انتشار فراخوان مرکز مطالعات اجرایی قشقایی

فراخوان مرکز مطالعات اجرایی قشقایی جهت حضور هنرمندان و گروه های مختلف نمایشی در مجموعه تئاتر شهر منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در متن فراخوان مرکز مطالعات اجرایی قشقایی آمده است:

تعریف

مرکز مطالعات اجرایی قشقایی مرکزی است برای حمایت ازمطالعه و آزمون گروه های در جستجوی شیوه های مختلف در تئاتر ایران. هنرمندانی که اولویت خود را بر تشکیل گروه قرار داده‌اند. گروه هایی که ترجیح می‌دهند از طریق آموزش، برنامه‌ریزی، تمرین، استفاده بهینه از مکان ثابت در برای تقویت توانایی‌ها و مشارکت همه‌ عوامل گروه به شکل خودگردان تمرکز کنند.

تعریف گروه از نظر مرکز مطالعات اجرایی قشقایی

نار هم قرار گرفتن کارگردانان، بازیگران، طراحان، نویسندگان، دراماتورژها، موزیسین‌ها و... به صورت ثابت و مستمر با اهداف، برنامه‌ها، چشم‌انداز روشن و مشترک که بر اساس یک ایده‌ اصلی متمایز کنار هم جمع شده‌اند و دارای سابقه‌ موثر و معلوم هستند و با شیوه‌ای خاص منتج شده از ایده‌ اصلی در هر گونه‌ تئاتری مطالعه و تجربه می‌کنند و این مهم، رویکرد ویژه‌ آنان به تئاتر را معین می‌کند. 

ایده: اختصاص فضای مرکز مطالعات اجرایی قشقایی به گروه‌ ههای واجد شرایط به مدت ۱۵ روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب جهت استقرار کامل و بهره‌برداری و خلاقیت گروهی.

اهداف ایده

١- حمایت از شکل‌گیری و تداوم گروه های تئاتری: اصلی ترین عنصری که می تواند تئاتر ایران را مستحکم و امنیت شغلی را تضمین و تداوم تجربه تئاتری را رونق بخشد،حمایت از شکل گیری گروه ها، تقویت گروه های موجود و تشویق برای تبدیل شدن آنها به کمپانی های تئاتری است.

٢- تقویت ایده‌ تئاتر چرخشی در تهران: هر محصول نمایشی که تولید می شود می بایست در معرض استفاده عموم مردم (در شهرستان های مختلف) قرار گیرد. با توجه به رشد جمعیت، گسترش تئاتر، افزایش گروه ها و همچنین خصلت عمومی تئاتر لازم است هر محصول تولید شده در اکثر مناطق و حتی زمان های مختلف در طول چند دوره اجرا گردد. این مرکز تلاش می کند مقدمات تمرین و تجربه این ایده را در حد امکان فراهم کند.

٣- تمرین استقرار گروه ها در سالن نمایش: این مرکز تلاش می کند در زمان محدود امکان تمرین را در اختیار گروه هایی که فاقد مکان ثابت هستند، قرار دهد.

٤- تمرین اداره‌ چرخه‌ اقتصادی در فضاهای تئاتری: این مرکز این امکان را برای گروه ها ایجاد می کند تا بتوانند با تمرکز و در اختیار داشتن فضای تمام وقت (موقتی) چگونگی طراحی درآمدزایی را تمرین کنند.

٥- تمرین و تقویت خلاقیت برنامه‌ریزی چند وجهی: گروه های تئاتری علاوه بر خلاقیت هنری و اجرایی لازم است در زمینه خلاقیت برنامه ریزی نیز کسب تجربه کنند. گروه های تئاتری فرصت دارند در مرکز قشقایی مقدمات این حرکت را آزمون کنند.

٦- ایجاد بستر برای استقلال گروه ها: این مرکز تلاش دارد تا به گروه ها و استقلال برنامه ریزی آن ها دقت کرده و با در نظر گرفتن شرایط محیطی، زمانی و اقتصادی واحد به گروه ها فرصت تجربه استقلال دهد.

٧- ایجاد تنوع در تولیدات هر گروه برای مخاطب: این مرکز با توجه به تنوع تماشاگران، گروه ها را در تولیدات متنوع راهنمایی و تشویق می کند.

٨- اهمیت دادن به گروه‌محوری به جای کارگردان‌محوری: این مرکز در بررسی های خود توجه ویژه ای به گروه های دارای سابقه و پیشینه خواهد داشت. 

٩- تلاش برای بهره‌برداری خلاق و بهینه از زمان و فضای موجود: این مرکز تلاش دارد از زمان و فضای موجود استفاده خلاق و بهینه کرده و ساعات غیر فعال و مرده  فضای در اختیار را با کمک خلاقیت گروه ها پویا و فعال کند.

١٠- تلاش برای تدوین مطالعات اجرایی بر اساس تجربه‌های روش‌مند گروه ها: تبیین و تدوین دیدگاه ها، نظریات و تفکرات گروه ها به دلیل نیاز مبرم به آشنایی تماشاگر با چیستی تجربیات یک گروه و ثبت آن در روند تاریخ تئاتر ضرورت غیر قابل انکاری ست که تئاتر ایران نسبت به آن توجه جدی ندارد.

۱۱- تقویت و تمرین دیدگاه پروژه‌محوری به جای اجرامحوری: این مرکز توجه ویژه خود را به گروه هایی معطوف خواهد داشت که در کنار اجرا، برای پروژه های کلان تر برنامه ریزی می کنند.

١٢- افزایش تجربه‌ پرورش تماشاگر: این مرکز فرصتی فراهم خواهد کرد تا گروه ها تجربه پرورش تماشاگر بر اساس مطالعات اجرایی خود را افزایش دهند.

۱۳- تمرین و تقویت رفتار حرفه‌ای در گروه تئاتری: این مرکز قشقایی تلاش دارد فرصتی فراهم آورد تا گروه ها ضمن تمرین بیشتر رفتار حرفه ای در زمانی فشرده، نسبت به تقویت و رفع موانع رفتار حرفه ای به عنوان یک رکن اساسی اقدام کنند.

 این ایده را چگونه اجرا می‌کنیم؟

سالن تئاتر قشقایی از ساعت ۹ صبح به گروه های مورد نظرتحویل داده می‌شود (این تحویل سالن شامل اتاق فرمان، رختکن‌ها، سرویس‌های بهداشتی و...می‌شود)و گروه ها آزادند برنامه‌ریزی خود را طبق امکانات این مکان تنظیم کنند.

 لازم به ذکر است بقیه‌ مکان های تئاتر شهر در اختیار مرکز قشقایی نبوده و در صورت نیاز باید با مدیریت مجموعه مکاتبه صورت گیرد. هم‌چنین گروه ها موظفند ساعت ۱۰ شب در روز پانزدهم سالن را به همان شکلی که تحویل گرفته‌اند به مسئول سالن قشقایی تحویل دهند.

۲- متصدی فروش بلیت، متصدیان امور تماشاگر، متصدیان نور، صدا، صحنه، نظافت و... توسط افراد گروه و البته تحت نظارت تئاترشهر انتخاب شده و این مرکز هیچ وظیفه‌ای در خصوص تامین نیروی انسانی برای گروه ندارد.

این مسئولیت با نظارت مسئول مستقیم سالن و مسئول فنی صورت می‌گیرد.

۳- گروه های مستقردر مرکز مطالعات قشقایی هیچگونه محدودیتی جهت برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مطالعاتی، کنفرانس علمی _ پژوهشی، نمایش فیلم، سخنرانی، نمایشنامه‌خوانی، ایجادپاتوق فرهنگی، جلسات گفت و شنود، برگزاری فستیوال و غیره - در چارچوب برنامه‌ای مدون ندارند.

۴- گروه های مستقر بر اساس موضوع برنامه‌ی پیشنهادی خود، باید حداقل هر روز یک اجرای عمومی در مرکز مطالعات اجرایی قشقایی داشته باشند. گروه هامجازند یک اثر یا مجموعه آثار گروه (در قالب رپرتوار) راپس از اخذ مجوز به روی صحنه ببرند.

مرکز مطالعات، در خصوص تعداد و زمان اجراها (چه در ساعات مرسوم غروب تا شب و چه در ساعات غیر مرسوم صبح تا شب) و غیره، دخالتی نخواهد داشت.

۵- مرکز مطالعات اجرایی قشقایی روزانه مبلغ پانزده ملیون ریال را بعنوان یارانه پرداخت می‌نماید.این یارانه‌جهت کمک به مطالعه، تجربه،برنامه‌ریزی و تمرین استقرار گروه ها پرداخت خواهد شد و برای تمامی گروه ها یکسان در نظر گرفته می‌شود.

گروه ها برای برنامه‌ریزی اقتصادی خود اعم از تعیین قیمت بلیت، فروش محصولات فرهنگی، اسپانسرینگ (طبق قوانین)، شهریه‌ کارگاه‌های آموزشی و غیره آزادند. گروه های اجرایی موظف به تهیه گزارش «توجیهی»برنامه خود هستند.

تبصره- روش و زمان پرداخت یارانه‌های مرکز مطالعات اجرایی قشقایی بر اساس قرارداد فی مابین گروه و انجمن هنرهای نمایشی تنظیم خواهد شد و مرکز قشقایی هیچ‌گونه مسئولیتی درباره‌ زمان و روش پرداخت نخواهد داشت.

۶- بر اساس بودجه‌ دو میلیارد و هفتصدمیلیون ریالی اختصاص‌ یافته برای سال ۱۳۹۴، مرکز مطالعات قشقایی پذیرای حداکثر ۱۲ گروه ایرانی واجد شرایط خواهد بود.

با تامین منابع مالی جداگانه، اجرا برای ۲ گروه بین‌المللی در سال ۱۳۹۴ برنامه‌گذاری خواهد شد.

