نسل جوان در دیپلماسی فرهنگی در اولویت باشد

لئو بوکاردی در دیداری که رئیس موسسه فرهنگی اکو در سفارت این کشور با وی داشت، گفت: جوانان و نسل جوان باید در دیپلماسی فرهنگی در اولویت باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، لئو بوکاردی سفیر کشور واتیکان در ایران، به تازگی در محل سفارت این کشور میزبان محمدمهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو بود و این دو مقام فرهنگی درباره همکاری های مشترک با یکدیگر به گفتگو نشستند.

در ابتدای این دیدار، مظاهری ضمن تشریح فعالیت های صورت گرفته در اکو فرهنگی، گفت: رویکرد کشورهای عضو اکو، دیپلماسی فرهنگی است. موسسه فرهنگی اکو دومین اتحادیه بزرگ فرهنگی بعد از یونسکو است که قدمت آن به ۲۴ سال قبل باز می گردد. با توجه به پراکندگی شهروندان کشورهای منطقه اکو در دیگر کشورهای جهان، رویکرد و اولویت این سازمان، دیپلماسی فرهنگی و به اشتراک گذاشتن تمدن ملموس و ناملموس میان این کشورهاست.

وی در این دیدار ضمن بیان این مطلب که مردم و جوانانِ جامعه هدف ما هستند، افزود: ادبیات، هنر، ورزش و فرهنگ از جمله مسائلی است که تمرکز بیشتری روی آن داریم و اعتقاد داریم که به واسطه فضاهای علمی همچون دانشگاه ها و با همراهی سفیران و رایزنان فرهنگی کشورها که در اصل تسهیل کننده این پیوندها هستند، می توان تبادلات فرهنگی موثر و ارزشمندی ایجاد کرد.

لئو بوکاردی در ادامه این نشست گفت: دیپلماسی فرهنگی باعث کاهش ترس ها، سوء تفاهم ها و اختلافات میان مذاهب و دولت ها می شود. سفارت ها می توانند نقش مهمی در این دیپلماسی فرهنگی داشته باشند.

وی همچنین گفت: دیپلماسی فرهنگی باعث می شود که یکدیگر را بهتر بشناسیم. من معتقدم بین دو تمدن هیچ گاه اختلاف وجود ندارد. انسان های متمدن با یکدیگر اختلاف پیدا نمی کنند. دیپلماسی فرهنگی در اصل همان گفتگوی میان تمدن هاست. من به تعارض فرهنگی اعتقادی ندارم. اگر فرهنگ و هنر کشورها در کنار هم قرار بگیرند در واقع فضای دوستی و همکاری میان تمدن ها ایجاد می شود.

سفیر کشور واتیکان ضمن بیان این مطلب که رویکرد مذهبی مهم است، ولی جنبه های دیگری هم وجود دارد که می توان درباره ی آنها صحبت کرد افزود: فرهنگ و هنر می تواند پیوند دهنده کشورها با هم باشد. وقتی دیپلماسی فرهنگی مطرح می شود، برای ما مهم است که فقط به یک جنبه و طیف خاص معطوف نشویم. تفاوت های زیادی بین مذاهب وجود دارد که فقط از راه تبادل فرهنگی قابل رفع است. در اصل گفتگو فرهنگی نباید فقط به گفتگوی میان ادیان ختم شود.

لئو بوکاردی همچنین گفت: جوانان و نسل جوان در دیپلماسی فرهنگی باید در اولویت باشند. نسل امروز اطلاعات و یافته های خود را بیشتر از اینترنت دریافت می کند و ما باید با برقراری ارتباط به صورت مستقیم با جوانان مسائل را به آنها منتقل کنیم و گفتگوها باید در دانشگاه ها انجام شود. ستاره شناسی، سینما، فلسفه، هنر، ادبیات و مسائل بسیار دیگری وجود دارد که می توان به آنها پرداخت و جوانان را مخاطبان این تبادلات فرهنگی قرار داد.

در پایان این نشست، محمدعلی حجازی مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، با بیان این مطلب که موسیقی به عنوان یکی از زیر مجموعه های  فرهنگ و هنر امروزه توانسته است به زبان مشترک میان مردم دنیا تبدیل شود و پیوندهای فرهنگی زیادی میان جوانان ایجاد کند، به تشریح فعالیت های پیش روی موسسه پرداخت و گفت: در سال ۲۰۱۷ کشورهای عضو اکو با برنامه ریزی های انجام شده، جشنواره موسیقی فولکلور، نخستین جشنواره رسانه های دیجیتال، نخستین جشنواره گردشگری غذا ( فوود توریسم) و بزرگداشت ادیبان و فرهیختگان کشورهای منطقه و دیگر برنامه های فرهنگی با محوریت مخاطب نسل جوان را برگزار خواهند کرد.

کد خبر 3978364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =