نامه‌های شاملو به ع.پاشایی منتشر شد/ روایت استفاده از مدل کشف آلایات قرآن در «کتاب کوچه»

کتاب «تهران، خیابان آشیخ هادی» شامل نامه‌های احمد شاملو به ع.پاشایی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب در مجموعه «درباره ادبیات» نشر چشمه به چاپ رسیده و نامه‌های احمد شاملو به ع.پاشایی را شامل می‌شود که گردآوری و در قالب این کتاب به چاپ رسیده‌اند. در جا به جای کتاب، تصویر نامه‌های اصلی نیز درج شده است.

حقوق مادی اثر مورد نظر نیز همان‌طور که در کتاب به آن اشاره شده، متعلق به خانه‌موزه بامداد است و نسخه‌های اصلی نامه‌های چاپ شده در کتاب نیز در این خانه‌موزه نگهداری می‌شوند.

ع.پاشایی برای کتاب مقدمه‌ای نوشته که این مطلب در شهریور سال 88 مرقوم شده است. او در این مقدمه اشاره می‌کند که «این نامه‌های احمد شاملوست به من که گوشه‌هایی از زندگی او را روشن می‌کند. کمابیش همه نامه‌ها به زندگی روزمره شاملو و دغدغه‌های او می‌پردازد و وجه ادبی ندرد.»

در این کتاب و در خلال مطالعه نامه‌ها، چگونه تولید آثار شاملو مشخص می‌شود. کما این که پاشایی در مقدمه اشاره کرده است: «... اما شیوه‌ی روژه یا لانگ‌من به تنهایی برای کتاب کوچه کافی نبود. این‌جا بود که شیوه‌ کشف‌الآیات قرآن کریم و کشف‌الابیات مثنوی مولوی مشکل‌گشا شد، که صورت سازگارشده‌ آن با کتاب کوچک را با عنوان کشف مدخل‌ها در پایان حرف آ می‌خوانید...»

پاشایی فعالیت دیگرش را چنین برمی‌شمرد: نقش دیگر من در این کار، پیشنهاد استفاده از علائم در جلو همه موضوعات دوازده‌گانه کتاب کوچه است که بازشناختن موضوعات را آسان‌تر می‌کند. شماره‌زنی‌های تمام چند حرف و تهیه‌ نمایه‌های گوناگون دو حرف آ و الف تماما کار من و همسرم بوده است. نکات دیگر را در این زمینه در نامه‌ها می‌خوانید. گفتنی‌های دیگری هم در نامه‌ها هست که نیاز به توضیح من ندارد.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

به آقای نیکنام گفتم که مطلقا رضایت نمی‌دهم برای چاپ جدید حافظ از فیلم‌های چاپ دوم (که افتضاح مطلق بود) استفاده کنند و حتما باید حروفچینی مجدد صورت بگیرد. برای حروف هم نمونه‌ی حروفی را که همراه غزل‌غزل‌های سلیمان ارسال فرموده بودی پیشنهاد کردم: ارزان‌تر و زیباتر، منتها 1/5 برابر بزرگ‌تر از اصل. قرار شد به تو عزیز بنویسم و ازت خواهش کنم با او دیداری بکنی، به خصوص که آقای روشنگر ـ شریک اصلی مروارید ـ هم که مامور وزارت خارجه است به تهران آمده و در مذاکره حضور خواهد داشت. ترس آقای نیکنام از این بود که کتابفروش‌های دوره‌گرد حافظ را افست کنند و به بازار بیاورند. باید متوجه این خطر بود...

این کتاب با201 صفحه مصور، شمارگان هزار و 500 نسخه و قیمت 11 هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 2386529

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =