هشدار محیط زیست استان زنجان نسبت به آتش‌سوزی جنگل‌ها

شناسهٔ خبر: 4008191 -
اداره کل محیط زیست استان زنجان با توجه به افزایش دما و خشکی هوا نسبت به احتمال وقوع آتش سوزی در محیط های طبیعی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست زنجان، کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر می شوند از روشن کردن آتش تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

امجد باقری مدیر کل روابط عمومی محیط زیست زنجان افزود: با توجه بارش نسبتا خوب باران در اوایل سال شاهد پوشش گیاهی خوبی در مراتع هستیم و از طرفی فرارسیدن فصل گرما نیز سبب شده تا احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگلها افزایش یابد.

وی تصریح کرد: انتظاری که از مردم داریم این است که از برافروختن آتش در محیط های جنگلی و مراتع که احتمال شیوع آتش سوزی وجود دارد پرهیز کنند و در صورت موارد آتش سوزی به اداره کل محیط زیست استان، منابع طبیعی، آتش نشانی و دهیاری روستاها اطلاع داده تا اقدام لازم انجام شود.

امجد با اشاره به عواقب این آتش سوزیها عنوان کرد: در آتش سوزیهایی که در مراتع و جنگلها اتفاق می‌افتد علاوه بر ایجاد حریق در مراتع و سوختن درختها، حیات خیلی از موجودات زنده نیز به خطر می‌افتد.

باقری اضافه کرد: خزندگان از جمله جانورانی هستند که در آتش سوزیها احتمال آسیب آنها بسیار است و حیوانات کوچکی که قدرت واکنش سریع و فرار ندارند طعمه حریق می‌شوند.

وی با توصیه به مردم استان زنجان برای همکاری با سازمانهای مرتبط در خصوص آتش سوزی مراتع و جنگلها خاطرنشان کرد: سامانه ۱۵۴۰ زیست محیطی در سطح کل کشور بدون کدگیری و به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی است و از طرفی شماره‌های ۳-۰۲۴۳۳۵۴۱۰۰۱ و ۰۹۳۹۲۸۸۸۶۵۷ در اداره کل محیط زیست استان زنجان آماده پاسخگویی هستند.

گفتنی است که از مساحت دو میلیون و ۲۱۶ هزار و ۴۰۰  هکتاری استان  یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۱۳ هکتار یعنی ۵۶ درصد  آن شامل اراضی منابع ملی است و از این اراضی ملی ۹۷ هزار و ۳۵۵ هکتار آن شامل جنگلهای طبیعی استان  است به عبارت دیگر 9.7 درصد عرصه‌های ملی و 4.4 درصد مساحت کل استان را مناطق جنگل طبیعی تشکیل می‌دهد.

طبق اعلام منابع طبیعی استان زنجان سال گذشته بیش از  ۹۲ فقره آتش سوزی در جنگلها و مراتع استان زنجان رخ داد و این عامل به عنوان سومین عامل تأثیرگذاری است که منابع طبیعی را با تهدید مواجه کرده است.

بیشترین میزان آتش‌سوزی سال گذشته استان زنجان مربوط به شهرستان‌های زنجان، طارم و سلطانیه بوده است.

شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ نیز از سوی یگان  حفاظت از منابع طبیعی اعلام شده تا مردم گزارش‌های مربوط به قطع درختان، بوته‌کنی، تخریب و تصرف اراضی ملی و آتش سوزی جنگل را با آن در میان بگذارند

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 6 =