ورامين و علامه قطب الدين رازي

كتاب "ورامين و علامه قطب الدين رازي وراميني" تاليف مجتبي دماوندي در 2000 نسخه و 146 صفحه منتشر شد.

خبرگزاري مهر- گروه دين و انديشه : فرهنگ و تمدن دير سال و پوياي ايراني با حياتي جاوداني همواره روشني بخش انجمن انديشمندان و متفكران جهان بوده است. رخدادهاي گوناگون گاه پرتوهاي اين خورشيد را محدود نموده اند ولي هيچ گاه نتوانسته اند مانع و حايل اين فروزندگي باشند.

نگارنده در اين كتاب منطقه ورامين را مورد مطالعه و بررسي قرار داده است. منطقه ورامين اگرچه از نظر جغرافيايي گسترش چنداني ندارد، اما آوازه فرهنگ و فرهنگيان اين ناحيه گاه سراسر كشورهاي اسلامي را در مي نورديده است و براي نمونه مي توان به خاندان ابوسعد وراميني در قرن ششم اشاره كرد.

در بخش نخست، كتاب نام كهن ورامين را بررسي كرده و سپس تاريخچه اي از گذشته منطقه مرور مي شود و امامزاده هاي ورامين و تعدادي از عالمان و شاعران و فقهيان و فيلسوفان وراميني معرفي مي شوند.

در فصل آخر از بخش اول كه آشنايي با دانشمندان وراميني است چهل و پنج نفر معرفي شده اند كه بي ترديد اهل وارمين و شهرها و روستاهاي آن بوده اند و از معرفي كساني كه كمترين ترديدي در وراميني بودنشان وجود داشته پرهيز شده است. اين معرفي ها شامل فرهيختگان معاصر ورامين نمي شود كه خود موضوع كتاب ديگري است.

در بخش دوم كه موضوع اصلي كتاب نيز آن است به معرفي يكي از بزرگترين دانشمندان جهان اسلام در قرن هشتم پرداخته شده كه مولد و منشاء او ورامين بوده است.

علامه قطب الدين محمد ابن محمد ابوجعفر رازي وراميني معروف به سلطان محققين، علامه رازي، قطب ملت و دين و يكي از بزرگترين دانشمندان علوم عقلي در ميان حكماي اسلامي است و آثار متعدد او در اين زمينه گوياي اين مطلب مي باشد.

آثار اين دانشمند بزرگ در نجف و قم و الازهر هنوز تدريس مي شود و اين نشانگر محتواي پربار كتابهاي او است. موضوع اصلي تاليفات علامه قطب الدين منطق و فلسفه و كلام است اما در فقه نيز صاحبنظر است.

در اين كتاب به مختصري از اوضاع سياسي اجتماعي و فرهنگي قرن هشتم پرداخته شده است. همچنين آثار علامه و شخصيت وي به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته است.

کد خبر 398696

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha