گردشگری نوروزی در سومین حرم اهل بیت(ع)/ شکوه معماری ناب اسلامی

شیراز- شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) میزبان گردشگران پرشماری است که اماکن مقدس و مذهبی این شهر را برای گردشگری انتخاب می کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: شیراز و استان فارس با داشتن اماکن مقدس پرشمار، ظرفیت‌های زیادی را برای گردشگران مذهبی رقم زده و هرساله نیز عده پرشماری از مسافران سال را در این اماکن مقدس به خصوص حرم حضرت احمد ابن موسی«شاهچراغ» (ع) تحویل می کنند.

شاهچراغ(ع)، آستان سید علاءالدین حسین(ع)، مساجد تاریخی و...ازجمله اماکنی هستند که هرساله مورد توجه خاص مسافران بوده اند.

مهمترين زيارتگاه شهر شيراز بارگاه حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ(ع) است كه نزديك مسجد نو قرار دارد.

سيد مير احمد بين سالهاي ۲۱۰ تا ۱۹۳ هجري قمري در زمان خلافت مامون، براي ديدار برادرش امام رضا ( ع) از راه فارس و شيراز عازم خراسان بودند كه در شيراز شهيد شدند.

ایشان در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان سفر می‌کرد ولی در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز شهید شد.

این آرامگاه در کنار میدانی به نام احمدی در شهر شیراز قرار دارد. آرامگاه سیدمیرمحمد برادر سیدمیراحمد نیز در نزدیکی شاهچراغ است که به سبک معماری آذری بنا شده است.

آستان سید علاء الدین حسین(ع)

آستان سید علاءالدین حسین(ع) برادر شاهچراغ(ع) در میدان آستانه شیراز جاي دارد.بنای نخستين اين آرامگاه در زمان قتلغ‌خان والی فارس ساخته شد ولی بنای اساسی آن در دوران صفویه فردی به نام میرزا علی که اهل مدینه منوره بوده ساخت.

علی بن حمزه(ع)

در کنار پل دروازه اصفهان، آرامگاه یکی از امامزادگان به نام علی بن حمزه بن موسی‌الکاظم(ع) قرار دارد.علی بن حمزه (ع) از اثار تاریخی شیراز و جز مساجد شیراز است.

ضریح مطهر، در زیر گنبد اصلی قرار گرفته و تزئینات کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و شیشه‌های رنگی بر عظمت و شکوه این بنا افزوده است.

اما در کنار این امکان، مساجد تاریخی بسیار زیبایی در شیراز قرار دارد که نمادی از معماری ناب ایرانی اسلامی است. مسجد نو، مسجد وکیل، کسجد جامع عتیق و... ازجمله این مساجد به شمار می آیند.

مسجد نو (مسجد شهدا)

مسجد نو در غرب میدان احمدی و روبروی آرامگاه شاهچراغ(ع) قرار دارد. این مسجد پس از مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز و از اثار تاریخی شیراز به شمار می رود.

مسجد نو در زمان اتابک سعدبن زنگی، حاکم وقت فارس در بين سال‌هاي ۵۹۸ تا ۶۱۵ هجري قمري ساخته شده و در گذشته «مسجد اتابک» ناميده مي‌شده است.

مسجد وکیل

این مسجد در شرق عمارت کلاه‌فرنگی و بین حمام و بازار وکیل جاي گرفته و از شاهکارهای دوره زندیه به شمار می‌آید. مسجد وکیل به دستور کریم‌خان زند و در سال ۱۱۸۷هجري قمري ساخته شد.

بنای مسجد با مساحتی در حدود ۱۱ هزار متر مربع دربرگيرنده سردر مجلل، صحن، ایوان‌های شمالی و جنوبی، شبستان‌هاي جنوبی و شرقی، رواق‌های شرقی و غربی و حیاط کوچک کناری است.

شبستان مسجد وکیل با کاشی‌کاری‌های زیبا، ستونهای حجاری شده و منبر چهارده پله یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوران زندیه به شمار می‌رود. این منبر به نشانه چهارده معصوم، ۱۴پله دارد و سنگ آن از مراغه به شیراز آورده شده است.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک يكي از زیباترین مسجدهاي تاریخی دوران قاجار شیراز و از مسجدهای تاریخی شیراز است که در محله گودعربان و خیابان لطفعلی‌خان زند قرار گرفته است.

این مسجد در فاصله سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجري قمري به دستور حسن علی نصیرالملک و به معماری میرزا محمد حسن معمار و کاشی‌پزی استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. اين مسجد دارای صحني وسیع، دو ایوان شمالی و جنوبی، دو شبستان شرقی و غربی و سردر ورودی زیبايي است. اين مكان داراي مساحتي برابر با ۲۹۸۰ متر مربع و زیر بنای ۲۲۱۶ متر مربع است.

شبستان غربی مسجد، دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه‌های رنگی و ۱۲ ستون سنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ در دو ردیف شش‌تایی به نیت دوازده امام است. سقف شبستان نیز با نقش‌های گل و بوته، خطوط اسلیمی و آیات قرآنی به خط ثلث عالی تزیین شده است.

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز است که به آن مسجد جمعه، مسجد آدینه و مسجد جامع نیز می‌گویند.این مسجد در شرق حرم شاهچراغ(ع) قرار دارد.

این مسحد در دوره ۲۰۰ ساله سلطنت عمرو لیث صفاری در سال ۲۸۱ هجري قمري ساخته شده است.این مسجد دارای شش در ورودی و خروجی است. در ورودی ضلع شمالی به دروازه امام معروف است و کتیبه بالای آن در دوران صفوی در سال ۱۰۳۱ هجري قمري به خط علی جوهری نگاشته شده است.از اثار تاریخی شیراز می توان مسجد جامع عتیق را نام برد.

مسجد جامع عتیق از کهن ترین مساجد شیراز و مساجد تاریخی ایران به شمار می رود. در وسط صحن، بنایی مکعب شکل همانند خانه کعبه از گچ و سنگ ساخته شده که نزدیک به یک متر از سطح زمین بلندتر است وگرداگرد آن را ایوانی به عرض دو متر فراگرفته است.

این بنا که در سال ۷۵۲ هجري قمري به دستور شاه شیخ ابو اسحاق اینجو حاکم فارس ساخته شده، دارالمصحف، بیت‌المصحف و خدای‌خانه خوانده می‌شود و این بدين رو است که این مکان علاوه بر نگاهداری قرآن‌های تاریخی به خط امیرالمومنین(ع)، امام حسن(ع)، امام صادق(ع) و چند تن از ياران پیامبر و پيروان او محل تلاوت قرآن نیز بوده است. هم اینک برخی از این قرآن‌ها در موزه پارس نگاهداری می شوند.

مسجد مشیرالملک

این مسجد از اثار تاریخی شیراز و بناهای دوران قاجار است که در محله قدیمی «سنگ سیاه»شيراز، در خیابان قاآنی قرار گرفته است. ساخت این مسجد به دستور حاج میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک والی فارس در سال ۱۲۶۴ هجري قمري آغاز و در سال ۱۲۷۴ هجري قمري پس از ۱۰ سال به پايان رسید.

این مسجد از ديد استحکام و معماری مانند مسجد وکیل است. ساختمان مسجد دارای چند شبستان و چند حجره دو طبقه است. در ناحیه غربی مسجد، طاق نمایی بلند وجود دارد و در پشت آن، شبستان اصلی مسجد قرار دارد.

کد خبر 3579501

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha