نگاه به عاشورا و شعر عاشورایی بعد از انقلاب دچار تحول شد

محفل شعر و ادب «سروچمان» در فرهنگسرای سرو برگزار و توسط سعید بیابانکی مطرح شد که اشعار عاشورایی بعد از انقلاب تغییر و تحول خوبی داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  روابط عمومی فرهنگسرای سرو؛ دوازدهمین نشست «سرو چمان» با حضور شاعرانی همچون؛ سید اکبر میرجعفری، یاسین حجازی، سعیده اصلاحی، محمود حبیبی کسبی، سورنا جوکار، هادی جانفدا و علی سلیمانی سه‌شنبه ۴ آبان ۹۵ در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

در ابتدای مراسم سعید بیابانکی ضمن خیر مقدم به همه حاضران در برنامه، شعری آیینی خواند و گفت: نگاه به عاشورا و شعر عاشورایی بعد از انقلاب دچار تغییر و تحول شده است.

وی افزود: یک بنیاد ادبی طی یک پژوهشی، چهل شعر عاشورایی برتر بعد و قبل از انقلاب را انتخاب کرده است و آن را در قالب یک کتاب منتشر خواهد کرد. گزینش این اشعار توسط کارشناسان و صاحبان نظران در حوزه شعرهای آیینی بوده است.

بیابانکی بیان کرد: شعرهای عاشورایی خوب بعد از انقلاب بسیار زیاد است. در این کتاب دلایل زیباشناختی، نوآوری و... برای گزینش اشعار بیان شده است. شعرهایی که انتخاب شده است معمولا بیش ازسی سال قدمت دارند. زیرا وقتی شعری طی سی سال همچنان تاثیرگذار باشد یعنی شعر خوبی است مثل «خط خون» گرمارودی، شعرهای عاشورایی معلم و...

این شاعر طنزپرداز گفت: فردی می‌گفت کار شعر و هنری کردن مثل پریدن از ارتفاع است. در سال‌های بعد یکی از شما بیشتر خواهد پرید و شما به حاشیه خواهید رفت.

در ادامه علیرضا لبش دیگر مجری نشست ادبی «سروچمان» شعری از مرحوم حسین منزوی خواند و در ادامه گفت: علاوه‌بر این که در روزهای سوگواری امام حسین(ع) هستیم، در این ماه تولد و وفات چند شاعر است. فریدون مشیری ۳ آبان ۷۹، ابوالقاسم حالت ۳ آبان ۷۱، قیصر امین پور ۸ آبان ۸۶، منوچهر اتشی آبان ۸۴ فوت شده اند و محمد علی سپانلو۲۹ آبان متولد شده اند.

سیداکبر میر جعفری به عنوان اولین مهمان شعری با عنوان «روضه مکشوف» خواند و گفت: دوسال پیش همراه دسته عزاداری بودم که در آن بوشهری ها دمام وسنج میزدند. من با ریتم موسیقی ان هاچند بیتی از این شعر را گفتم. سال پیش هم دوباره با این دسته عزاداری همراه شدم و چند بیت دیگر گفتم ولی امسال از این دسته جا ماندم و دیگر بیتی به این شعراضافه نشد. این شاعر گفت: از خواننده های این شعر می خواهم این شعر را با همان ریتم بخوانند.

 در ادامه سعیده صلاحی، محمود حبیبی کسبی، سورنا جوکار، هادی جانفدا و علی سلیمانی هر کدام شعری از کتاب‌های چاپ شده خود و یا در دست انتشار باموضوع  محرم وعاشورا خواندند.

همچنین در این نشست یاسین حجازی در قالب متنی ادبی به مراحل نگارش کتاب «آه» اشاره کرد.

حجازی بیان کرد: شیخ ابوالحسن شعرانی کتاب «نفس المهموم» عباس قمی را که مجموعه‌ای از مقتل‌ها از ۶ ماه قبل تا چند ماه بعد از قتل امام حسین(ع) بوده است را به فارسی ترجمه کرده است.

وی دلیل انتخاب نام «آه» را گفت: نفس‌المهموم یعنی نفس کسی که غم دارد و کسی که غم دارد مگر نه این است که در نفسش آه است؟

یاسین حجازی تاکید کرد: من کتاب ایت الله شعرانی را بازخوانی کرده‌ام و نه بازنویسی. نثر کتاب هیچ تفاوتی نکرده است و من فقط سعی کردم عناصر دراماتیک این نثر را کشف و در کنار هم قرار دهم.

در پایان مراسم پنج جلد کتاب با امضای یاسین حجازی به کتابخانه فرهنگسرای سرو اهدا شد و شاعران به رسم یادگاری جمله‌ای بر روی تابلویی که با پوستر برنامه تهیه شده بود، نوشتند و در آخر عکس دسته جمعی انداختند.

کد خبر 3806696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =