بیشتر کتاب خواندن به بیشتر سکوت و فکر کردن می انجامد

مهتاب کرامتی در گردهمایی هنرمندان در شهر کتاب فرشته که با توجه به فراخوان احمد مسجدجامعی انجام شده بود، گفت: هر چه بیشتر کتاب بخوانیم، بیشتر سکوت و فکر می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شهرکتاب فرشته، احمد مسجدجامعی  عضو شورای شهر تهران طی فراخوانی از هنرمندان و مردم دعوت نمود تا در آخرین روز از هفته کتاب به کتاب فروشی ها رفته و کتاب بخرند. پیرو این فراخوان و دعوت احمد مسجدجامعی، محمد رضا گلزار،مهتاب کرامتی، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، مهناز افشار، فرهاد توحیدی و .. در شهر کتاب فرشته حضور پیدا کردند.

در این مراسم برخی از هنرمندان و نویسندگان به بیان دیدگاه خود راجع به این فراخوان و اهمیت کتابخوانی پرداختند.

هرچه بیشتر بخوانیم بیشتر سکوت می کنیم 

مهتاب کرامتی همهنرمندانی بود که در این نشست گفت: به نظر من این اتفاق و این فراخوان، حرکت بسیار قشنگی است. من به شخصه از سال گذشته که نخستین بار بود سعی کردم در کنار دوستان حضور داشته باشم و اطمینان دارم که امسال بازتاب گسترده تری خواهد داشت. در واقع بذرِ این جریان سال گذشته کاشته شد و امسال درو خواهد شد. اما آرزویم این است که این اتفاق صرفا در یک روز در سال خلاصه نشود و روزی برسد که هر کتابی که مورد علاقه مردم است، پرفروش شود و همه در پی خریداری آن باشند. به هر طریق امیدوارم که تعداد کتاب، چاپ کتاب، کسانی که کتاب می نویسند و کسانی که کتاب می خوانند روز به روز بیشتر شود. چون هر چه بیشتر کتاب بخوانیم، بیشتر سکوت و فکر می کنیم.

با نفوذ تکنولوژی، سهم کتابخوانی کاهش یافته است

فرهاد توحیدی هم در این باره گفت: هر چقدر که ضریب نفوذ تکنولوژی بالاتر می رود، سهم کتابخوانی و خرید کتاب کمتر می شود. متاسفانه در حال حاضر افت تیراژ یکی از مشکلات عمده ناشرین است. بنابراین هر کسی در هر منصبی که هست باید چنین فضاهایی را ایجاد کند. طبعا به هر میزان که این منسب کلیدی تر باشد یا آن شخصیت نفوذ و کاریزمای بیشتری داشته باشد این دعوت و فراخوان مورد اقبال بیشتری قرار خواهد گرفت. آقای مسجدجامعی نزد اهالی فرهنگ و هنر و مردم جامعه جایگاه ویژه ای دارند، بنابراین طبیعی است فراخوانِ ایشان مورد استقبال خوبی قرار گیرد. 

استقبال از این طرح نشانه اعتماد مردم و هنرمندان به این موضوع است 

مهناز افشار دیگر هنرمند حاضر در این گردهمایی گفت: خوشبختانه امسال که سال دوم این اتفاق است استقبال گسترده تری از آن صورت گرفته است. همیشه زمانی که چنین اقداماتی از سوی افراد نیک اندیش جامعه برنامه ریزی می شود نتیجه گیری از آن زمان می برد. اما بسیار جالب است که در این مورد استقبال بسیار خوب بوده است. و این نشان از این دارد که مردمِ جامعه ما هم به فرهنگ علاقه دارند، هم به کتاب علاقه مند هستند و هم به اتفاقات خوب و از آن استقبال می کنند. من شخصا از آقای مسجدجامعی برای این فراخوان و ایجاد چنینی فرصتی تشکر می کنم. کسی که موضوعی را مطرح می کند اگر قابل اعتماد باشدو به حرف خود باور داشته باشند،طبیعتا افراد دیگر نیز او را با اعتماد دنبال خواهند کرد. 

شبکه های مجازی جایگزین کتاب شدند 

یعد از افشار کریستف رضاعی گفت: به اعتقاد من هر حرکتی که در جهت آشنایی و گسترش هنر و فرهنگ انجام شود هر چند کوچک ارزش و اهمیت بسیاری دارد. اساسا قطره قطره دریا به وجود می آید. مضافا اینکه چاپ کتاب دچار دردهای شبکه های اجتماعی شده و بایستی حمایت شود، چراکه فرهنگ هر کشور بر مبنای کتاب و کتابخوانی در آن جامعه رشد می یابد. متاسفانه در حال حاضر شبکه های اجتماعی آنقدر وقت مردم را به خود مشغول کرده اند که کتابخوانی به شدت کم شده است. هنر و فرهنگ به مثابه نوری برای جامعه است که مسیر درست را انتخاب کنند.

کد خبر 2972758

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha