۲۳ آذر ۱۳۹۳، ۹:۲۰

کشف بزرگترین الماسهای فضایی

کشف بزرگترین الماسهای فضایی

دانشمندان با بررسی دقیق شهاب سنگهای کشف شده در زمین متوجه وجود مقادیر شگفت انگیزی از الماس در آنها شده اند که بزرگترین نمونه در نوع فضایی شان به شمار می آید.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندانی که شهاب سنگ برخورد کرده با منطقه ای در کالیفرنیا را مورد بررسی قرار داده اند متوجه تفاوت آن با سایر شهاب سنگهای کشف شده در زمین شده اند.

آنها تعدادی الماس کوچک در این شهاب سنگ شناسایی کرده اند که می تواند بازگوکننده ناشناخته هایی مبهم درباره سیارک ها باشد. به عقیده دانشمندان شهاب سنگها بقایای سیارک ها هستند و از مدتها پیش به عنوان اجرام فضایی در نظر گرفته می شدند که حاوی مقادیری از فلزات گرانبها نظیر طلا و پلاتینوم باشد. حالا مشخص شده که شهاب سنگهای حاوی الماس در ابعادی فراتر از تصاورات قبلی هستند.

شهاب سنگ مورد نظر در 22 آوریل سال 2012 با زمین برخورد کرد. این برخورد آنچنان درخشان بود که توجه بسیاری از ساکنان مناطق اطراف را به خود جلب کرد. در همان لحظاتی که بارش شهاب سنگی مشاهده شد تیمی از دانشمندان به سرعت خود را به محل مورد نظر رسانده تا به سرعت ترکیبات آن را مورد بررسی دقیق قرار دهند، پیش از آنکه متغیرهای زمینی بر روی آن تأثیر بگذارد.

الماس هایی که در این شهاب سنگ شناسایی شده حدود 10 میکرون ابعاد دارند که البته به مراتب کوچکتر از الماس هایی است که در جواهرسازی به کار گرفته می شود.

در گذشته آثاری از وجود الماس در برخی شهاب سنگهای کشف شده در زمین مشاهده شده بود اما ابعادشان آنقدر کوچک بود که چندان مورد توجه دانشمندان قرار نمی گرفت با این حال الماسهایی که این بار شناسایی شده بزرگترین الماسهای فضایی محسوب می شوند.

ناسا در سالهای آتی در نظر دارد که برخی سیارکهای مستعد وجود فلزات و سنگهای گرانبها را به سوی زمین بکشاند و حالا با کشف این الماسها این ایده با جدیت بیشتری دنبال می شود.

کد خبر 2441985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha