کشف سفال های دوران های تاریخی و اسلامی در تپه برهما در لرستان

سرپرست گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه برهما نورآباد دلفان در استان لرستان از کشف سفال هایی مربوط به دوران اسلامی(قرون میانه) و همچنین دوران تاریخی و عصر آهن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عباس صارمی با اشاره به این که سفالهای مکشوفه از گمانه های آزمایشی عمدتاً مربوط به دوران اسلامی(قرون میانه) هستند، گفت: با این حال در میان یافته های مکشوفه از سطح و اطراف تپه، سفالهایی مربوط به دوران تاریخی به خصوص دوران اشکانی و همچنین سفالهایی منتسب به عصر آهن نیز به دست آمد.

او با اشاره به پایان عملیات میدانی گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه برهما در شهریور ماه سال جاری، گفت: در این عملیات ۱۹ گمانه آزمایشی ایجاد شد که از این تعداد، در مجموع ۸ گمانه در محدوده عرصه و ۱۱ گمانه نیز در محدوده حریم تپه قرار گرفتند.

وی با بیان این نکته که تپه برهما در طول اعصار گذشته آسیب فراوانی دیده است، گفت: آنچه امروزه از این تپه باقی مانده، نسبت به حجم و شکل واقعی آن تا حدود زیادی متفاوت است.

صارمی افزود: با توجه به گمانه های ایجاد شده در محدوده تپه عمده آثار و کشیدگی تپه به جانب شمال و شمال غرب بوده است.

به گفته این باستان شناس تنها داده های مکشوفه و قابل استناد در این تپه آثار معماری سنگ چین و همچنین قطعات سفال مربوط به ادوار مختلف تاریخی است.

مجوز گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه برهما نورآباد دلفان در لرستان توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد.

کد خبر 4145465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =