وزارت دادگستری برای مجرمان روانی بیمارستان بسازد

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که وزارت دادگستری باید برای مجرمان دارای اختلالات اعصاب و روان بیمارستان احداث کند، محکومیت رئیس بیمارستان بر اساس احکام قاضی را دور از انصاف دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از آسایشگاه بیماران اعصاب و روان سرای احسان، با بیان اینکه وزارت دادگستری برای مجرمین دارای اختلالات اعصاب و روان باید بیمارستان احداث کند، افزود: گاهی قضات بدون در نظر گرفتن امکانات وزارت بهداشت احکامی صادر می کنند و اگر رئیس بیمارستان این امر را اجرا نکند، محکوم می شود.

وی افزود: محکومیت رئیس بیمارستان دور از انصاف است و دلیل آن نیز عدم اختصاص بودجه برای وزارت دادگستری جهت احداث بیمارستان و بخش های مورد نیاز از سوی مجلس شورای اسلامی است.

وزیر بهداشت گفت: در دوران گذشته صرفا جهت رفع تکلیف بوده که اعلام کرده اند ۱۰ درصد تخت ها را باید به بیماران روانی اختصاص داد زیرا بیمارستان هایی که این بیماران باید در آنها نگهداری شوند از نظر استاندارد، محیط اطراف، فضا و به ویژه فضای سبز و همچنین امکانات توانبخشی با سایر بیمارستان ها متفاوت هستند.

هاشمی خاطر نشان کرد: باعث تاسف است که حتی برای بیماران معمولی نیز به اندازه کافی فضا و امکانات وجود ندارد و ضریب اشغال در بسیاری از بیمارستان های موجود بیش از ۹۰ درصد است این بدان معنی نیست که تخت های خالی وجود دارد و قصد نداریم به بیماران روانی اختصاص دهیم بلکه نیاز به اعتبارات کافی دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای تأمین رفاه اجتماعی حوزه بیماران روانی باید هزینه کنیم افزود: هزینه ها از راه منابع عمومی حاصل می شود و مردم تا چه حد می خواهند کمک کنند؟ مردم جایی حضور پیدا می کنند که دولت و حکومت نیز حضور داشته باشد و باید به صورتی عمل کنیم که یک قدم از مردم و ۱۰ قدم از ما باشد.

هاشمی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه یا در بودجه سال آینده باید حتما اعتبارات مورد نیاز دیده شود و وزارت دادگستری برای مجرمین دارای اختلالات اعصاب و روان مبادرت به احداث بیمارستان کند و بیش از این به ما فشار وارد نیاورد تا ما نیز بتوانیم مراکز روانپزشکی و روان درمانی در سراسر کشور را راه اندازی کنیم.

وزیر بهداشت افزود: از نظر نیروی انسانی در حوزه بیماران روانی هیچ کمبودی وجود ندارد و تعداد کافی فوق تخصص و متخصص روان پزشک و تعداد بسیار زیادی روان شناس داریم و بسیاری از داروها را در داخل کشور تولید میکنیم اما مشکل ما در نگهداری و وجود نظام حمایتی برای توانبخشی برای بیماران روانی است و غیبت بیمه ها و سازمان تأمین اجتماعی در این زمینه حس می شود.

وی پایداری منابع برای نظام سلامت و بیماران صعب العلاج مانند بیماران روانی را یکی از دغدغه های وزارت بهداشت دانست و گفت: اگر برای طرح تحول سلامت منابع پایداری در نظر گرفته نشود به راحتی با روی کار آمدن دولت ها آسیب خواهد خورد

وزیر بهداشت در خصوص بیمارن روانی این نوید را داد که در آینده ای نزدیک لایحه ای را جهت حمایت از این بیمارن در قالب ایجاد آسایشگاه ها، تأسیس بیمارستان و حمایت های بیمه ای با همکاری دوستان در بهزیستی و این آسایشگاه تنظیم و تقدیم هیات وزیران کند.

هاشمی ساز و کارهای موجود حمایتی را مناسب ندانست و گفت: اگر اعتباری به بیمه اختصاص یابد و بنا باشد برای بیماران اعصاب و روان هزینه کند حق ندارد در جای دیگر هزینه کند البته در حال حاضر کل اعتبارات بیمه ها برای حمایت از بیماران روانی نیز کفایت نمی کند.

وزیر بهداشت با اشاره به تصمیم ۱۴ سال پیش مجلس شورای اسلامی مبنی بر جداسازی سازمان بهزیستی از بدنه وزارت بهداشت گفت: این سازمان به وزات رفاه واگذار شد که به آن وزاتخانه، کار، تعاون و همچنین سازمان تأمین اجتماعی افزوده شد و این کار از ابتدا اشتباه بود.

هاشمی افزود: به عنوان نمونه در حال حاضر شورای سالمندان در سازمان بهزیستی فعالیت دارد و هیچ ارتباطی با بدنه آموزش عالی علوم پزشکی و نیز مراکز توانبخشی ندارد.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه سلامت و مراکز نگهداری بیماران مزمن در اختیار وزارت بهداشت هیچ تعصبی نداریم و هدف این است که مشکلات مردم حل شود اما در صورتی که از کارکرد مناسب سازمان بهزیستی اطمینان حاصل کنیم، با کمال افتخار این مراکز را به آنها واگذار خواهیم کرد.

هاشمی افزود: با این واگذاری مشکلات برطرف نمی شود بلکه در صورت نگاه ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی به این بیماران و نگهداری آنها مشکلات به تدریج حل خواهد شد.

کد خبر 2856022

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =