جایزه 30 میلیونی برای نویسندگان کودک و نوجوان رضوی

شناسهٔ خبر: 2568970 -
دهمین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی هم زمان با دهه کرامت در دیار لاله های واژگون برگزار می شود و جایزه نفر اول این جشنواره 30 میلیون ریال است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد کارگران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و دبیر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی از برگزاری دهمین دوره این جشنواره  و گفت: اتاق فکر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی متشکل از دانشگاهیان و صاحبنظران عرصه ادبیات کودک و نوجوان است.

وی با اشاره به اینکه اعضای اتاق فکر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی از دی ماه سال گذشته تشکیل جلسه داده اند، افزود: از زمان شکل گیری این اتاق فکر تاکنون جلساتی به صورت هفتگی در جهت ارتقاء کمی و کیفی جشنواره رضوی در استان و رصد فعالیت های اعضای اجرایی آن تشکیل شده است.

کارگران با بیان اینکه دبیر تخصصی جشنواره باید فردی آگاه به موضوع جشنواره و متخصص در این زمینه باشد، گفت: دبیرتخصصی جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی انتخاب شده است.

خلاقیت‌های جشنواره به روایت دبیر

وی با اشاره به خلاقیت ها و نوآوری های این دوره از جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی ابراز داشت: پس از تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) مبنی بر نگاههای خلاقانه و نو در جشنواره های موضوعی، در استان ما و در دوره دهم جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی شاهد چند خلاقیت مهم خواهیم بود.

وی ادامه داد: در دوره های گذشته این جشنواره فقط نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان می توانستند در جشنواره شرکت کنند اما در این دوره، نویسندگان و شاعران بزرگسالی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان رضوی کتابی را به چاپ رسانده باشند نیز می توانند حضور یابند.

کارگران افزود: در این دوره محدودیت زمانی هم قائل نشده ایم به این معنا که هر نویسنده و شاعری که در حوزه فرهنگ و معارف رضوی برای کودکان و نوجوانان شعر، قطعه ادبی، و داستان خلق و در قالب کتاب چاپ کرده است در هر سالی که این آثار چاپ و منتشر شده باشد؛ می تواند در جشنواره شرکت کند، البته که در سالهای آینده محدوده زمانی تعین خواهیم کرد.

30 میلیون ریال جایزه نفر اول

کارگران با اشاره به اینکه افزایش چشم گیر مبلغ جوایز این دوره از جشنواره از دیگر تحولات مهم جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی است، گفت: جوایز بسیار ارزنده  در این دوره به برگزیدگان اعطا می شود که نسبت به سالهای گذشته بی نظیر است. به عنوان نمونه نفر اول بخش کتاب سی میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهد کرد.

وی با تاکید بر این که چاپ آثار برگزیده در بخش نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان برای ما اهمیت ویژه دارد، یاد آور شد: در سالهای گذشته هم آثار برگزیده و منتخب چاپ و منتشر می شد امسال نیز در برنامه های جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی این مهم پیش بینی شده است که کتاب آثار برگزیده منتشر و با برنامه ریزی دقیق در اختیار علاقمندان بخصوص قشر کودک و نوجوان قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: ما در این زمینه تعامل گسترده ای با کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح کشور داریم و کتاب آثار برگزیده را برای همه نمایندگی های کانون در سراسر کشور ارسال می کینم تا در کتابخانه های کانون قرار گیرد و کودکان و نوجوانان سراسر کشور این کتاب را مطالعه کنند.

رونمایی از پوستر جشنواره با حضور مسئولان

وی از روند برگزاری دهمین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی هم گزارشی ارائه داد و گفت: فراخوان مقدماتی جشنواره در 5 هزار نسخه چاپ و به یک هزار و 400 مرکز اعم از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور، انجمن های شعر و ادب سراسر کشور و دانشکده ادبیات داستانی سراسر کشور ارسال شده است.

دبیر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی ادامه داد: پس از اعلام فراخوان جشنواره در سطح گسترده و آغاز روند دریافت آثار، برای اولین بار پوستر جشنواره نیز روز 20 اسفند ماه با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و مسئولان استان چهارمحال و بختیاری، در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان رونمایی شد.

به گفته کارگران علاقمندان تا بیستم تیرماه سال جاری فرصت دارند در دهمین دوره جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی از سری برنامه های سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) شرکت نمایند.

یادآور می شود جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی از سری برنامه های  سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با دهه کرامت در استان چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد.

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 3 =