۷- این مرکز تلاش دارد کتاب سال قشقایی را که بازتاب‌دهنده‌ تجربیات تدوین‌شده‌ گروه های اجرایی‌است در پایان هر سال منتشر نماید.

۸- مرکز مطالعات اجرایی قشقایی ،به دو گروه که برنامه‌ها ارائه شده‌ آنها با عملکرد اجرایی‌شان، تطابق دقیق و موفق‌تری داشته باشد، فرصت مجدد ۱۵ روزه دیگری برای ادامه و پیگیری مطالعات و اجرا خواهد داد.

تبصره: کنترل کیفیت برنامه‌های اجراشده توسط مرکز قشقایی انجام می‌شود. این مرکز گزارش کیفی خود مبنی بر تطابق برنامه و عملکرد را به صورت مکتوب به گروه اعلام خواهد کرد.

۹- مرکز مطالعات اجرایی قشقایی، به هر گروه واجد شرایط ۲۴۰ ساعت تمرین طی مدت دو ماه - پیش از تحویل سالن -اختصاص می‌دهد.

۱۰- هزینه‌ بازاریابی، تبلیغات، چاپ و پخش اقلام تبلیغاتی به‌طور کامل بر عهده‌ گروه ها بوده و این مرکز هیچگونه بودجه‌ای در این خصوص در اختیار گروه ها قرار نخواهد داد.

زمانبندی، تعهدات و وظایف

همه‌گروه های متقاضی موظف خواهند بود تا تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۹۴ پیشنهاد نامه خود را به همراه فرم پیوست تکمیل و به مرکز مطالعات اجرایی قشقایی ارائه کنند.

مرکز مطالعات اجرایی قشقایی تا تاریخ دهم اردیبهشت ۹۴  لیست گروه های واجد شرایط را برای عقد قرارداد اعلام خواهد کرد.

گروه های پذیرفته‌شده باید جزئیات و مستندات برنامه‌ اجرایی پیشنهادشان را حداکثر ظرف ۱۵ روز بعد از اعلام نتایج به این مرکز ارائه کنند.

گروه ها موظفند جزئیات آثار اجرایی مورد نظر خود را حداقل ۷ روز قبل از شروع برنامه‌ها به دفتر شورای ارزشیابی و نظارت جهت اخذ پروانه‌ی نمایش ارائه کنند.

گروه ها موظف میزان استقبال و گزارش مالی خود و همچنین گزارش مدون و مطالعات اجرای نمایش خود را حداکثر ظرف مدت ۴۵ روز بعد از اتمام پروژه به مرکز مطالعات اجرایی قشقایی تحویل دهند.

گروه ها موظفند برنامه‌ریزی و طراحی‌های خود را بر طبق امکانات موجود محیطی و فنی تالار قشقایی انجام دهند. این مرکز هیچ گونه مسئولیتی در قبال ایده‌هایی که امکان اجرا در این سالن را ندارند، نخواهند داشت.

تذکر مهم: پلان صحنه و امکانات فنی سالن قشقایی به فراخوان پیوست شده است.

گروه ها موظف به اجرای دقیق برنامه‌ ارسالی و مصوب نهایی خود هستند و در صورت هرگونه تغییر در برنامه می‌بایست آن را به صورت مکتوب به شورا اعلام کنند.

شایان ذکر است این مرکز بر اساس برنامه‌ ارسالی رای به حضور گروه ها می‌دهد و در صورتی که برنامه ضمانت اجرایی نداشته باشد مرکز خود را موظف به حمایت از گروه نمی‌داند. همچنین گروه هایی که در بازه زمانی اختصاصی‌شان منطبق با برنامه‌ ارسالی خود عمل نکنند، پس از گذشت یک هفته از  فعالیت از مرکز قشقایی خارج و سوبسیدی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

مدارک مورد نیاز:

ارائه‌ رزومه‌ اجرا‌ها ی گروه: تعداد اجراهای یک گروه با افراد ثابت با استناد به بروشور معتبر به همراه DVD  آثار.

۲- ارائه‌ اساسنامه گروه.

۳- ارائه  لوگوی گروه.

۴- ارائه‌ مستندات فعالیت‌های خارج از اجرا ( شامل هرگونه فعالیت غیر از اجرای عمومی).

۵- ارائه‌ سوابق استقرار در مکان ثابت (در صورت موجود بودن)

۶- ارائه رزومه افراد گروه به صورت جداگانه.

۷- ارائه فرم تکمیل شده پیشنهادنامه.

نکته: 

از آنجا که مرکز مطالعات اجرایی قشقایی یکی از اهداف خود را بر پایه  تنوع پروژه ها قرار داده است، چنانچه در حوزه های اجرایی و مطالعاتی پیشنهادهای مشترکی صورت گیرد، اولویت با پیشنهادهای دقیق تر از جانب گروه های با سابقه موفق خواهد بود.

 

 

کد خبر 2521731

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha