خالکوبی هم جلوی شهادت «داداش مجید» را نگرفت

«مجید قربانخانی» یکی از شهدای جوان دفاع از حریم اهل بیت (ع) است. که ماجرای تحول تا شهادتش تنها ۴ماه به طول انجامید تا یکی از شهدای نامی این جنگ باشد.

مجله مهر- عطیه همتی: پهلوان‌ها همیشه در افسانه‌ها نیستند. همیشه آن آدم‌های عجیب‌وغریب و بی‌آلایش قصه‌ها هم نیستند. قهرمان‌ها این روزها همان آدم‌های ساده دیروزند. همان آدم‌هایی که چه ساده از کنارشان گذشتیم و آنها چه ساده‌تر دل بریدند. قصه شهید «مجید قربان‌خانی» قصه کوچه‌پس‌کوچه‌های پایین‌شهر است. قصه آدم‌هایی که بارها به شهادت چشم‌هایمان قضاوتشان کردیم اما صدای «هل من ناصر ینصرنی» را که شنیدند تمام راه را با سر دویدند تا از قافله عقب نمانند. مجید وقتی یک‌باره چمدان‌هایش را بست هیچ‌کس نمی‌دانست در سرش چه می‌گذرد؛ اما تصمیمش را گرفته بود. پس بی‌قید به دنیای پشت سرش و تمام آرزوهایش، حتی جیب‌هایش را خالی کرد تا سبک و راحت‌تر برود تا یک محله و یک نسل را روسفید کند. قصه مجید قربان‌خانی قصه این روزهای بچه‌های محله «یافت‌آباد» تهران است و عکس‌هایش زینت‌بخش کوچه‌هایی است که کودکان خردسال آن، هنوز به امید آمدن مجید اسباب‌بازی‌هایشان را بساط می‌کنند. هنوز با دیدن ماشین خالی از مجید بالا و پایین می‌پرند و حتی به امید آمدن او، برایش نامه می‌نویسند و آدم‌بزرگ‌ها بارها هرروز از خودشان می‌پرسند. چه چیزی مجید را برد؟

به بهانه شهادت شهید مجید قربان‌خانی یکی از پر قصه‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین شهدای مدافع حریم اهل‌بیت (ع) سراغ خانواده این شهید رفتیم تا از مجید و قصه‌های شیرین و عجیب‌وغریبش بیشتر بدانیم؛ اما «قصه‌های مجید» هنوز ادامه دارد...

تا اول دبیرستان برای درس خواندنش در مدرسه نشستم!

شهید «مجید قربان خانی» متولد ۳۰ مرداد ۱۳۶۹ و تک پسر خانواده است. مجید از کودکی دوست داشت برادر داشته باشد تا همبازی و شریک شیطنت‌هایش باشد؛ اما خدا در ۶ سالگی به او یک خواهر داد. خانم قربان‌خانی درباره به دنیا آمدن «عطیه» خواهر کوچک مجید می‌گوید: «مجید خیلی داداش دوست داشت. به بچه‌هایی هم که برادر داشتند خیلی حسودی می‌کرد و می‌گفت چرا من برادر ندارم. دختر دومم «عطیه» نهم مهرماه به دنیا آمد. مجید نمی‌دانست دختر است و علیرضا صدایش می‌کرد. ما هم به خاطر مجید علیرضا صدایش می‌کردیم؛ اما نمی‌شد که اسم پسر روی بچه بماند. شاید باورتان نشود. مجید وقتی فهمید بچه دختر است. دیگر مدرسه نرفت. همیشه هم به شوخی می‌گفت «عطیه» تو را از پرورشگاه آوردند. ولی خیلی باهم جور بودند حتی گاهی داداش صدایش می‌زد. آخرش هم‌کلاس اول نخواند. مجبور شدیم سال بعد دوباره او را کلاس اول بفرستیم. بشدت به من وابسته بود. طوری که از اول دبستان تا پایان اول دبیرستان با او به مدرسه رفتم و در حیاط می‌نشستم تا درس بخواند؛ اما از سال بعد گفتم مجید من واقعاً خجالت می‌کشم به مدرسه بیایم. همین شد که دیگر مدرسه را هم گذاشت و نرفت؛ اما ذهنش خیلی خوب بود. هیچ شماره‌ای درگوشی ذخیره نکرده بود. شماره هرکی را می‌خواست از حفظ می‌گرفت.»

همیشه دوست داشت پلیس شود

مجید پسر شروشور محله است که دوست دارد پلیس شود. دوست دارد بی‌سیم داشته باشد. دوست دارد قوی باشد تا هوای خانواده، محله و رفقایش را داشته باشد. مادر مجید می‌گوید: «همیشه دوست داشت پلیس شود. یک تابستان کلاس کاراته فرستادمش. وقتی رفتم مدرسه، معلمش گفت خانم تو را به خدا نگذارید برود تمام بچه‌ها را تکه‌تکه کرده است. می‌گوید من کاراته می‌روم باید همه‌تان را بزنم. عشق پلیس بودن و قوی بودن باعث شده بود هر جا می‌رود پز دایی‌های بسیجی‌اش را می داد. چون تفنگ و بی‌سیم داشتند و مجید عاشق این چیزها بود. بعدها هم که پایش به بسیج باز شد یکی از دوستانش می‌گوید آن‌قدر عشق بی‌سیم بود که آخر یک بی‌سیم به مجید دادیم و گفتیم. این را بگیر دست از سر ما بردار (خنده) در بسیج هم از شوخی و شیطنت دست‌بردار نبود.»

سربازی رفتنش هم مثل مدرسه رفتنش عجیب بود

همه اهل خانه مجید را داداش صدا می‌کنند. پدر، مادر، خواهرها وقتی می‌خواهند از مجید بگویند پسوند «داداش» را با تمام حسرتشان به نام مجید می‌چسبانند و خاطراتش را مرور می‌کنند. خاطرات روزهایی که باید دفترچه سربازی را پر می‌کرد اما نمی‌خواست سربازی برود. مادر داداش مجید داستان جالبی از روزهای سربازی مجید دارد: «با بدبختی مجید را به سربازی فرستادیم. گفتم نمی‌شود که سربازی نرود. فردا که خواست ازدواج کند، حداقل سربازی رفته باشد. وقتی دید دفترچه سربازی را گرفته‌ام. گفت برای خودت گرفته‌ای! من نمی‌روم. با یک مصیبتی اطلاعاتش را از زبانش بیرون کشیدیم و فرستادیم؛ اما مجید واقعاً خوش‌شانس بود. از شانس خوبش سربازی افتاد کهریزک که یکی از آشناهایمان هم آنجا مسئول بود. مدرسه کم بود هرروز پادگان هم می‌رفتم. مجید که نبود کلاً بی‌قرار می‌شدم. من حتی برای تولد مجید کیک تولد پادگان بردم. انگار نه انگار که سربازی است. آموزشی که تمام شد دوباره نگران بودیم. دوباره از شانس خوبش «پرند» افتاد که به خانه نزدیک بود. مجید هر جا می‌رفت همه‌چیز را روی سرش می‌گذاشت. مهر تائید مرخصی آنجا را گیر آورده بود یک کپی از آن برای خودش گرفته بود. پدرش هرروز که مجید را پادگان می‌رساند. وقتی یک دور می‌زد وبرمی گشت خانه می‌دید که پوتین‌های مجید دم خانه است. شاکی می‌شد که من خودم تو را رساندم پادگان تو چطور زودتر برگشتی. مجید می‌خندید و می‌گفت: خب مرخصی رد کردم!»

تا می‌خواهیم برای مجید گریه کنیم، خنده‌مان می‌گیرد

داداش مجید شیرینی خانه است. شیرینی محله، حتی آوردن اسمش همه را می‌خنداند. اشک‌هایشان را خشک می‌کند تا دوباره دورهم شیرین‌کاری‌های مجید را مرور کنند. عطیه خواهر مجید درباره شوخ‌طبعی مجید می‌گوید: «نبودن مجید خیلی سخت است؛ اما مجید کاری با ما کرده که تا از دوری و نبودنش بغض می‌کنیم و گریه می‌کنیم یاد شیطنت‌ها و شوخی‌هایش می‌افتیم و دوباره یکدل سیر می‌خندیم. مجید کارهای جدی‌اش هم خنده‌دار بود. از مجید فیلمی داریم که هم‌زمان که با موبایلش بازی می‌کند برای هم‌رزم‌هایش که هنوز زنده‌اند روضه‌های بعد از شهادتشان را می‌خواند. همه یکدل سیر می‌خندند و مجید برای همه روضه می‌خواند و شوخی می‌کند؛ اما آخرش اعصابش به هم می‌ریزد. مجید شب‌ها دیروقت می‌آمد وقتی می‌دید من خوابم محکم با پشت دست روی پیشانی من می‌زد و بیدار می‌کرد. این شوخی‌ها را با خودش همه‌جا هم می‌برد. مثلاً وقتی در کوچه دعوا می‌شد و می‌دید پلیس آمده. لپ طرفین دعوا را می‌کشید. لپ پلیس را هم می‌کشید و غائله را ختم می‌کرد. یک‌بار وقتی دید دعوا شده شیشه قلیانش را آورد و محکم توی سرش خورد کرد همه که نگاهش کردند خندید. همین قصه را تمام کرد و دعوا تمام شد. هرروز که از کنار مغازه‌ها رد می‌شد با همه شوخی می‌کرد حالا که نیست. همه به ما می‌گویند هنوز چشمشان به کوچه است که بیاید و یک تیکه‌ای بیندازد تا خستگی‌شان در برود.»

مجید قربان‌خانی، مجید سوزوکی نیست

داستان مجید را بسیاری با «مجید سوزوکی» اخراجی‌ها مقایسه کرده‌اند. پسر شروشور و لات مسلکی که پایش را به جبهه می‌گذارد و به‌یک‌باره متحول می‌شود؛ اما خواهر مجید می‌گوید مجید قربان‌خانی، مجید سوزوکی نیست: «بااینکه خودش از مجید اخراجی‌ها خوشش می‌آمد؛ اما نمی‌شود مجید ما را به مجید اخراجی‌ها نسبت داد. برای اینکه مجید سوزوکی به خاطر علاقه به یک دختر به جبهه رفت؛ اما مجید به عشق بی‌بی زینب همه‌چیز را به‌یک‌باره رها کرد و رفت. از کار و ماشین تا محله‌ای که روی حرف مجید حرف نمی‌زد. مجید سوزوکی اخراجی‌ها مقبولیت نداشت؛ اما مجید ما خیلی محبوب بود. ماشین مجید همیشه بدون هیچ قفل و دزدگیری دم در پارک بود. هیچ‌کس جرات این را نداشت که به ماشین او دست بزند. همه می‌دانستند ماشین مجید است. برای مجید همه احترام قائل بودند؛ اما او با همه این‌ها همه‌چیز را رها کرد و رفت.»

نصفه‌شب‌ها مجبور می‌کرد کله‌پاچه بخوریم

مجید در هر چیزی مرام خاص خودش را دارد. حتی وقتی قهر می‌کند و نمی‌خواهد شب را خانه بیاید. حتی وقتی نصفه‌شب‌ها هوس می‌کند کل خانه را به کله‌پاچه مهمان کند. حالا مجید نیست و تمام چیزهای عجیب و غیرمنتظره را با خود برده است مادر مجید می‌گوید: «معمولاً دیروقت می‌آمد؛ اما دلش نمی‌آمد چیزی را بدون ما بیرون بخورد. ساعت سه نصفه‌شب با یکدست کامل کله‌پاچه به خانه می‌آمد و همه را به‌زور بیدار می‌کرد و می‌گفت باید بخورید. من بیرون نخورده‌ام که با شما بخورم. من هم خواب و خسته سفره پهن می‌کردم و کله‌پاچه را که می‌خوردیم» ساناز خواهر بزرگ‌تر مجید می‌گوید: «زمستان‌ها همه در سرما کنار بخاری خوابیده‌اند اما ما را نصفه‌شب بیدار می‌کرد و می‌گفت بیدار شوید برایتان بستنی خریده‌ام و ما باید بستنی می‌خوردیم.» پدر مجید هم بعد از خال‌کوبی دست مجید به او واکنش نشان می‌دهد و مجید شب را خانه نمی‌آید اما قهر کردن او هم مثل خودش عجیب است: «خال‌کوبی برای ۶ ماه قبل از شهادت مجید است. می‌گفت پشیمان شدم؛ اما خوشش نمی‌آمد چند بار تکرار کنی. می‌گفت چرا تکرار می‌کنید یک‌بار گفتید خجالت کشیدم. دیگر نگویید. وقتی هم از خانه قهر می‌کرد شب غذایی را که خودش می‌خورد دو پرس را برای خانه می‌فرستاد. چون دلش نمی‌آمد تنهایی بخورد.»

روضه حضرت زینب مجید را زیرورو می‌کند

مجید قهوه‌خانه داشت. برای قهوه‌خانه‌اش هم همیشه نان بربری می‌گرفت تا «مجید بربری» لقب بامزه‌ای باشد که هنوز شنیدنش لبخند را یاد بقیه بیندازد. بارها هم کنار نانوایی می ایستاد و برای کسانی که می دانست وضعیت مناسبی ندارند. نان می خرید و دستشان می رساند. قهوه‌خانه‌ای که به گفته پدر مجید تعداد زیادی از دوستان و همرزمان مجید آنجا رفت‌وآمد داشتند که حالا خیلی‌هایشان هم شهید شدند: «یکی از دوستان مجید که بعدها هم‌رزمش شد در این قهوه‌خانه رفت‌وآمد داشت. یک‌شب مجید را هیئت خودشان می‌برد که اتفاقاً خودش در آنجا مداح بود. بعد آنجا در مورد مدافعان حرم و ناامنی‌های سوریه و حرم حضرت زینب می‌خوانند و مجید آن‌قدر سینه می‌زند و گریه می‌کند که حالش بد می‌شود. وقتی بالای سرش می‌روند. می‌گوید: «مگر من مرده‌ام که حرم حضرت زینب درخطر باشد. من هر طور شده می‌روم.» از همان شب تصمیم می‌گیرد که برود.»

می‌گفت می‌روم آلمان، اما از سوریه سر درآورد

مجید تصمیمش را گرفته است؛ اما با هر چیزی شوخی دارد. حتی با رفتنش. حتی با شهید شدنش. مجید تمام دنیا را به شوخی گرفته بود. عطیه درباره رفتن مجید و اتفاقات آن دوران می‌گوید: «وقتی می‌فهمیم گردان امام علی رفته است. ما هم می‌رویم آنجا و می‌گوییم راضی نیستیم و مجید را نبرید. آنها هم بهانه می‌آورند که چون رضایت‌نامه نداری، تک پسر هستی و خال‌کوبی داری تورانمی بریم و بیرونش می‌کنند. بعدازآن گردان دیگری می‌رود که ما بازهم پیگیری می‌کنیم و همین حرف‌ها را می‌زنیم و آنها هم مجید را بیرون می‌اندازند. تا اینکه مجید رفت گردان فاتحین اسلامشهر و خواست ازآنجا برود. راستش دیگر آنجا را پیدا نکردیم (خنده) وقتی هم فهمید که ما مخالفیم. خالی می‌بست که می‌خواهد به آلمان برود. بهانه هم می‌آورد که کسب‌وکار خوب است. ما با آلمان هم مخالف بودیم. مادرم به شوخی می‌گفت مجید همه پناه‌جوها را می‌ریزند توی دریا ولی ما در فکر و خیال خودمان بودیم. نگو مجید می‌خواهد سوریه برود و حتی تمام دوره‌هایش را هم دیده است. ما روزهای آخر فهمیدیم که تصمیمش جدی است. مادرم وقتی فهمید پایش می‌گیرد و بیمارستان بستری می‌شود. هر کاری کردیم که حتی الکی بگو نمی‌روی. حاضر نشد بگوید. به شوخی می‌گفت: «این مامان خانم فیلم بازی می‌کند که من سوریه نروم» وقتی واکنش‌هایمان را دید گفت که نمی‌رود. چند روز مانده به رفتن لباس‌های نظامی‌اش را پوشید و گفت: «من که نمی‌روم ولی شما حداقل یک عکس یادگاری بیندازید که مثلاً مرا از زیر قرآن رد کرده‌اید. من بگذارم در لاین و تلگرامم الکی بگویم رفته‌ام سوریه. مادر و پدرم اول قبول نمی‌کردند. بعد پدرم قرآن را گرفت و چند عکس انداختیم. نمی‌دانستیم همه‌چیز جدی است.»

وقتی رفت تمام جیب‌هایش را خالی می‌کند

«مدافعان برای پول می‌روند» این تکراری‌ترین جمله این روزهاست که مجید را بارها آزار داده است. بارها آزاردیده است وقتی گفته‌اند ۷۰ میلیون توی حسابش ریخته‌اند و در گوش خانواده‌اش خوانده‌اند که مجید به خاطر پول می‌رود. پدر مجید می‌گویند: «آن‌قدر آشنا و غریبه به ما گفتند که برای مجید پول ریخته‌اند که این‌طور تلاش می‌کند. باورمان شده بود. یک روز سند مغازه را به مجید دادم. گفتم این سند را بگیر، اگر فروختی همه پولش برای خودت. هر کاری می‌خواهی بکن. حتی اگر می‌خواهی سند خانه را هم می‌دهم. تو را به خدا به خاطر پول نرو. مجید خیلی عصبانی می‌شود و بارها پایش را به زمین می‌کوبد و فریاد می‌گوید: «به خدا اگر خود خدا هم بیاید و بگوید نرو من بازهم می‌روم. من خیلی به هم‌ریختم.» مجید تصمیمش را گرفته است. یک روز بی‌قید به تمام حرف‌هایی که پشت سرش می‌زنند. کارت‌های بانکی‌اش را روی میز می‌گذارد و جیب‌هایش را خالی می‌کند. تا ثابت کند هیچ پولی در کار نیست و ثابت کند چیز دیگری است که او را می‌کشاند. حالا تمام این رفتارها از پسر وابسته دیروز که بدون مادرش حتی مدرسه نمی‌رفت خیلی عجیب است: «وقتی کارت‌هایش را گذاشت روی میز و رفت حدود ۵ میلیون تومان در حسابش بود. مجید داوطلبانه رفت و هیچ پولی نگرفت. حتی بعد از شهادتش هم خبری نشد. عید امسال با ۵ میلیونی که در حسابش بود به‌عنوان عیدی از طرف مجید برای خواهرهایش طلا خریدم.»

از ترس اینکه نگذاریم برود، بی خداحافظی رفت

مجید روزهای آخر در جواب تمام سؤال‌های مادر تکرار می‌کند که نمی‌رود؛ اما مادر مجید از ترس رفتن مجید از کنارش تکان نمی‌خورد. حتی می‌ترسد که لباس‌هایش را بشوید: «روزهای آخر از کنارش تکان نمی‌خوردم. می‌ترسیدم نا غافل برود. مجید هم وانمود می‌کرد که نمی‌رود. لباس‌هایش را داده بود بشویم؛ اما من هر بار بهانه می‌آوردم و درمی‌رفتم. چند روزی بود که در لگن آب خیس بود. فکر می‌کردم اگر بشویم می‌رود. پنج‌شنبه و جمعه که گذشت وقتی دیدم دوستانش رفتند و مجید نرفته گفتم لابد نمی‌رود. من در این چند سال زندگی یک‌بار خرید نرفتم؛ اما آن روز از ذوق اینکه باهم صبحانه بخوریم رفتم تا نان تازه بخرم. کاری که همیشه مجید انجام می‌داد و دوست داشت با من صبحانه بخورد. وقتی برگشتم دیدم چمدان و لباس‌هایش نیست. فهمیدم همه‌چیز را خیس پوشیده و رفته است. همیشه به حضرت زینب می‌گویم. مجید خیلی به من وابسته بود. طوری که هیچ‌وقت جدا نمی‌شد. شما با مجید چه کردید که آن‌قدر ساده‌دل کند؟ یکی از دوستان مجید برایش عکسی می‌فرستد که در آن‌یک رزمنده کوله‌پشتی دارد و پیشانی مادرش را می‌بوسد. می‌گفت مجید مدام غصه می‌خورد که من این کار را انجام نداده‌ام.» مجید بی‌هوا می‌رود در خانه خواهرش و آنجا هم خداحافظی می‌کند. سرش را پایین می‌گیرد و اشک‌هایش را از چشم‌های خواهرش می‌دزدد بی‌آنکه سرش را بچرخاند دست تکان می‌دهد و می‌رود. مجید با پدرش هم بی‌هوا خداحافظی می‌کند و حالا جدی جدی راهی می‌شود.

حتی در لحظه شهادتش از روی شوخی فحش می داد

پای مجید به سوریه که می‌رسد بی‌قراری‌های مادرش آغاز می‌شود. طوری که چند بار به گردان می‌رود و همه‌جوره اعتراض می‌کند که ما رضایت نداشتیم و باید مجید برگردد. همه هم قول می‌دهند هر طور که شده مجید را برگردانند. مجید برای بی‌قراری‌های مادرش هرروز چندین بار تماس می‌گیرد و شوخی‌هایش حتی از پشت تلفن ادامه دارد خواهر کوچک‌تر مجید می‌گوید: «روزی چند بار تماس می‌گرفت و تا آمار ریز خانه را می‌گرفت. اینکه شام و ناهار چه خورده‌ایم. اینکه کجا رفته‌ایم و چه کسی به خانه آمده است. همه‌چیز را موبه‌مو می‌پرسید. آن‌قدر که خواهرش می‌گفت: «مجید تهران که بودی روزی یک‌بار حرف می‌زدیم» اما حالا روزی پنج شش بار تماس می‌گیری. ازآنجا به همه هم زنگ می‌زد. مثلاً با پسردایی پدرم و فامیل‌های دورمان هم تماس می‌گرفت. هرکسی ما را می‌دید می‌گفت راستی مجید دیروز تماس گرفت و فلان سفارش را کرد. تا لحظه آخر هم پای تلفن شوخی می‌کرد. آخر هر تماس هم با مادرم دعوایش می‌شد؛ اما دوباره چند ساعت بعد زنگ می‌زد. شنیده‌ایم همان‌جا را هم با شوخی‌هایش روی سرش گذاشته است. مجید به خاطر خالکوبی هایش طوری در سوریه وضو می گرفته که معلوم نباشد. اما شب آخر بی خیال می شود و راحت وضو می گیرد. وقتی جوراب یکی از رزمندها را می شست. یکی از بچه ها که تازه مجید را در سوریه شناخته بود به او می گوید:مجیدجان تو این همه خوبی حیف نیست خالکوبی داری؟ مجید هم جواب می دهد: این خالکوبی یا فردا پاک می شود، یا خاک می شود. مجید حتی لحظه شهادتش بااینکه چند تیر به شکمش خورده باز شوخی می‌کرده و فحش می داده است. حتی به یکی از هم‌رزم‌هایش گفته بیا یک تیر بزن خلاصم کن. وقتی بقیه می گفتند مجید داری شهید می شوی فحش نده. می گفت من همینطوری هستم. آنجا هم بروم همین شکلی حرف می زنم.  یکی از دوستانش می‌گوید  هرکسی تیر می‌خورد بعد از یک مدت بی‌هوش می‌شود. مجید سه ساعت تمام بیدار بود و یک‌بند شوخی می‌کرد و حرف می‌زد تا اینکه شهید شد.»

وقتی شهید شد پلاکاردهایش را جمع می‌کردند که نفهمیم

مجید شهید شده است. بی‌آنکه کسی بتواند پیکر بی‌جانش را برای خانواده‌اش برگرداند. کنار دیگر دوستان شهیدش زیر آسمان غم گرفته خانطومان آرام خوابیده است؛ اما چه کسی می‌خواهد این خبر را به مادرش برساند؟ «همه می‌دانستند من و مجید رابطه‌مان به چه شکل است. رابطه ما مادر فرزندی نبود. مجید مرا «مریم خانم» و پدرش را «آقا افضل» صدا می‌کرد. ما هم همیشه به او داداش مجید می‌گفتیم. آن‌قدر به هم نزدیک بودیم که وقتی رفت همه برای آنکه آرام و قرار داشته باشیم در خانه‌مان جمع می‌شدند. وقتی خبر شهادتش پخش شد اطرافیان نمی‌گذاشتند من بفهمم. لحظه‌ای مرا تنها نمی‌گذاشتند. با اجبار مرا به خانه برادرم بردند که کسی برای گفتن خبر شهادت به خانه آمد، من متوجه نشوم. حتی یک روز عموها و برادرهایم تا ۴ صبح تمام پلاکاردهای دورتادور یافت‌آباد را جمع کرده بودند که من متوجه شهادت پسرم نشوم. این کار تا ۷ روز ادامه پیدا کرد و من چیزی نفهمیدم ولی چون تماس نمی‌گرفت بی‌قرار بودم. یکی از دخترهایم درگوشی همسرش خبر شهادت را دیده بود و حسابی حالش خراب‌شده بود. او هم از ترس اینکه من بفهمم خانه ما نمی‌آمد. آخر از تناقضات حرف‌هایشان و شهید شدن دوستان نزدیک مجید، فهمیدم مجید من هم شهید شده است. ولی باور نمی‌کردم. هنوز هم که هنوز است ساعت ۲ و ۳ نصفه‌شب بی‌هوا بیدار می‌شوم و آیفون را چک می‌کنم و می‌گویم همیشه این موقع می‌آید. تا دوباره کنار هم بنشینیم و تا ۵ صبح حرف بزنیم و بخندیم؛ اما نمی‌آید! ۷ ماهه است که نیامده است.»

بعضی ها هنوز فکر می کنند مجید آلمان یا ترکیه رفته است

«آقا افضل» حالا هفت‌ماه است سرکار نمی‌رود و خانه‌نشین شده، بارها میان صحبت‌هایمان و حرف‌هایمان بی‌هوا می‌گوید: «تعریف کردن فایده ندارد. کاش الآن همین‌جا بود خودش را می‌دیدید.» بارها میان صحبت‌هایمان می‌گوید: «خیلی پسر خوبی بود. پسرم بود. داداشم بود. رفیقم بود. وقتی رفتیم سوریه وسایلش را تحویل بگیریم. حرم حضرت رقیه رفتم و درست همان‌جایی که مجید در عکس‌هایش نشسته بود، نشستم و درد و دل کردم. گفتم هر طور که با حضرت رقیه درد و دل کردی حرف من همان است. اگر دوست داری گمنام و جاویدالاثر بمانی حرفی نمی‌زنیم. هر طور که خودت دوست داری حرف ما هم همان است. از وقتی شهید شده خیلی‌ها خوابش را می‌بینند. یک‌بار پیرزنی بی‌هوا آمد خانه ما و گفت شما پدر مجید هستید؟ من هم گفتم بله. گفت من مشکل سختی داشتم که پسر شما حاجتم را داد. من فقط یک‌بار خواب مجید را دیده‌ام. خواب دیدم یک لباس سفید پوشیده است. ریش‌هایش را زده است و خیلی مرتب ایستاده است. تا دیدمش بغلش کردم و تا می‌توانستم بوسیدمش. با گریه می‌گفتم مجید جانم کجایی؟ دلم می‌خواهد بیایم پیش تو. حالا هم هیچ‌چیز نمی‌خواهم اگر روی پا ایستادم و هستم به خاطر دخترهایم است؛ اما دلم می‌خواهد بروم پیش مجید. بدجوری دلم برایش تنگ‌شده است.»

تحول و شهادت مجید آن‌قدر سریع اتفاق افتاده که هنوز عده‌ای باور نکرده‌اند. هنوز فکر می‌کنند مجید آلمان رفته است؛ اما. مجید تمام راه با سر دویده است. مادرش هنوز نگران است. نگران نمازهای نخوانده‌اش، نگران روزه‌های باقی‌مانده مجید که آن‌قدر سریع گذشت که نتوانست آنها را به‌جا بیاورد. نگران آنکه نکند جای خوبی نباشد: «گاهی گریه می‌کنم و می‌گویم. پسر من نرسید نمازهایش را بخواند. گرچه آخری‌ها نماز شب خوان هم شده بود؛ اما آن‌قدر زود رفت که نماز و روزه قضا دارد؛ اما دوستانش می‌گویند. مهم حق‌الناس است که به گردنش نیست و چون مطمئنم حق‌الناس نکرده، دلم آرام می‌گیرد.»

بچه های محله برایش نامه می نویسند

مجید رفته است و از او هیچ‌چیز برنگشته است. چندماهه است که کوچه قدم‌هایش را کم دارد. بچه‌های محله هنوز با دیدن ماشین مجید توی خیابان می‌ریزند. مادرش شب‌ها برایش نامه می‌نویسد. هنوز بی‌هوا هوس خریدن لباس‌های پسرانه می‌کند. هنوز آخرین لباسی که مجید از تنش درآورده است را نگه‌داشته و نشسته است. کت‌وشلوار مجید را بارها بیرون می‌آورد و حسرت دامادی‌اش را می‌خورد. یکی از آشناها خواب‌دیده در بین‌الحرمین برای مجید و رفقایش مراسم عقد گرفته‌اند. بچه‌های کوچه برای مجید نامه نوشته‌اند و به خانواده‌اش پیغام می‌رسانند. پدر مجید می‌گوید: «همسایه روبروی ما دختر خردسالی است که مجید همیشه با او بازی می‌کرد. یک روز کاغذی دست من داد و که رویش خط‌خطی کرده بود. گفت بفرستید برای مجید، برایش نامه نوشته‌ام که برگردد. یکی دیگر از بچه‌ها وقتی سیاهی‌های کوچه را جمع کردیم بدو آمد جلو فکر می‌کرد عزایمان تمام‌شده و حالا مجید برمی‌گردد. می‌گفت مجید که آمد در را رویش قفل کنید و دیگر نگذارید برود.»

از وقتی مجید شهید شده است. بچه‌های محله زیرورو شده‌اند. بیش ازهزاربار در کل یافت آباد به نام مجید قربان خانی قربانی کشته‌اند.» حالا بچه‌محل‌ها و تعداد زیادی از دوستان مجید بعد از شهادتش برای رفتن به سوریه ثبت‌نام کرده‌اند. مجید گفته بود بعد از شهادتش خیلی اتفاقات می‌افتد. گفته بود بگذارید بروم و می‌بینید خیلی چیزها عوض می‌شود.

کد خبر 3718885

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • عبداله ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   79 2
   خدا رحمتش کنه ،عاقبت بخیری یعنی همین
  • سامان ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   65 0
   از اول تا اخر اشك امونم نداد. روحت شاد مرد بزرگ
  • نعمت الله ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   8 96
   وقتی پدر و مادر از رفتنش هیچ رضایت نداشتند چطور صاحب آن حرم می تواند از او راضی باشد و اجر شهید به او تعلق بگیرد!!؟
   • علی IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
    62 4
    جهاد در راه خدا اجازه پدر یا مادر نمی خواهد
   • گمنام.. IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
    10 0
    برادر حرف شما دقیقا حرف لشگریان امام علی تو جنگ صفین هست که میگفتن ما با قرآن جنگ نداریم.بدون این که بفهمن علی(ع)خودش قرآن ناطق هست.اگه شهدا نبودند دیگه پدر و مادری نداشتیم.
   • مصطفی IQ ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
    3 2
    آقا نقمت الله. واقعا که نقمتی
   • رونیکا IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
    16 0
    جهاد اجازه نمیخواد.واجبه
   • IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
    10 1
    رضایت داشتند، اما بالاخره بچه شون رو هم دوست دارند، بی طاقت میشن خیلی از مادران شهیدان رو دیدم این شکلی
  • امیرعباس ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   46 3
   خیلی سوزناک و دردناک بووود :( خدابه مادرش صبر عطا کند کلنا عباسک یا زینب...
  • مهدی نیا ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   48 1
   خدایا ما رو عاقبت به خیر کن
  • ساسان ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   37 0
   خدا به حق حضرت زينب س به خانوادش صبر بده روحت شاد پهلوون
  • سعید ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   55 3
   آقای نعمت الله یقینا کسی که حضرت زینب(س) ازش ناراضی باشه توفیق شهادت پیدا نمیکنه. و این که شما نیستید که تعیین می کنید چه کسی اجر شهید بهش تعلق میگیره کی نمیگیره! این نارضایتی والدین هم از سر ناراحتی از عمل مجید نبوده بلکه به خاطر محبت به فرزندشون بوده. ثانیا بعد از رفتن شهید، بارها به خانواده اش زنگ زده و مطمئنا نذاشته این نارضایتی تو دلشون بمونه. ان شاالله خدا توفیق شهادت رو نصیب ما هم بکنه اللهم اجعل عاقبة امورنا خیرا
  • دلسوخته وجامانده ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   32 0
   آقانعمت الله به خودت ییا‌.استغفارکن
  • کاظم مستعان ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   24 1
   خدا بیامرزدش دم وجودش گرم از طرف بچه های فلاح
  • رضا نادری ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   20 1
   ممنون بابت این مطلب زیباتون...یا علی
  • جواد ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   20 0
   روح آقا مجید این گزارش و مجیدهای دیگری که مثل او رفتند و جاودانه شدند شاد. خوش باشی مرد باغیرت
  • عبداله ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   24 1
   آقانعمت سلام مهم تحول روحی است که دراوایجادشده است عشق به خدا وائمه بالاتر از عشق به دنیا ومتعلقات آن است در زیارت نامه های امامان آمده "بابی انت وامی "یعنی پدر ومادرم بفدایت ....خوب است کمی عمیقتر بیاندیشیم
  • منصور ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   29 2
   مگه مسشه پدرمادر ازش راضی نباشن.اونا عاشقش بودن. خوشا به سعادتش.ان شاءالله این گلها ما رو شفاعت کنن.
  • امید ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   27 0
   خدا رحمتش کنه خطاب به اقای نعمت الله اگر امثال این عزیزان نروند شما الا زیر دست دشمنان بودی...دم همه ی شهدا گرم.
  • سیدی ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   20 0
   خوش ب حالت.....
  • محمدی ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   14 1
   جناب نعمت الله ، تو قانون خدا رضایت از دل مهمه . قطعا پدر و مادر ته دلشون خواسته ی فرزندشون مهمه نه دلتنگیشون و حتما رضایت قلبی خانواده رو جلب کردن قبل از ساعات شهادت ، وگرنه مقام شهادت بهشون اعطا نمیشد . . خانم همتی تشکر برای گزارش های خوبتون از مدافعین ، خدا خیرتون بده
  • مهدی ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   15 0
   از این داش مجید های با غیرت کم نداریم درود به شرفشون که مرد بودن و مردانه همه ازشون تعریف و تمجید می کنند
  • ریحانه ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   20 0
   بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم داداش مجید شهادتت مبارک داداش تو رو خدا دست داداشای منم بگیر دعا کن براشون اونا هم خدا ازشون راضی شه و اهل بیت قبولشون کنن دعا کن متحول شن و کمکشون کن اللهم الرزقنا شهادت اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
  • محمد رمضانی ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
   22 3
   خدا به همراهت ای عزیز وقتیدهنوز عطر مردانگی این جوونها توی جامعه میپیچه دل ادم گرم میشه مجید دوستت داریم
  • حسین ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
   22 3
   اینه غیرت بچه شیعه خوش به سعادتش روحش شاد کلنا عباسک یا زینب
  • بهمن ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
   15 1
   روحش شاد
  • چ ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
   6 17
   فرهنگ سازی شهادت داره خوب جواب میده
  • علیرضا IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۴
   16 1
   مجید لوتی چه کردی که خدا خریدارت شده یاد ماهم باش میدونم حرفمو میشنوی سلام من رو به مولا برسان
  • فاطمه IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
   18 0
   از اول تا اخر اشك امونم نداد..شهادت مبارکش..رفت پیش حضرت رقیه خوشا ب سعادتش
  • روح الله IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   27 0
   واقعا این مدافعان حرم مرد بودن برای شادی روحشان صلوات
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
   4 0
   خدایا ما رو عاقبت به خیر کن مثل مجید و تمام انسانهای خوب به خصوص شهدا
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
   3 0
   داداش مجید داره برمیگرده
  • میترا IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
   5 0
   داداش مجید التماس دعا برای من هم دعا کن متول بشم به حق بی بی زینب
  • IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   5 0
   سلام بر شهیدان بخصوص شهید مجید قربانخانی!؟ با شنیدن داستان شهید عزیزمون آقا مجید اشکام سرازیر شد و یکسره بغص میکردم که چطور عاقبت بخیر شد خوش بحالش انشالله آون دنیا با بی بی رقیه و اهل بیت مهشور بشه😔
  • زهرا IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   4 2
   خوش به حالت داداش مجید خوش به سعادتت داداش مجید برای ما هم دعا کنید که متحول بشیم دعا کنید مثل شما عاقبت بخیر بشیم .....
  • سادات سارا IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   4 1
   😭😭😭😭😭😭روحش شاد . داداشم شهادتت مبارک
  • حسن IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   3 0
   عشق یعنی همین خوشابه حال آنان که باشهادت رفتن
  • سیدرضا IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   2 0
   روحش با حضرت عباس مشهور باشد
  • رقیه AE ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   5 0
   سلام خیلی مردبودومردونه پای اعتقادش وایستاد ان شاالله شفاعت ماروهم بکنه داداش مجیدداداش رضای ماروهم دستی به سرش بکش
  • سلمان IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   1 0
   خدایا بادلی اندوهگین ومالامال از غیرت ومردانگی تمنی دارم تا ازانقلاب درونی مجیدها ذره ای دردل گناهکارما بتابان تا باقیمانده عمر چندروزه را ازعشق واقعی وزندگی شرافتمدانه سیراب نماییم انشاالله
  • مرتضی سلطانی IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   1 0
   رفاقت قصه تلخی است که از نامش گریزانم رفاقت را در مکتب خانه ای آموختم که بابت شهریه اش همه زندگی ام را باختم.. بمیرم ز نام و نمانم ز ننگ
  • علی IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   0 24
   چطوری کسی که قلیان می کشد و خالکوبی دارد دوستدار اهل بیت (ع) است؟؟؟؟؟ مطابق اسلام استفاده از چیزی که به بدن زیان زیاد برساند حرام است... متاسفم واقعا در حق خون کسانی مثل شهید باکری ظلم میشه...
   • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
    0 0
    خب توبه کرده دیگه مثل حر تو ماجرای عاشورا
   • ام لیلا IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
    0 0
    از خدا جلو نزنید خدا مهربان وتوبه پذیر بالاتر وبدتر از خالکوبی رو میبخشه امیدوارم شهید به من وخانواده ام نظر کنه دلم بدجور گرفت خود شهید به برادرو همسر وفرزندانم نظر کنه دست منم بگیره که سخت محتاج نگاهش هستم خدایا مثل داداش مجید دست مارو بگیر 😪💔
  • محبوبه GB ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   6 0
   خوش بحال مجیدوامثال مجیدکه عاقبت بخیرشدندبنظرتون اگه کارتون خواب میشدن وتوجوب پیدامیشدن اونوقت پدرومادرازشون راضی بودن وعاقبت بخیر خوبه که ادم مرگشوخودش انتخاب کنه مجیدجان التماس دعابرای فرزندانم وفرز
  • علی IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   0 0
   خدا بیامرزدش بچه بسیار مشتییی وباصفایی بود
  • رحیمه قاسمی IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
   0 0
   داش مجید ،تورا قسم به ناله های حضرت زینب،روز قیامت شفاعتمان کن،بیچاره ایم
  • رقیه IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   0 0
   داداش مجید دست داداش منم بگیر دعا کن منم شهید بشم
  • مهدی IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
   1 0
   ینی واقعا اقا مجید مرد بزرگی بود خدارحتمش کنه من انقدر ک اق مجید رو دوس دارم دوستام میگن ک داداش مجیدت چطوره ینی انقدر ک دوسش دارم اون رو مث داداشم میدونم روحش شاد و یادش گرامی باد جهت شادی روح طیبه ی شهدا و ال خصوص اق مجید صلوات