خدمت گردشگری به اقتصاد ایران از درآمد نفت هم با ارزش‌تر است

رئیس گروه مالی گردشگری گفت: حمایت از رشد و توسعه صنعت گردشگری مطالبه جدی فعالان این بخش از دولت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی جهانگیری در نشست جامعه تور گردانان ایران گفت: در نشست جامعه تورگردانان ایران گفت: بخش خصوصی طی سال گذشته ۸ میلیارد دلار ارز آوری داشته است که این رقم با ۳۵ درصد از درآمد دولت از فروش نفت مطابقت می‌کند؛ در حالیکه بخش خصوصی توان این اندازه ارزآوری را دارد و دولت باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.

 رئیس گروه مالی گردشگری افزود: اگر بنا داریم که اقتصاد کشور را به جایگاهی برسانیم که بی نیاز از درآمد نفتی باشد، باید توسعه و رشد صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت ارز آور مورد توجه ویژه و اساسی قرار گیرد. در واقع رسیدن به اقتصاد غیر نفتی بدون ابزار و ساختار متناسب عملا امکان پذیر نیست و امروزه این ابزار، صنعت گردشگری است؛ در عین حال خدمتی که فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری به اقتصاد ایران انجام می دهند از درآمد ۴۰ میلیونی نفت نیز با ارزش تر است؛ چراکه با توسعه گردشگری صلح و امنیت را برای ایران به ارمغان می‌آورند.

 به گفته جهانگیری، در اتاق بازرگانی این مطالبه را از دولت داریم که از توسعه صنعت گردشگری حمایت اساسی شود. همچنین در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که رشد گردشگری ایران ۵ برابر شود به عبارت دیگر اگر اکنون سالانه ۵ میلیون توریست وارد ایران می شوند، باید تا پایان برنامه ششم این رقم به ۲۰ میلیون توریست در سال برسد که این مهم به جز با جذب سرمایه‌گذاری محقق نمی‌شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهارداشت: در حال حاضر سرمایه‌گذاری بخش گردشگری با موانع جدی روبرو است و ساخت هتل به عنوان مهمترین زیرساخت صنعت گردشگری، هزینه‌های هنگفتی اعم از هزینه زمین، ساخت و ساز و عوارض شهرداری طلب می‌کند؛ بنابراین انتظار داریم با حمایت دولت و شهرداری موانع سرمایه گذاری و ساخت هتل در صنعت گردشگری هموارتر شود.

جهانگیری اظهار داشت: باید انقلابی در توسعه و رشد صنعت گردشگری رخ دهد و این موضوع و ایجاد نهضت ملی گردشگری حمایت و کمک جدی قوای سه‌گانه را می‌طلبد؛ در این میان یکی از مهمترین مواردی که به رفع ایران هراسی کمک می‌کند، توسعه گردشگری و حضور توریست در کشور است؛ امیدواریم این موضوع به عنوان یک اولویت جدی در دستور کار دولت قرار گیرد.

کد خبر 3730105

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =