نخستین منشور مدارس زیست محیطی نهایی می شود

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بزودی منشور مدارس زیست محیطی پس از موافقت وزارت آموزش و پرورش نهایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر،  محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در هشتمین نشست مشورتی مدارس محیط زیستی با بیان اینکه پیش نویس منشور مدارس زیست محیطی به وزارت آموزش و پرورش برای اظهار نظر ارسال شده است گفت: بزودی پس از اعلام موافقت وزارت آموزش و پرورش منشور مدارس زیست محیطی نهایی می شود .

وی با تاکید بر اینکه موضوع مدارس جامع محیط زیستی وارد برنامه ششم توسعه می شود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می کند تا این موضوع در برنامه ششم توسعه لحاظ شود و بودجه و ردیف اعتباری برای آن اختصاص یابد.

درویش با اشاره به اینکه از ظرفیت های بخش خصوصی در ایجاد مدارس محیط زیستی استفاده می شود، اظهار داشت: شیوه نامه اجرایی منشور مدارس زیست محیطی نهایی شده است و این شیوه نامه تمامی ادارت کل آموزش و پرورش و محیط زیست استانها ی کشور را در بر می گیرد.

وی ادامه با بیان اینکه در این شیوه نامه کشور را به 5 منطقه اکولوژیکی شامل هیرکانی در شمال ، ارسباران در شرق، زاگرس در غرب ، خلیج فارس و دریا عمان در جنوب و ایرانی و تورانی در مرکز کشور تقسیم بندی شده است، اظهار داشت:در سال اول اجرای این شیوه نامه در هر 5 مقطع پیش دبستانی ،ابتدایی اول ، ابتدایی دوم، متوسطه اول و متوسطه دوم نمایندگانی به تفکیک پسر و دختر، 60 مدرسه را تحت پوشش قرار می دهیم که تلاش شده است مدارسی که بصورت دواطلبانه برای اجرای مدارس محیط زیستی اعلام آمادگی کردند، معرفی کنیم.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای ایجاد و تحقق مدارس محیط زیستی 15 الزام در نظر گرفته شده است ، گفت: تشکیل شورای مدارس محیط زیستی ، تدوین بانک اطلاعاتی مدارس جامع محیط زیست ، راه اندازی تار نمای مدارس جامع محیط زیستی ، فراخوان حمایت و پشتیبانی مالی از مدارس از جمله این الزامات است.

درویش با تاکید بر اینکه تعیین محتوای دوره های آموزشی بر اساس موقعیت ،اقلیم و فرهنگ متفاوت است ، افزود: قبل از آموزش دانش آموزان برای آموزش 56 هزار معلم موافقت وزارت آموزش و پرورش گرفته شده است که از ظرفیت های تشکل ها و متخصصین کمک می گیریم.

وی ادامه داد : ادارات کل استانها جلسات توجهیی با مدیران مدارس وزارت آموزش و پرورش تا  اطلاع رسانی موثری انجام شود.

گفتنی است، در این نشست گزارش اولین مدرسه طبیعت در مشهد توسط دکتر عبد الحسین وهابزاده ارایه شد.
 

کد خبر 2411605

شهر خبر