وضعیت مطالعه کتاب در جامعه شایسته نیست

قم - عضو شورای عالی حوزه‌های حوزه گفت: وضعیت مطالعه کتاب در جامعه ما به شکل شایسته و مطلوب نیست و متأسفانه تقریبا فقط به برخی کتاب‌ها توجه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله رضا استادی در مراسم رونمایی از تصحیح کتاب انوار الفقاهه که ظهر پنج‌شنبه با حضور جمعی از محققان، اساتید حوزه و طلاب در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه چاپ کتاب برای مراجعه کردن به آن پس از انتشار است، اظهار داشت: همه تلاش نهادهای حوزوی تألیف کتاب خوب و چاپ و نشر آن است اما باید این مورد را نیز در نظر داشته باشند که آیا این کتاب‌ها خوانده می‌شوند و شایسته است که در این باره نظرسنجی کنند که تا چه اندازه کتب مطالعه می‌شود.

وی ابراز داشت: کتاب خوب فراوان است اما من یقین دارم که خوانده نمی‌شوند؛ مسئولان در این باره نظرسنجی کنند تا متوجه شوند تا چه اندازه این گونه کتاب‌ها مطالعه می‌شود.

گله از وضعیت نامطلوب مطالعه کتاب

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: وضعیت ما در خصوص مطالعه کتاب آن‌گونه که شایسته باشد نیست. متأسفانه تقریبا فقط به برخی کتاب‌ها توجه می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر واقعا کتاب انوار الفقاهه در رده کتاب جواهر است، باید کسانی که از کتاب جواهر استفاده می‌کنند این کتاب را نیز بشناسند و به آن مراجعه شود. من یقین دارم به این کتاب به خوبی مراجعه نمی‌شود.

آیت الله استادی با اشاره به اهمیت کتاب انوار الفقاهه، امتیازات این کتاب را داشتن فروع فراوان آن عنوان کرد.

وی در ادامه افزود: منابعی از وجود برخی نسخه‌های بزرگان یاد می‌کنند که در دسترس ما نیست و از این رو لازم است نسخه‌هایی از کتاب‌های گذشتگان که ناپیدا هستند را یافت و در دسترس قرار داد.

انتقاد از پاسخگویی برخی به سئوال‌های که جواب آن را نمی‌دانند

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند باید پاسخ هرگونه سئوالی را بدهند هرچند جواب آن را نمی‌دادند‌ این کار نادرستی است و باید برای پاسخ سئوالی که نمی‌دانیم به فرد پرسشگر بگوییم جواب را نمی‌دانیم.

طلاب امروز باید همچون عالمان گذشته دیندار باشند

آیت الله استادی افزود: ما، طلاب و روحانیون باید به گونه‌ای باشیم که به هرجایی رفتیم مردم دین و دیانت را در ما حس کنند و وای به روزی که مردم به ما بگویند که پول گرفته‌اند که حرفی بزنند. اگر همچون عالمان گذشته دین نداشته باشیم نمی‌توانیم مردم را به دینداری دعوت کنیم.

وی با اشاره به مشکلات کنونی جامعه ابراز کرد: این روز‌ها گرفتاری‌ها فراوان است. برای نمونه زمانی که فردی کتابی تألیف می‌کند و به اتمام می‌رسد در برخی سایت‌ها حرف‌های نامناسبی عنوان می‌کنند.

عضو شورای عالی حوزه‌های حوزه عنوان کرد: کتاب قصص العلماء دارای اطلاعات فراوانی است اما در برخی بخش‌ها ایراداتی اساسی دارد و راجع به کاشف الغطاء نیز سخنانی در آن بیان شده که نباید به آن اعتنا کرد.

کد خبر 2958667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =