فیلم «مادرکشی» حمله به بدنه کارشناسی کشور است

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان وزارت نیرو، فیلم «مادرکشی»را سرشار از اطلاعات نادرست خواند و گفت: برای نمونه پست سازمانی آقای درویش معاون سازمان محیط زیست ذکر شده در حالی که وی مدیرکل است.

به گزارش خبرنگار مهر، هدایت فهمی در نشست نقد و بررسی مستند «مادرکشی» به کارگردانی کمیل سوهانی که در سازمان محیط زیست اکران می‌شد، گفت: در فیلم «مادرکشی» با موضوع سدسازی منصفانه برخورد نشده است.

وی گفت: من بنا ندارم از سدسازی دفاع کنم چون هیچ چیزی به خودی خود نه بد است و نه خوب. سد یک سازه است. اگر به اندازه در کشور ساخته شود دارو است و اگر بیش از آن ساخته شود سمی خطرناک است.

فهمی با اعلام اینکه ایران یکی از اولین کشورهای سد ساز در جهان بوده است گفت:‌ در ایزدخواست ما سد ۳۰۰۰ سال قبل از آن که بر اساس فیلم، رئیس جمهور آمریکا بخواهد الهام‌بخش ایران برای سدسازی باشد، سد داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه سدسازی آستانه تحمل دارد گفت: اگر در آستانه تحمل حوزه‌های آبریز سد بسازیم برای کشور دارو است زیرا توزیع منابع آبی در کشور ناهمگون است. چه سازه دیگری می‌تواند این توزیع را یکنواخت کند؟

این دانش‌آموخته مهندسی عمران با تاکید بر اینکه تمام اسناد فیلم گفتاری است تصریح کرد: هیچ سند مکتوبی در فیلم ارائه نمی‌شود. مرجع اعداد و ارقام فیلم ذکر نمی‌شود و کلی گویی است.

وی با بیان اینکه فیلم از نظر داده و اطلاعات به شکل غیر قابل تصوری مغشوش و نادرست است گفت: مثلا عنوان آقای مهندس درویش معاون سازمان محیط زیست اعلام شده است در حالی که پست ایشان تا جایی که من می‌دانم مدیر کل است.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، اشاره فیلم به جانمایی نادرست صنایع را سطحی دانست و پرسید: چرا در فیلم هیچ نشانی از طرح آمایش سرزمین نیست؟ چرا آمایش سرزمین از سال ۱۳۵۵ انجام نشده است؟ مگر نه این که مرکز استراتژیک ریاست جمهوری باید این کار را می‌کرد؟

فهمی با طرح این موضوع که فیلم به بحث خودکفایی، خوداتکایی و امنیت غذایی اصلا نمی‌پردازد مدعی شد: فیلم حمله به بدنه کارشناسی کشور است. نه فقط بدنه کارشناسی آب که اصولا مهندسان را نادان فرض می‌کند اما نمی‌گوید مدیران نادان این وضعیت را برای کشور رقم زده‌اند و نمی‌گوید که مهندسان و کارشناسان به موقع اعتراض خود را اعلام کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه ساخت قنات به عنوان یک سازه سازگار با محیط زیست از افتخارات کشور است گفت: اشاره فیلم به قنات درست است اما کاش فیلم منصفانه نگاه می‌کرد و می‌گفت که ۳۰ سد با قدمت ۳ هزار سال و ۲ هزار سال در کشور ما وجود دارد.

فهمی با بیان اینکه صحنه‌های آخر فیلم برایم خیلی عجیب بود گفت: در کشوری که ۱۱۰ سال قبل انقلاب مشروطیت را تجربه کرده است، فیلم زندگی مشقت‌بار ایل بختیاری را نشان می‌دهد و برای این گذشته دلتنگی می‌کند.

فیلم مستند «مادرکشی» به کارگردانی کمیل سوهانی که روز گذشته در سازمان محیط زیست اکران شد به توسعه بی‌مهار در ایران که از زمان پهلوی دوم آغاز شد، می‌پردازد. کشاورزی ناپایدار، جانمایی نادرست صنایع، مدیریت سازه‌ای منابع آبی، سدسازی و انتقال آب چندی از موضوعاتی بود که مورد انتقاد فیلم قرار گرفت. در صحنه‌های پایانی فیلم استان چهارمحال و بختیاری که ۱۰ درصد آب کشور را تامین می‌کرده‌است نشان داده می‌شود که زمانی ایل بختیاری به دلیل وجود برف‌ انبوه و آب بسیار در رودخانه‌ها برای کوچ خود مشقت‌های بسیار را تجربه می‌کردند اما اکنون در بسیاری از روستاهای آن با تانکر آب‌رسانی می‌شود و مردم برای تامین آب شرب مشکل دارند.

کد خبر 3051620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =