افزایش طلاق عاطفی/ اجرای طرح سلامت روان در محیط کار

افزایش طلاق عاطفی، توزیع حداقل ۱۰۰ هزار تومان بن به هر خانواده مددجو، ساماندهی کودکان بدسرپرست، اجرای طرح سلامت روان در محیط های کار و...، ازجمله اخبار حوزه بهزیستی و تامین اجتماعی در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه رفاه و بهزیستی در این هفته شاهد اخبار و رویدادهای مختلفی بود که گزیده ای از مهمترین آنها در گزارش پایان هفته مرور می شود.

افزایش طلاق عاطفی

رئیس سازمان بهزیستی در هفته جاری از اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار برای پیشگیری و کاهش طلاق در سال 94 خبر داد و گفت: طلاق عاطفی نسبت به سال گذشته در کشور افزایش یافته است.

دکتر همایون هاشمی در حاشیه رونمایی از طرح جامع «بشیر» با تاکید بر تحکیم بنیان خانواده به 10 دلیل عمده درخواست طلاق اشاره کرد و گفت: عدم مسئولیت‌پذیری، طلاق عاطفی، اعتیاد، دخالت اطرافیان، کمبود مهارت‌های زندگی، بیکاری، عدم تسلط به مهارت‌های حل مساله، عدم حمایت‌های روانی و عاطفی، پایین بودن آستانه تحمل و همچنین عدم بلوغ فکری از جمله دلایل مهم درخواست طلاق هستند.

هاشمی با اشاره به اینکه بیشترین دلیل درخواست طلاق، عدم مسئولیت‌پذیری با 9.49 درصد است، گفت: طلاق عاطفی 9.4 درصد اعلام شده که نشان‌دهنده افزایش آمار آن در کشور است. بر همین اساس از مسئولین درخواست می‌کنیم که برای رفع این مشکل، با سازمان بهزیستی همکاری کنند.

توزیع حداقل ۱۰۰ هزار تومان بن به هر خانواده مددجو

در این هفته بیست و هشتمین فروشگاه نوروزی کمیته امداد افتتاح شد و در این مراسم سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز  از توزیع حداقل ۱۰۰ هزار تومان بن به هر خانواده مددجویی تحت پوشش خبر داد و گفت: براساس تعداد افراد خانوار مبلغ توزیع بن متفاوت است.

حسین انواری تاکید کرد: تا ۵۰ درصد کالاها با قیمت ارزان تر به خریداران عرضه می شود و همچنین تمامی کالاها تولید داخل هستند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ میلیارد تومان بن با کمک خیرین و کمیته امداد میان مددجویان توزیع می شود گفت: در استان خراسان شمالی نیز مشابه این فروشگاه ایجاد شده است.

پرداخت یارانه به ازای نگهداری هر کودک

قائم مقام معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز در هفته جاری از پرداخت 175 هزار تومان در ازای نگهداری کودکان در خانواده های متقاضی خبر داد و گفت: 13 هزار کودک بدسرپرست در خانواده ها ساماندهی شده اند.

حمیدرضا الوند افزود: در حال حاضر 23 هزار کودک تحت پوشش و نگهداری سازمان بهزیستی هستند که 58 درصد آنان ساماندهی شده اند.

وی با اشاره به اینکه 87 درصد این کودکان بد سرپرست هستند، تاکید کرد: سازمان براساس برنامه ریزیهای انجام شده زمینه زندگی این کودکان در درون خانواده ، اقوام نزدیک را فراهم کرده بطوریکه تا کنون 13 هزار کودک از این طریق ساماندهی شده اند.

اعلام جزئیات انتقال حق بیمه از تامین اجتماعی به صندوق بازنشستگی

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی در این هفته گفت: حق بیمه سهم مستخدم و کارفرما برای مستخدمین رسمی دولت که توسط سازمان وصول شده است، بروزرسانی شده و از این سازمان به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل می‌شود.

محمد حسن زدا افزود: مشمولین این قانون آن دسته از مستخدمین رسمی دولت هستند که در دوران پیمانی و یا قراردادی مشمول قانون تأمین اجتماعی بوده و به حکم قانون گذار و به تبع رسمی شدن، صندوق بیمه‌ای آنان به صندوق بازنشستگی کشوری تغییر یافته و حق بیمه آنان قبل از لازم الاجرا شدن قانون بودجه سال ۱۳۹۳کل کشور ( تا پایان سال ۱۳۹۲) به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل نشده باشد.

وضعیت رضایتمندی زندگی در خانواده های مذهبی

یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری، گفت: 76 درصد از افرادی که دارای باورهای مذهبی هستند در رفتار با خانواده تعادل روحی داشته و اعضای خانواده از آنها راضی هستند.

دکتر مجید ابهری در روزهای میانی این هفته افزود: بنیاد پژوهش علوم رفتاری و مرکز مطالعات استراتژیک آریا در پژوهشی که در سال 92 و نیمه اول 93 در تهران انجام دادند، مشخص شد که 65 درصد از زندگی در تهران راضی نیستند و 45 درصد نیز از زندگی خود رضایت ندارند.

وی گفت: این پژوهش میدانی در مناطق 12، 14، 16، 11، و 1،2،3و 5 انجام شد که 90 درصد آنان را مردان تشکیل می دادند.

اجرای طرح سلامت روان درمحیطهای کار

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی نیز در هفته جاری از اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد شیشه در استانهای مختلف کشور خبر داد و گفت: سال آینده تمامی استانها تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

مجید رضازاده افزود: افراد شاغل در محیطهای کار با مشکلات وتنشهای زیادی مواجه هستند برهمین اساس سازمان بهزیستی طرحی را در راستای کاهش تنش و ایجاد راهکار برای این موضوع درمیان کارگران و شاغلین در محیطهای کار اجرایی کرده است.

وی گفت: با توجه به اینکه افراد ساعات زیادی را در محیط کار بوده به همین دلیل استرس و تنش می تواند در زندگی خانوادگی و فردی آنان تاثیر بگذارد به همین دلیل برای جلوگیری از این موضوع طرح غربالگری سلامت روان در جامعه کار و کارگری با همکاری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اجرایی  می شود.

کد خبر 2471123

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =