پرونده کتابخوانی در کمیسیون فرهنگی باز است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از تشکیل پرونده کتابخوانی در این کمیسیون خبر داد وگفت: مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد که مهمترین آن تصمیمات زیگزاگی در اداره و تجهیز کتابخانه و نهادهای فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع سرانه مطالعه با حضور محمد اللهیاری معاون نهاد کتابخانه های عمومی، محمدرضا اصنافی عضو هیئت علمی گروه اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی و ارتباط تلفنی با محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

اللهیاری در ابتدای این برنامه گفت: دنیای مدرن دو ویژگی بارز دارد که یکی از آنها فرد گرایی و دیگری آزادی عمل است و  دنیای مجازی این دو نیاز را اغنا می کند بنابراین تمام روابط تحت تاثیر این دو مهم است و نتیجه آن افزایش سن ازدواج و کاهش مصرف کالاهای فرهنگی مانند کتاب است.

وی افزود :حلقه های تولید ،توزیع و انتشار کتاب ،مجموعه ای به هم پیوسته است و عملکرد مناسب این مجموعه منجر به تصحیح عملکرد روند کتابخوانی و تبلیغ ترویج آن در فضای مطالعه کشور خواهد شد.

معاون نهاد کتابخانه های عمومی، فعالیت های این نهاد را در ترویج مطالعه بسیار موثر خواند و گفت :کمبود فروشگاه های کتاب و ویترین عرضه این محصول فرهنگی ،شبکه توزیع کتاب در کشور را با محدودیت بسیار روبرو نموده و امکان دسترسی عادلانه همه مردم به کتاب را ناممکن ساخته است.

در ادامه این برنامه اصنافی در خصوص مدیریت فرهنگی گفت: این نوع مدیریت برعهده تک تک اعضای جامعه است .لایه های زیرین در جامعه اثر بخش تر از مدیریت فردی است و اجتماع به مسئولان خط می دهد.

وی با اشاره به اینکه سلیقه جامعه ما مریض شده، گفت: مدیر نمی تواند فکر کل جامعه را تغییر دهد بلکه این افراد هستند که باید نوع نگاه خود را ارتقا دهند چراکه هریک از افراد جامعه یک مسئولیت بر عهده دارند که باید به آن عمل کنند.

محمد اسماعیل سعیدی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بحث کتابخوانی در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد و در راستای آن جلساتی نیز با حضور مسئولان مربوطه برگزار شده است.

وی به آمارهای مختلف در این خصوص اشاره کرد و گفت: مهمترین شاخص برای سیاست گذاری و برنامه ریزی دقیق در عرصه کتابخوانی ،آمار است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تشکیل پرونده کتابخوانی در کمیسیون فرهنگی خبر داد و گفت: مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد که مهمترین آن تصمیمات زیگزاکی در اداره و تجهیز کتابخانه ها و نهادهای فرهنگی است.

سعیدی از رشد کتاب های ترجمه شده ابراز نگرانی کرد و گفت: مشکلات ما در حوزه علوم انسانی بسیار گسترده است که به یک فرهنگ سازی در میان مردم و مسئولین نیاز دارد.

وی بدآموزی موجود در کتابها را از معضلات فرهنگی در حوزه کتابخوانی دانست و گفت: کتاب ها باید برای رده های سنی مختلف طبقه بندی شوند تا مسائل مربوط به هر سن مشخص باشد.

کد خبر 3920804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =