مرتفع‌ترین فرودگاه کشور سقوط کرد؛ نام بین‌المللی و امکانات محلی

شهرکرد- نام «بین‌المللی» را یدک می‌کشد اما در این فرودگاه نه خبری از پروازهای خارجی است و نه خدمات رفاهی، این حال‌وروز فرودگاه بام ایران است که موردانتقاد معدود مسافران آن قرار دارد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: پرواز و فرودگاه و مسافر کلمات عجین شده به هم هستند، یعنی اصولاً هرجایی که نام فرودگاه به خودش می‌گیرد باید منتظر دیدن مسافران و گردشگرانی باشد که در اولین مواجهه خود با یک شهر فرودگاهش را ارزیابی می‌کنند، اما در شهرکرد بی‌رونقی فرودگاه برای خودش ماجرایی شده است، ماجرایی که منتقدان زیادی دارد.

«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در مورد وضعیت فرودگاه‌های کشور در اظهارنظری گفته است «در حال حاضر ۶۷ فرودگاه در کشور وجود دارد که ۵۴ فرودگاه فعال است» که شهرکرد میزبان یکی از این فرودگاه‌ها است.

فرودگاه شهرکرد به مساحت ۳۵۰ هکتار در فاصله چهار کیلومتری از ورودی شهرکرد در موقعیت ۳۲درجه و ۱۷ دقیقه و ۵۰ ثانیه طول جغرافیایی و ۵۰ درجه و ۵۰ دقیقه و ۳۲ ثانیه عرض جغرافیایی در ارتفاع دو هزار و ۵۰ متری از سطح دریا واقع‌شده است.

طرح مطالعاتی احداث فرودگاه شهرکرد در سال ۷۲ آغاز و پس از تملک اراضی و تکمیل مطالعات طی سال ۷۳، عملیات اجرایی آن در سال ۷۴ شروع و در سال ۷۸ با تکمیل عملیات اجرایی فرودگاه بهره‌برداری شدطرح مطالعاتی احداث فرودگاه شهرکرد در سال ۷۲ آغاز و پس از تملک اراضی و تکمیل مطالعات طی سال ۷۳، عملیات اجرایی آن در سال ۷۴ شروع و در سال ۷۸ با تکمیل عملیات اجرایی فرودگاه بهره‌برداری شد.

اولین پرواز داخلی این فرودگاه در تاریخ اول تیرماه سال ۷۸ توسط شرکت ایران ایرتور به مقصد تهران و اولین پرواز بین‌المللی آن در تاریخ سوم مهرماه سال ۸۱ به کشور کویت انجام‌شده است.

فرودگاه شهرکرد مجهز به تجهیزات ناوبری و یک سیستم روشنایی و دارای یک باند به طول سه هزار و پنج‌متر و عرض ۴۵ متر با دو شانه ۷.۵ متری آسفالته است.

فرودگاه شهرکرد مرتفع‌ترین فرودگاه کشور بوده که در بام ایران قرار گرفته است اما کمتر مسافری تمایل دارد که از این فرودگاه استفاده کند. دلیل بی‌رونقی فرودگاه شهرکرد در گام اول با نگاهی به تعداد پروازهای این فرودگاه مشخص می‌شود اما مشکلات ناشی از بی‌رونقی این فرودگاه بیشتر از این حرف‌ها است.

این فرودگاه تاکسی ویژه ندارد چون برای کسانی که بخواهند در خط تاکسیرانی فرودگاه فعالیت کنند این کار توجیه اقتصادی ندارد. درحالی‌که در ترمینال بسیاری از فرودگاه‌های کشور تسهیلات رفاهی بسیاری برای مسافران در نظر گرفته‌شده است اما در فرودگاه شهرکرد خبری از تسهیلات رفاهی نیست.

در ساختمان ترمینال فرودگاه‌های شهرهای مختلف کشور خدمات رفاهی مختلف ارائه و فروش سوغات انجام می‌شود، اما در این فرودگاه متأسفانه هیچ‌گونه خدمات صنفی ارائه نمی‌شود.

در فرودگاه شهرکرد تنها یک فروشگاه عرضه مواد غذایی وجود دارد که تنها چند قلم مواد غذایی در یخچال و قفسه‌های این فروشگاه کوچک گذاشته‌شده استدر فرودگاه شهرکرد تنها یک فروشگاه عرضه مواد غذایی وجود دارد که تنها چند قلم مواد غذایی در یخچال و قفسه‌های این فروشگاه کوچک گذاشته‌شده است که به نظر می‌رسد با این روند عرضه اقلام، این مغازه هم به نوعی دکوری باشد.

در این فرودگاه هیچ‌گونه واحد صنفی اغذیه‌فروشی که بتواند غذای گرم در اختیار مسافران ورودی قرار بدهد وجود ندارد و اگر مسافری بخواهد به‌عنوان‌مثال برای فرزند خودش یک ساندویچ بخرد باید به شهرکرد برگردد که این امر هزینه‌های بالاتری برای وی ایجاد می‌کند.

زمانی که هواپیمایی بر فراز آسمان شهرکرد دیده شود، بسیاری از تاکسی‌های شهری شهرکرد به سمت فرودگاه حرکت می‌کنند تا وظیفه حمل‌ونقل مسافران را بر عهده گیرند. تاکسی‌ها با خروج مسافران از ترمینال یکی‌یکی پر می‌شوند و به سمت شهرکرد حرکت می‌کنند.

در این میان اگر مسافری به هرعلتی به‌عنوان‌مثال استراحت و یا استفاده از سرویس بهداشتی بخواهد مدت‌زمانی پس از نشستن هواپیما و خروج مسافران در ساختمان اصلی بماند باید مطمئن باشد که تاکسی برای انتقال او به شهر شهرکرد وجود نخواهد داشت و باید با تاکسی‌های تلفنی سطح شهرکرد تماس بگیرد تا برای وی تاکسی بفرستند.

فروشگاه تعطیل فرودگاه شهرکرد

در این خصوص یکی از مسافران پرواز تهران - شهرکرد با گلایه از نبود خدمات رفاهی در فرودگاه شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرودگاه شهرکرد در حال حاضر از بسیاری از خدماتی که در فرودگاه‌های دیگر کشور به مسافران ارائه می‌شود محروم است.

وی عنوان کرد: در فرودگاه‌ شهرهای مختلف کشور به‌واسطه وجود فروشگاه‌های مختلف هرگونه کالایی از شارژر گوشی تلفن همراه گرفته تا انواع سوغات و صنایع‌دستی می‌توان تهیه کرد اما در شهرکرد، یک ساختمان با چند صندلی و روشنایی نامناسب، نام فرودگاه را یدک می‌کشد.

ارائه خدمات در پایانه مسافربری زمینی شهرکرد بسیاری بالاتر از فرودگاه شهرکرد است و همه گونه خدمت در این ترمینال به مسافران عرضه می‌شودوی با اشاره به اینکه هیچ‌گونه تحرک و فعالیتی در این فرودگاه دیده نمی‌شود، ادامه داد: مسافران و گردشگرانی که قصد گردش در این استان را دارند و از راه هوایی وارد فرودگاه شهرکرد می‌شوند در بدو ورود در اولین صحنه شاهد بی‌تحرکی و خلوت بودن فرودگاه این شهر هستند و احساس رکود و بی‌رونقی به آن‌ها منتقل می‌شود.

این مسافر در ادامه با اشاره به اینکه اگر وضعیت ارائه خدمات در این فرودگاه به این‌گونه باشد، این فرودگاه هیچ زمانی رونق نمی‌گیرد، ادامه داد: ضرورت دارد ارائه خدمات باکیفیت  و متنوع در این فرودگاه موردتوجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: وضعیت فرودگاه مرکز استان چهارمحال و بختیاری به‌گونه‌ای است که سطح ارائه خدمات در پایانه مسافربری زمینی شهرکرد بسیار بالاتر از فرودگاه شهرکرد است و همه گونه خدمات در این ترمینال به مسافران عرضه می‌شود.

پروازهای فرودگاه شهرکرد برای تداوم نیازمند استقبال مردم است

مدیر فرودگاه شهرکرد در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر پروازهای تهران - شهرکرد و برعکس و پرواز مشهد - شهرکرد و برعکس در این فرودگاه دایر است.

سروش سلیمی شهرکی عنوان کرد: افزایش پروازها با تعداد مسافران رابطه مستقیم دارد و اگر از پروازها استقبال شود، تعداد پروازها نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی فروشگاه‌های عرضه اجناس مختلف در فرودگاه نیازمند توجیه اقتصادی است، ادامه داد: هنگامی‌که تعداد پروازها و مسافران افزایش یابد تعداد متقاضیان برای راه‌اندازی واحدهای عرضه خدمات هم افزایش پیدا می‌کنند و تلاش می‌کنیم که واحدهای صنفی در این فرودگاه راه‌اندازی شوند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون تداوم پروازهای شهرکرد به‌ویژه پرواز مشهد - شهرکرد نیازمند استقبال مردم است و مردم و سازمان‌ها باید برنامه‌ریزی و از پروازهای فرودگاه شهرکرد استفاده کنند تا این فرودگاه رونق بگیرد.

وی تأکید کردتعداد پروازها در این فرودگاه نسبت به ماه‌های گذشته ۱۵۰ درصد رشد داشته و تداوم این پروازها نیازمند استقبال مردم است.

وی با اشاره به اینکه نزدیکی فرودگاه شهرکرد به مرکز این شهر از امتیازهای این فرودگاه است، تأکید کرد: در بسیاری از شهرها، فرودگاه از مرکز شهر موردنظر فاصله زیادی دارد که همین امر موجب نارضایتی مسافران می‌شود.

مدیر فرودگاه شهرکرد ادامه داد: از متولیان تورهای زیارتی استان در راستای رونق فرودگاه شهرکرد خواستار این هستیم که پرواز تورهای مشهد را از این فرودگاه انجام دهند تا این امر موجب رونق بیشتر فرودگاه شود.

از بخش خصوصی و سیستم اداری چهارمحال و بختیاری تقاضا داریم که برای رفت‌وآمدهایشان از پروازهایی که در این استان است استفاده کنند استاندار چهارمحال و بختیاری هم در مورد مشکل کمبود متقاضیان استفاده از پروازهای فرودگاه شهرکرد گفته است: تقاضایمان از بخش خصوصی و سیستم اداری چهارمحال و بختیاری این است که سعی کنند برای رفت‌وآمدهایشان از پروازهایی که در این استان است استفاده کنند تا فرودگاه رونق بگیرد.

قاسم سلیمانی‌دشتکی با یادآوری اینکه لازم است پروازهای این فرودگاه را تقویت کنیم ادامه داد: قبلاً تورها و کاروان‌های زیارتی این استان برای مبلغی ناچیز پورسانت ترجیح می‌دادند از پروازهای اصفهان استفاده کنند که با راه‌اندازی این پرواز در فرودگاه شهرکرد انتظار می‌رود استقبال از این پرواز صورت گیرد.

اما همه مشکلات فرودگاه شهرکرد به سطح پایین خدمات رفاهی عرضه‌شده در محل این فرودگاه محدود نمی‌شود، اوضاع در سایت اطلاع‌رسانی این فرودگاه هم دست‌کمی از محل آن ندارد.

درحالی‌که سایت اطلاع‌رسانی فرودگاه‌های کشور ازجمله فرودگاه اصفهان(نزدیک‌ترین فرودگاه به شهرکرد بعد از فرودگاه این شهر) به‌روز است و پروازها به‌روز و ساعت اطلاع‌رسانی می‌شود اما سایت اطلاع‌رسانی فرودگاه شهرکرد در صفحه اول خود تنها یک متن اطلاع‌رسانی ثابت از پروازها گذاشته‌شده است.

درحالی‌که که می‌توان از ظرفیت این پایگاه اطلاع‌رسانی برای معرفی خدمات، مزایای استفاده از پروازهای فرودگاه و همچنین تبلیغات و اطلاع‌رسانی به‌منظور جذب مسافران و تورهای گردشگری استفاده کرد که آخرین خبر بارگذاری شده در این سایت مربوط به تاریخ ۲۶ تیرماه سال جاری است که مدت‌زمان بسیاری از آن گذشته و خبری از به‌روز شدن سایت این فرودگاه نیست.

بخشی دیگر از مشکلات این فرودگاه به استفاده نکردن از ظرفیت‌های فرودگاه شهرکرد در حد قابلیت‌های بین‌المللی آن برمی‌گردد تا فرودگاه مرکز چهارمحال و بختیاری تنها نام بین‌المللی را یدک بکشدتا اینجای ماجرا بخشی از مشکلات فرودگاه شهرکرد به نداشتن تنوع پروازی و عدم ارائه خدمات رفاهی به مسافران مربوط می‌شود، اما بخشی دیگر از مشکلات این فرودگاه به استفاده نکردن از ظرفیت‌های فرودگاه شهرکرد در حد قابلیت‌های بین‌المللی آن برمی‌گردد تا فرودگاه مرکز چهارمحال و بختیاری تنها نام بین‌المللی را یدک بکشد.

موضوع دیگر بحث استقبال مردم از پروازهای فرودگاه بوده که معلول عوامل مختلف است. برخی مسئولان مدعی هستند که دلیل عدم راه‌اندازی برخی پروازها به استقبال نکردن مردم برمی‌گردد، هرچند که به نظر می‌رسد از ظرفیت‌های لازم برای معرفی پروازها و تبلیغات در این زمینه استفاده‌نشده است. همین‌طور از ظرفیت تورهای گردشگری و مشارکت آژانس‌های خدمات مسافری در این بخش بهره برده نشده است.

مسافرانی که سیستم حمل و نقل هوایی را برای سفر انتخاب می‌کنند، با توجه به اینکه هزینه بالاتری پرداخت می‌کنند به دنبال دریافت خدمات مطلوب‌تر و بهتر هستند که به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت فعلی فرودگاه شهرکرد، کمتر مسافری ترجیح می‌دهد پروازهای بعدی خودش را از این فرودگاه انجام دهد و عمده مسافران از فرودگاه‌های دیگر کشور به‌ویژه فرودگاه اصفهان برای سفر به چهارمحال و بختیاری استفاده کنند.

کد خبر 3743642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 9
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • یزدی ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
   0 0
   سلام من دوبار به شهرکرد مراجعه کردم سال 94 و سال 95 که یکبار از طریق کرمانشاه و یکبار از طریق تهران ولی پرواز مستقیم از مشهد نداشت..فرودگاه بسیار زیبا و بسیار امنی است.جهت رونق پیشنهاد میکنم برای برگشت زوارکربلابا توجه به فاصله کم از کرمانشاه از این فرودگاه هم استفاده بشه .اصل کلی رونق هر فرودگاهی استفاده مردم این شهر و تجار و بازاریان و ادارات میباشد..در ضمن برقراری پرواز به مسیرهای تفریحی مثل کیش و سلیمانیه و ترکیه..هم میتوان ایجاد انگیزنمود.واگذاری به بخش خصوصی هم کمک شایانی میکنه
  • باب ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
   0 0
   چطور بام ایرانه. ارتفاعش از سطح دریا 2500 متره؟!! فرودگاه همدان که ارتفاعش از سطح دریا 5763 متره.
  • تاد ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
   0 0
   میگید هوپیما ندارید .کلا رو زمین هم مشکل دارید .چهار تا فرودگاه زیبا و مدرن به استاندارد روز ندارید .عیب هم اینه که مدیر و با سواد سر کار نیست .برجامم اومد پس جامم میاد خدا عاقبتمون را بخیر کنه همین .یاد روزهای اول انقلاب بخیر .همه صادق بودن.
  • مصیب شیرانی ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
   0 0
   با سلام بسیاری از ساکنان استان در جزیره کیش فعالیت می کنند ولی به دلیل نبود پرواز کیش شهرکرد همیسه از فرودگاه اصفهان استفاده می کنند در صورت برقرای پرواز مستقیم حداقل دو پرواز در هفته رونق خوبی را شاهد خواهیم بود . همچینی خدمات بار و مواد اولیه مرغوب از چهار محال به کیش می تواند رونق بخش این موضوع باشد .
  • احمد ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
   0 0
   چه استقبالی باید از طرف مردم صورت بگیره؟ بنده محل کارم مشهده.به طبع آن پرواز شهرکرد مشهد رو انتخاب کردم.نمیدونید چه بلاهایی به سرمون اومد؟ یه بار میگفتن پرواز مثلا با نصف ظرفیت متونه بپره.یه بار دیگه میگفتن اولویت پرواز برای کسانی است که تور مشهد رو خریداری کردن یه بار تاخیر میخورد یه بار لغو میشد خوب در صورت لغو پرواز یا تاخیر ویا منی که سفرم به مشهد کاری بود و احتیاجی به خریداری تور نداشتم من نوعی بایستی با کدام پرواز خودمو به محل کارم برسانم؟ محل فرودگاه درست انتحاب نشده است
  • هم استانی ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
   0 0
   با سلام خبرگزاری محترم : لطفا در تهیه خبر هم صادق باشید ، همه مردم در پی بالابردن و رشد استان خودشون هستن اما ما چهارمحالی ها از همون اول زندگی فقط میخواستیم استان خودمون را بدبخت و بیچاره و حقیر جلوه بدیم واقعا برا خودمون متاسفم .موفق باشی خبرگزاری صادق مهر
  • خسروی ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
   0 0
   خبر گزاری مهر بخش کمی از خبرتان درست است بنده مسافر دائم پرواز تهران فرودگاه شهرکرد هستم حداقل تاخیر را دارد و پروازی منظم است.
  • هم استانی ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
   0 0
   چرا زمانی که جا برا سوزن انداختن سالن ترمینال نیست عکاس محترم این لنز دوربین را باز نمیکنه عکس بگیره .مخصوصا زمانی که هیچ پروازی در این ساعت پروازی نیست انتخاب می کنید که چیا نشون بدید .از عکساتون مشخصه نه مسافری هست، نه غرفه بازه ، نه گیت پروازی بازه ، نه کانتر فروش بلیط بازه .میرید عکس میگیرید که چیا نشون بدید ؟
  • طاهری ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
   0 0
   چرا لنز دوربین خبرگزاری مهر عزیز ، زمانی برداشته میشه که هیچ پروازی در این ساعت انجام نمیشه . من به عنوان یه مسافر زمانی که از فرودگاه شهرکرد به مشهد رفتم انقدر سالن شلوغ بود که جا برا سوزن انداختن نداشت .نمیدونم شما چه ساعتی برا عکس گرفتن انتخاب کردید و نظر کدوم مسافر را تو سایتتون زدید در حالی که تو عکستون یه مسافر هم نیست .