تعیین دیده‌بان برای هر تالاب/ حفاظت و بهره برداری پایدار و همزمان

نشست هم اندیشی اثرات خشکسالی بر تالاب ها و مقابله با بیان زایی با حضور ۴۲ سازمان مردم نهاد صبح چهارشنبه در محل آموزشکده دکتر جوانشیر آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این همایش گل‌خانم باقری نیا به نمایندگی از گروه هم اندیشی تالابی بر این نکته تاکید کرد که هدف اصلی از این نشست تمرینی برای انجام کار مشترک است.

ویبا بیان اینکه باید قبل از صدور هر نامه و بیانیه ایی نخست به صورت مشترک برای تغییر و بهبود آن کارمشترکی انجام دهیم هم افزایی برای حفاظت تالاب و توانمند سازی گروه ها از مجرای تبادل تجربه  و اطلاعات را از دیگر اهداف این نشست خواند.

موثر بودن دبیرخانه های تخصصی

مجید لقمانپور معاون دفتر ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور نیز در سخنان خود حضور تشکل های مردم نهاد را در قالب دبیرخانه های تخصصی ستود و گفت:دبیرخانه هماهنگی سازمان مردم نهاد تخصصی منابع طبیعی کشور تجربه خوبی بوده که حتی به قدرت نفوذ سازمان در مواردی که برخی معتقدند بودند خارج حوزه سازمانی است،کمک شایانی کرد.

وی تصریح کرد : بی شک عملکرد تخصصی سازمان های مردم نهاد و حضور آنها در عرصه های ملی و حضور در کرسی های بین المللی می تواند صدای گویا و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران باشد.

لقمان پور افزود: رویکرد و تاکید ریاست سازمان نیز بر مدیریت مشارکتی است و این محقق نمی شود مگر با همراهی مردم در تمامفرآیند های این مدیریت؛ لذا سازمانهای مردم با تقویت و توانمندی خود در حوزه های تخصصی ، می توانند قابلیت های خود را آشکار کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تشکیل شبکه سمن های محیط زیستی را اتفاق میمون خواند که در صورت تشکیل دبیرخانه های تخصصی قوی ، توانایی تصدی گری بسیاری از امور را خواهند داشت.

لزوم حفاظت و بهره برداری پایدار بصورت توامان

گشتاسب میگونی مدیر کل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست نیز در سخنان خود با تاکید بر مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب ها بعنوان راهکاری گره گشا برای حفظ محیط های آبی حساس و شکننده ای مثل تالاب گفت : برای نیل به این مهم باید حفاظت و بهره برداری پایدار را به طور هم زمان انجام دهیم.

وی تصریح کرد: تجارب تلخی از تصمیم های گذشته داریم که در آن تصمیم فردی جایگزی نخرد جمعی شد و متاسفانه آسیب هایی را شامل شده است. بنابراین باید ضمن حفاظت همه جانبه ، بهره برداری در خور و پایدار داشته باشیم

میگونی با بر شمردن مورادی که ناشی از اثرات معکوس اشکال حفاظتی نامناسب است گفت: انتظار داریم که سازمان‌های مردم نهاد که به ذات فعالیت داوطلبانه بدون چشم داشت‌های مادی دارند با اتحاد و همراهی بین خود و سازمان حفاظت محیط‌زیست در این زمینه ما را یاری کنند لذا دستمان را به سوی شما دراز می‌کنیم تا تالاب‌ها را از وضعیت فعلی به سمت بهبودی و احیا سوق دهیم.

تعیین دیده‌بان برای هر تالاب

سخنگوی دبیرخانه هم‌اندیشی تالابی نیز با اشاره به شکل‌گیری دبیرخانه به تشریح پیشینه گروه هم‌اندیشی تالابی پرداخت.

هومان خاکپور گفت: وضعیت نامناسب تالاب‌های کشور ضرورتی را ایجاب کرده که در سال ۱۳۹۲ متعاقب نشستی در زیباکنار، گیلان ایده تشکیل دبیرخانه شکل گرفت. وی افزود: پس از آن نشست که به میزبانی موسسه سبزکاران بالان در رشت برگزار شد و نشست بعدی نیز در شیراز تشکیل شد که در آن شیوه‌نامه و اساسنامه گروه هم‌اندیشی تالابی تدوین شد و دبیرخانه آن شکل گرفت.

وی برگزاری هفته تالاب‌ها و روزجهانی تالاب را از جمله دستاوردهای دبیرخانه در مدت کوتاه فعالیت آن برشمرد و تاکید کرد: هدف ما و نگرش حاکم بر این گروه هم‌اندیشی مدیریت جامع زیست‌بومی با مشارکت تمامی ذی‌نفعان است.

خاکپور ایجاد بانک اطلاعاتی جامع پیرامون تالاب های کشور با محوریت تجارب گروه‌ها را از دیگر اهداف شکل‌گیری این گروه دانست و در هم‌سو‌سازی ظرفیت سازمان‌های غیردولتی فعال در بروز واکنش‌های مناسب تاکید کرد.

وی تعیین دیده‌بان تالاب برای هر تالاب برای گزارش مستمر وضعیت تالاب‌ها را از دیگر برنامه‌های این گروه دانست.

خاکپور در خاتمه با تاکید بر استقلال دبیرخانه گروه هم‌اندیشی تالابی گفت: ماموریت، ما هماهنگ‌سازی تمام فعالان این عرصه است.

 در ادامه برنامه این نشست پنل دبیرخانه تشکیل شد.هومان خاکپور، گل خانم باقری نیا و رحمانی پیرامون فعالیت‌های مختلف دبیرخانه گزارش دادند و حسین رفیع نیز  به ارائه گزارش و بررسی روند COPدوازده  در اوروگوئه پرداخت.

وی با تاکید بر ا ینکه  کنوانسیون رامسر پیمانی  بین دولته برای حفاظت از تالابهاست  که نام ایرانی دارد افزود: این پیمان بین المللی به بهره برداری پایدار و خردمندانه از تالابها  دلالت دارد.

وی نقطه قوت برنامه امسال را تعدد شرکت کنندگان ایران و حضور سه سازمان مردم نهاد دانست و گفت: ایران حضوری فعال در تمام نشستها ، بازدیدهای میدانی داشت و  در بخش نمایشگاهی نیز دو غرفه داشتیم که  در این غرفه ها پذیرای موثرترین افراد برای رایزنی بودیم از جمله مدیر کل کنوانسیون  و مدیر آموزش و ارتباطات که برای حضور در ایران هم اعلام آمادگی کردند. رفیع عملکرد ضعیف مرکز منطقه ای کنوانسیون رامسر در ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت لازم است با توجه به اهمیت موضوع ، برای ساماندهی همه جانبه این مرکز چاره ای اندیشیده شود.

در نشست روز نخست با حضور باقرزاده کریمی  و سلیمانی پنل پرسش و پاسخ پیرامون دو موضوع بررسی چالشهای تالابی کشور و مدیریت زیست بومی برگزارشد.

 نشست ملی هم‌اندیشی اثرات خشکسالی بر تالاب‌ها و مقابله با بیابان زایی تا روز یکم مرداد ادامه دارد. روز دوم این نشست به تشکیل  دو کارگاه تخصصی پروژه نویسی و برنامه‌‌ریزی استراتژیک اختصاص دارد.

کد خبر 2864097

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha