مهر خبر می‌دهد؛

سود سهام عدالت برای برخی واریز نشد/ بهره‌برداری میلیاردی بانک ها

شناسهٔ خبر: 4197784 -
دوشنبه هفته قبل بود که رئیس‌جمهور دستور پرداخت سود سهام عدالت را صادر کرد، اما با گذشت ۵ روز، هنوز برخی بانکها سود را به حساب مشمولان واریز نکرده و در حسابهای خود نگه داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دوشنبه هفته گذشته بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور با حضور در وزارت اقتصاد، دستور داد تا سود سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شود. موضوعی که حداقل، وعده‌اش تا پایان شهریورماه با مردم بسته شده بود و به دلیل عدم برگزاری به موقع برخی مجامع شرکت های مشمول سهام عدالت، کار تا دی ماه، به تعویق افتاد.

یک روز بعد یعنی سه‌شنبه نوزدهم دی ماه بود که میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با حضور در جمع خبرنگاران، جزئیات بیشتری از ارایه سود سهام عدالت را مطرح کرد و البته به این نکته اشاره کرد که از صبح همان روز، واریز سود به حساب مشمولان آغاز شده است. در واقع، از روز قبل یعنی دوشنبه، هجدهم دیماه، سود سهام عدالت به حساب بانکهای عامل واریز شده بود و سازمان خصوصی‌سازی، کار را به صورت کامل انجام داده بود؛ اما بخش عملیاتی یعنی واریز سود به حساب مشتریان به دلیل برخی مسائل فنی و اینکه دستگاههای خودپرداز به خاطر مراجعات مردم دچار مشکل در پاسخگویی به نیازهای روزانه مراجعان نشود، به تدریج واریز شد.

اکنون اما ۵ روز از آغاز توزیع سود سهام عدالت از سوی بانکها می‌گذرد و هنوز مشمولانی که کدشبای برخی از بانکها را اعلام کرده‌اند، سود خود را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که انتظار این چنینی برای دریافت مبلغی اندک که حداقل ۲۶۶۰۰ تومان و حداکثر ۵۰ هزار تومان است، چندان خوشایند نیست و به نظر می‌رسد که بانکها باید هر چه سریعتر، پرداخت سود سهام عدالت را به کام مردم شیرین کنند.

تمام اینها در شرایطی است که به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، ۱۲۰۰ میلیارد تومان از ۳۸۰۰ میلیارد تومان به حساب بانکها واریز شده تا در مرحله اول، یک سوم مجموع سود سهام عدالت هر مشمول را به حساب وی واریز نمایند. بر این اساس یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که اگر نرخ رسمی سود بانکی را همان ۱۰ درصد سپرده کوتاه مدت بانکی در نظر بگیریم، اکنون حداقل ۱۲۰ میلیارد تومان سود برای بانکها در این دوره ۵ روزه لحاظ شده است که به نظر می‌رسد انصاف نیست که برخی بانکها به دلیل در گردش نگاه داشتن این پول، نسبت به عدم واریز سود سهام عدالت اقدام کنند.

گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر از برخی بانکهایی که هنوز اقدام به پرداخت سود سهام عدالت نکرده اند نشان می‌دهد که شعب، در پاسخ به مراجعات مردم، به این نکته بسنده می‌کنند که از طرف شعب مرکزی بانک باید پول به حسابها واریز شود و این کار ربطی به شعب ندارد.

این درحالی است که قرار است تا پایان سال ۲۶۰۰ میلیارد تومان دیگر هم به حساب مشمولان واریز شود تا سود سهام عدالت آنها برای سال مالی ۹۵ تکمیل شود. حال باید منتظر ماند و دید که مرحله بعدی تقسیم سود چه زمانی صورت می‌گیرد و رفتار نظام بانکی در پرداخت این سود چگونه خواهد بود.

نظرات

 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۸:۳۰
  باسلام به حساب بنده 24600تومان واریز شده و2000تومان را بانک مسکن برداشته .حساب کنید اگر از هر نفر دوهزارتومان کسر کنند چه رقمی میشود یعنی اختلاس در روز روشن
 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۸:۳۲
  بانک ملی سود سهام عدالت رو نمیدهد
 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۲:۳۹
  سلام چرا در پرداخت ها رقمهای مختلفی رو واریز کردن آیا این هم از طرف بانکهاست یا سازمان خصوصی سازی این طور واریز کرده. مثلا ما که جز سازمانهای حمایتی هستیم قرار بود 50 هزار برامون بریزن
 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۴:۱۱
  سلام.سود سهام برای برخی از جمله بنده 24400 تومان واریز شده است ظاهرا مبلغ سودی حدود 38 هزار تومان که سال های قبل یک نوبت به ما پرداخت شد از کل مبلغ سهام کسر شده است لطفا پیگیری کنید.
 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۵:۳۹
  اشتباه حساب کردید 10درصد سود سالیانه است که روزشمار تعلق میگیره. برای 1200 میلیاردتومان، در یک سال 120 میلیاردتومان سود دارد. برای ده روز به صورت حدودی این عدد باید تقسیم 36 شود یعنی 3.5 میلیاردتومان
 • ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۵:۴۷
  هنوز به حساب ما پولی واریز نشده این همه هی گفتن سود سهام عدالت کو؟ کی واریز میشه؟ دوباره به یه عده دادن وب قیه ی مردم رو سر کار گذاشتن

ارسال نظر

 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 8 =