه مجوزهایی که از سوی وزارت ارشاد برای اکران فیلم ها صادر می‌شود، برگزار می‌شود.

در این نشست درباره فیلم های دارای پروانه نمایش که صاحبان برخی سالن های سینما با آنها قرارداد نمی‌بندند، صحبت می شود.

کد خبر 2386473

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha