احیای معنویت برای مسلمانان مسکو

پس از طی دهه هایی که مسلمانان نمی توانستند برای اقامه نمازهای جماعت در پنج مسجد مسکو حضور یابند اکنون زندگی برای جامعه قابل توجه پایتخت روسیه تسهیل شده و امکاناتی با توجه به نیازهای دینی در اختیار اقلیت دو میلیونی این شهر قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مسکو تایمز، گلنور گازیوا مدیر امور مطبوعاتی شورای مفتیان روسیه گفت: مسکو اکنون شاهد احیای معنویت است.

وی افزود: طی ده های 30 تا 50 رفت و آمد به مساجد ممنوع بود، اما اکنون مسلمانان بیشتری به مساجد می روند، پیش از مرگ استالین، داشتن کتابهای دینی به زبان عربی در خانه مجازات حبس و زندان را در پی داشت.

روزهای جمعه، زمانی است که فضای خالی در مساجد باقی نمانده و جمعیت مسلمانان برای شرکت در نماز جماعت به راهروها و اطاقهای خارجی کشیده می شود.

بزرگترین مسجد مسکو که می تواند 5 هزار نفر را در خود جای دهد، در نزدیکی استادیوم المپیک مسکو در حال ساخت است که در ماه سپتامبر سال 2008 افتتاح خواهد شد.

اگر چه آمار رسمی از تعداد مسلمانان روسیه در دست نیست، اما مسکو دارای جمعیت 2میلیون نفری مسلمانان است، عین الدین روای رئیس شورای مفتیان روسیه پیش از این تعداد مسلمانان روسیه را 20 میلیون نفر اعلام و استدلال کرده بود که بسیاری از مسلمانان این کشور بومی بوده و مهاجر محسوب نمی شوند.

حدود 7 هزار مسجد در سراسر روسیه وجود دارد، اما ساکنان مسکو تنها از پنج مسجد برخوردار هستند.

قدیمی ترین مسجد مسکو در سال 1813 برای تاتارهایی که در مسکو زندگی می کردند ساخته شد تا پاداشی برای سهم آنها در پیروزی بر ناپلئون باشد.

مغازه های مسکو برای مسلمانان پایتخت خدمات تازه ای ارائه می دهند که در آن میان می توان به فروش غذای حلال اشاره کرد.

زنان مسلمان نیز می توانند برای داشتن پوشش های اسلامی به تهیه روسری و دامنهای بلند بپردازند. فروشگاه های مسکو حتی سجاده را برای استفاده نمازگزاران مسلمان به فروش می رسانند.

ادریس صاحب قصابی که گوش حلال ارائه می دهد، گفت: نه تنها مسلمانان بلکه ارتدکسها و یهودیان ازاین مغازه خرید می کنند، تفاوتی در قیمتهای گوش حلال و غیر حلال وجود ندارد و این تمایز تنها در طریقه ذبح حیوان است.

دانشگاه اسلامی مسکو نیز برای افرادی که خواستار یادگیری زبان عربی به عنوان زبان کتاب مقدس اسلام هستند کلاسهایی دایر کرده است.

با تمام این اوصاف هنوز نیز برخی مسلمانان از نژادپرستی رنج می برند، مجلس شورای شهر مسکو هم اکنون در حال تقویت تلاشهای خود برای مبارزه با نژاد پرستی بوده و در ماه فوریه برای رسیدن به اهداف خود کمیته روابط بین اقوام و بین ادیان را تأسیس کرده است.

انجمن اسلامی های بزرگ روسیه نیز اقدام به راه اندازی انجمن ملی مسلمانان روس کره اند تا به گسترش اسلام و رفع سوء باور درباره این دین آسمانی کمک کنند.

اسلام پس از مسیحیت ارتدکس روسیه دومین دین بزرگ این کشور تلقی می شود.

کد خبر 407299

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha