دومین نامه سرگشاده سهامداران سنگ آهنی به رئیس‌جمهور

۸۰۰ سهامدار سنگ آهنی دومین نامه سرگشاده خود را به رئیس جمهور ارسال کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سهامداران صنعت سنگ آهن دومین نامه سر گشاده خود را به رئیس دولت تدبیر و امید نگاشته و در این نامه از اقداماتی که موجب ضرر سهامداران شده، گلایه کرده اند.

در نامه ای که به امضای ۸۰۰ سهامدار صنعت سنگ آهن رسیده، آمده است: افزایش قیمت جهانی سنگ آهن در سال های گذشته، توجه دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به شرکت های چادرملو و گل گهر به عنوان شرکت هایی که ۷۵ درصد از سنگ آهن کشور را تولید می کنند، جلب کرد. بر این اساس بود که در  بودجه سال ۹۴، عوارض ۳۰ درصدی از محل فروش برای سنگ‌آهنی‌ها (معادل ۴۷ درصد از سود آن ها) تعیین شد تا به این واسطه به زعم آنها از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود. در واقع رفتارهای دولت در برابر این صنعت از جمله بهره مالکانه سنگین معادن و از همه مهمتر گرفتن پروانه بهره برداری از شرکت های چادرملو و گل گهر به عنوان تهدیدهای پیش روی این صنعت منجر شد تا این صنعت از سهم ۱۰ درصدی در کاهش ارزش بازار سرمایه از پانزدهم دی ماه سال ۹۲ تا نیمه نخست سال ۹۳، برخوردار شود.

در نهایت تلاش ها تنها معطوف شد به تغییر نرخ بهره مالکانه به صورت شناور از ۲۳ تا ۱۵ درصد در سال ۹۴. در این میان شرکت های سنگ آهنی در حالی ملزم به پرداخت این عوارض دولتی برای سال ۹۴ شده اند که قیمت جهانی سنگ آهن از سال ۹۲ تاکنون با نوسانات شدیدی همراه بوده است؛ به گونه ای که افزایش نگرانی‌ها از افزایش هرچه بیشتر عرضه سنگ آهن و کاهش تقاضای آن در چین (به عنوان بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن)، در حال حاضر قیمت این ماده خام معدنی را به کمتر از ۵۰ دلار در هر تن (بنادر چین) رسانده است.

در این نامه می خوانیم: نکته نگران کننده تر در مورد سنگ آهن آن است که تحلیل گران در خصوص افق بازار این ماده خام به سرمایه گذاران هشدار داده اند که قیمت این ماده خام، طی ماه های آینده و تا پایان سال جاری میلادی به ۴۵ دلار در هر تن کاهش خواهد یافت. مسئله ای که شرکت های سنگ آهنی فعال در کشور را با کاهش نقدینگی در اجرای طرح های توسعه ای مواجه ساخته است. اما این تنها نگرانی موجود نیست؛ کاهش حاشیه سود شمش فولاد خوزستان در سال ۹۴ نسبت به میانگین سال ۹۳ (با توجه به تعیین نرخ فروش محصولات سنگ آهنی از نرخ فروش شمش فولاد خوزستان)  مساله دیگری است که تداوم سود آوری شرکت های سنگ آهنی را با تردید مواجه ساخته است.

سهامداران صنعت سنگ آهن در نامه خود به بالاترین مقام اجرایی کشور  از سقوط ۵۰ درصدی قیمت سنگ  آهن طی یک سال گذشته، تعیین حق انتفاع سنگین و در نهایت الزام تولید کنندگان سنگ آهن به فروش سنگ آهن ارزان به فولاد سازان به عنوان تهدیدات این صنعت یاد کرده و از رئیس جمهور خواسته شده است تا به شعار اقتصاد رقابتی و عدم مداخله در اقتصاد بازار به خوبی عمل کند.

این ۸۰۰ سهامدار سنگ آهنی درنامه سرگشاده خود عنوان کرده اند که متاسفانه به رغم شعارهای داده شده در زمان انتخابات ۹۲، دولت تدبیر و امید، دخالت هایی در حوزه  های مختلف اقتصادی داشته که نمونه بارز آن در  صنعت سنگ آهن به خوبی قابل مشاهده است. آن ها از رییس دولت خواسته اند اجازه دهد تا بازار سرمایه بدون دستکاری به فعالیت خود ادامه دهد؛ و این که الزام چند شرکت سهامی عام که مردم، دارندگان سهام عدالت و گروهی از بازنشستگان سهامدار آن هستند، به پرداخت عوارض نابجا و یا حمایت از یک صنعت خاص، دخالت مستقیم در فعالیت بخش خصوصی و از همه مهمتر جفای آشکار به سهامداران و ذینفعان حقیقی و حقوقی است.

سهامداران صنعت سنگ آهن در پایان عدم مداخله دولت در فضای کسب و کار شرکت های سهامی عام از جمله سنگ آهنی ها را به عنوان مهمترین خواسته خود  مطرح کرده و اینکه دولت، شخص رئیس جمهور و به ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت، مرجع و افرادی هستند که باید پاسخگوی زیان ۴۰ درصدی سهامداران این صنعت در ۱۸ ماه گذشته باشند.

این تعداد از سهامداران در انتهای نامه خود رسیدگی فوری و ویژه حسن روحانی به اتفاقات رخ داده در صنعت سنگ آهن را خواستار شده و نسبت به تعطیلی قریب الوقوع شرکت‌های سنگ آهنی و متوقف شدن طرح های توسعه این شرکت ها که متغیر اصلی خودکفایی کشور در تولید سنگ آهن و فولاد است و همچنین عدم رغبت سرمایه گذاران جدید برای سرمایه گذاری در این صنعت هشدار داده اند.

به گزارش مهر، سهامداران صنعت سنگ آهن زمستان سال گذشته در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور از وی خواسته بودند که با ورود به مناقشه بهره مالکانه سنگ آهنی ها از تضییع حقوق سهامداران این صنعت جلوگیری کند.

کد خبر 2856971

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =