شماره جدید «فصلنامه نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان» منتشر شد

شماره ۱۱ و ۱۲ فصلنامه نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان (ویژه پاییز و زمستان ۱۳۹۵) با مقالاتی از استادان فلسفه، معرفی و نقد آثار حوزه فلسفه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، یازدهمین و دوازدهمین  شماره از فصلنامه «نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان» در بخش‌های «گفتگو»، «نقد آثار تالیفی»، «نقد آثار ترجمه‌ای»، «معرفی تحلیلی»، «شایسته مطالعه»، «نقد شفاهی» و «نقد آثار پیشین» منتشر شد.

رضا داوری اردکانی در سخن نخست این فصلنامه به یاد استاد مرحوم دکتر علی شریعتمداری از پیشگامان فلسفه و علوم انسانی جدید در ایران معاصر می‌نویسد: «استاد دکتر علی شریعتمداری، دانشمندی جامع و نجیب و معتقد به دین و اخلاق بود و در مدتی قریب به هفتاد سال که در کار تعلیم و تربیت اشتغال داشت، آثار خوبی تالیف و ترجمه کرد و شاگردان بسیار پرورد. او در تعلیم و تربیت به حوزه جان دیویی تعلق داشت و همواره فکر می‌کرد و لازم می‌دانست که در کشور ما هم روش آموزش چنان ترتیب یابد که کودکان و فرزندانمان را به جای این که به حفظ کردن مطلب عادت دهیم، فکر کردن بیاموزیم... م.».

در بخش «نقد آثار تالیفی» ۹ نقد از سوی پژوهشگران فلسفه به چاپ رسیده است که از میان آنها می‌توان به نقد و بررسی کتاب «نگاهی تحلیلی به کتاب دگرگونی بنیادی فلسفه یونان در برخورد با شیوه اندیشه اسلامی»، «گذار از حکمت صدرایی»، «دشواری گفت وگو»، «برگردان یا نگارش؟» و... اشاره کرد.

«نقد آثار ترجمه‌ای» دیگر بخش فصلنامه «نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان» است. «نقدی بر جلد نخست از کتاب تاریخ اندیشه‌های دینی» به قلم حیدر زاهدی منتشر شده است. «گفت و گو با ایدئالیست‌های آلمانی»، «انسان میان هستی و نیستی» و معرفی و نقد کتاب «چرا زن‌ها فیلسوفنمی‌شوند؟» از جمله مقالاتی است که در این بخش منتشر شده و پیش‌روی خوانندگان قرار گرفته است.

مقاله «معرفی مجموعه ۱۲ جلدی آموزش مربی فلسفه برای کودکان و نوجوانان»، نوشته روح الله کریمی، نخستین مقاله‌ای است که در بخش «معرفی تحلیلی» این فصلنامه منتشر شده است. «سنت و مدرنیته به روایت جابری» و «غایب بزرگ مدرسه:کندوکاو اخلاقی» دو مقاله دیگر این بخش را تشکیل می‌دهد.

«شایسته مطالعه»، «نقد شفاهی» و «نقد آثار پیشین»  سه بخش پایانی یازدهمین و دوازدهمین فصلنامه «نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان» است. در بخش «شایسته مطالعه»  کتاب‌های شایسته مطالعه به زبان‌های فارسی و فرانسه در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

فصلنامه «نقد کتاب کلام، فلسفه، عرفان» از سوی موسسه خانه کتاب با سردبیری مالک شجاعی‌جشوقانی با بهای ۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 3948494

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =