معارف اهل بیت(ع) پاسخگوی تمام نیازهای جهانی است

قم - رئیس جامعه المصطفی با بیان اینکه معارف مهم عرفانی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در هیچ جای عالم نمی‌توان یافت، گفت: معارف اهل بیت(ع) پاسخگوی تمام نیازهای جهانی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جامعه المصطفی، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار با عبدالوهاب ویدراغو از شیوخ تیجانیه بورکینافسو، ضمن خیر مقدم به حضور میهمانان اظهار داشت: امیدوارم این سفرها خیرات و برکات فراوانی را برای جهان اسلام به دنبال داشته باشد.

وی ضمن تأکید بر جایگاه افریقا در فعالیت‌های جامعه المصطفی تصریح کرد: به رغم وجود فاصله‌های زیاد جغرافیایی میان ایران و قاره افریقا، علاقه زیادی میان ایرانیان و ملت‌های این سرزمین وجود دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: قاره افریقا در آینده جهان، نقشی به مراتب بیشتر از امروز خواهد داشت و اسلام در افریقا روز به روز قوی‌تر و مستحکمتر خواهد بود.

وی به تأثیر مردمان افریقا در گسترش اسلام ناب در سراسر جهان اشاره کرد و اظهار داشت: قاره افریقا در راهبردهای فرهنگی ایران و جامعه المصطفی از جایگاهی بسیار مهم برخوردار است.

المصطفی مباحث دینی را بر اساس مبانی فقهی پیروان مذاهب ارائه می‌کند

آیت الله اعرافی با بیان اینکه جامعه المصطفی در بسیاری از کشورهای افریقایی، مراکز و موسسات علمی- پزوهشی مختلفی را راه‌اندازی کرده است، گفت: جامعه المصطفی در فعالیت‌های خود، نگاهی فرا مذهبی داشته، به صورت همزمان از تمام مذاهب اسلامی پذیرش نموده، مبانی دینی را بر اساس مبانی فقهی مخاطبان مذاهب مختلف اسلامی ارائه می‌کند.

وی در ادامه به نمونه‌ای از مراکز تقریبی جامعه المصطفی در گستره جهانی اشاره کرد و گفت: دانشگاه اسلامی غنا، تنها نمونه‌ای از مراکز علمی آموزشی جامعه المصطفی است که شیعیان، برادران اهل سنت و حتی غیر مسلمانان در کنار هم در حال تحصیل هستند.

رئیس جامعه المصطفی تصریح کرد: نمایندگی جامعه المصطفی در گرگان، مجموعه‌ای است که در آن دانش پژوهانی از کشورهای مختلف اسلامی حضور به هم رسانده، در کنار یکدیگر مبانی اسلامی را بر اساس فقه مذاهب خویش فرا می‌گیرند.

المصطفی مخالف تحمیل مذهبی شیعی و سنی است

وی با تأکید بر اینکه معارف اهل بیت (علیهم السلام) پاسخگوی تمام نیازهای جهانی است، اظهار داشت: جامعه المصطفی تحمیل مذهبی و شیعه سازی و سنی سازی را قبول نداشته، تأکید دارد که تمام امت اسلام باید اهل بیت (علیهم السلام) را به عنوان خاندان نبی معظم اسلام (صلی الله علیه و آله) بشناسند.
 
آیت الله اعرافی توجه به مسائل عرفانی، معنوی و اخلاقی در حوزه‌های مختلف نظری و عملی را مهم‌ترین ظرفیت‌های مراکز شهر مقدس قم عنوان کرد و اظهار داشت: در معارف اهل بیت (علیهم السلام) مسائل عرفانی و معنوی در اوج قرار دارد و همانند آن را در جای دیگری نمی‌توان یافت. مجموعه دعاها و مناجات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) مهم‌ترین ذخایر عرفان و معنویت برای همه بشریت است.

مناجات اهل بیت(ع) زیباترین جلوه راز و نیاز الهی

رئیس جامعه المصطفی با تأکید بر اینکه معارف مهم عرفانی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در هیچ جای عالم نمی‌توان یافت، خاطرنشان کرد: دعای کمیل، مناجات خمسه عشر و دعای ابو حمزه ثمالی، زیباترین جلوه‌های راز و نیاز با خداوند و تعالی به سمت پروردگار است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه عبادت در نگاه اهل بیت (علیهم السلام)، با تمسک به عشق الهی مهم شمرده می‌شود، تصریح کرد: رویکرد عرفانی اهل بیت عطمت و طهارت (علیهم السلام) از مهم‌ترین تأکیدات جامعه المصطفی العالمیه به شمار می‌رود.

وی ذخائر و میراث اهل بیت (علیهم السلام) را متعلق به تمام بشریت دانست و یادآور شد: جامعه المصطفی خود را متولی عرضه اندیشه‌های متعالی اسلامی به تمام جهانیان می‌داند.

مدیر حوزه‌های علمیه ضمن تأکید بر اینکه فکر بشر باید بر تمام فلسفه‌های عقلی استوار باشد، اظهار داشت: هیچ جای جهان نمی‌توان به اندازه شهر مقدس قم، عمق فلسفی و معارف عقلی اندیشه‌های اسلامی را مشاهده نمود.

گرسنگی و سوء تغذیه یک هفتم جمعیت جهان، مایه شرمساری بشریت است

آیت الله اعرافی عدالت اجتماعی و اقتصادی در عالم را از مهم‌ترین وظایف بشریت عنوان کرد و اظهار داشت: مایه ننگ بشریت است که یک هفتم جامعه جهانی در عصر کنونی در گرسنگی و سوء تغذیه قرار داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: جولان انواع تبعیض‌ها، ظلم‌ها و ستم‌ها در دنیای کنونی، باید با اتحاد و همفکری تمام جهانیان خاتمه یافته، به سمت ترسیم جامعه‌ای متعالی قدم برداریم.
وی افزود: دین مبین اسلام در عین عرفانی، اخلاقی و معنوی بودن، دینی اجتماعی و سیاسی است؛ باید نسبت به مقوله‌های اجتماعی و سیاسی آموزه‌های دینی احساس مسئولیت روز افزون تری داشته باشیم.

رئیس جامعه المصطفی به تحریم‌های ایران در سال‌های اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: ایرانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در تحریم قرار دارد، به پیشرفت‌های قابل توجهی در عرصه‌های مختلف تکنولوژیکی دست یافته است.

جامعه المصطفی به تمام مسلمانان متعلق است

آیت الله اعرافی در پایان با اشاره به اینکه از قاره افریقا علما و فضلای ارزشمندی از پیروان مختلف اسلامی تربیت شده است، اظهار داشت: جامعه المصطفی نهادی متعلق به تمام مسلمانان بوده، خود را در کنار مردم افریقا می‌داند و ضمن تأکید بر وحدت کشورها، همواره بر همکاری و تعامل مذاهب برای مقابله با ظلم و دوری از افراط تصریح دارد.

کد خبر 4049133

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha