طرح توسعه و بازسازی موزه سینما به جریان می افتد/ قولِ شهردار

شهردار تهران در بازدید از موزه سینما و دیدار با سینماگران تاکید کرد شهرداری خود را موظف به توسعه فرهنگی از جمله موزه سینما می داند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شب گذشته دوشنبه ۹ بهمن ماه محمدعلی نجفی شهردار تهران در بازدید از موزه سینما با هنرمندان و سینماگران نیز دیدار کرد.

شهردار تهران در بازدید از موزه سینما و دیدار با هنرمندان و سینماگران گفت: به نظر می رسد موزه سینمای فعلی در شان تاریخ صد ساله سینما نیست. البته گزارشی مبنی بر طرح جدیدی برای توسعه و بازسازی موزه به ما ارایه شده است.

وی ادامه داد: برای این طرح برنامه ریزی هایی انجام اما مشکلات مالی مانع تحقق آن شده است و همه سعی ما این است تا با کمک مالی این طرح به سرانجام برسد و برای این کار وزارت ارشاد را هم دخیل می کنیم.

نجفی با بیان اینکه متاسفانه در ایران گردشگر خارجی زیاد نداریم، گفت: باید تلاش کنیم جوان ها با تاریخ کشورمان آشنا شوند و در این زمینه موزه ها می توانند کمک زیادی کنند تا جوان ها در جهت اعتلا و توسعه کشور گام بردارند.

به نظر می رسد موزه سینمای فعلی در شان تاریخ صد ساله سینما نیست. البته گزارشی مبنی بر طرح جدیدی برای توسعه و بازسازی موزه به ما ارایه شده استوی تاکید کرد: شهرداری خود را موظف به توسعه فضاهای فرهنگی از جمله موزه سینما می داند.

شهردار تهران با بیان اینکه مساله تشکیل کارگروه مشترک باید دنبال شود، گفت: در گذشته از موزه سینما بازدید کرده بودم اما در بازدید امشب متوجه شدم امکانات موزه سینما از نظر فضا و سخت افزار محدود است و در خور و شایسته سینمای ایران نیست. سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۲ هزار جایزه بین المللی کسب کرده است که بدین معنا است که ۲ هزار بار به احترام سینمای ایران به پا خاستند بنابراین شهرداری کمک می کند تا شرایط موزه بهتر شود اما در مورد سایر تقاضاها باید در نظر داشته باشیم که به هرحال امکانات شهرداری در وضع موجود محدود است.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در این دیدار گفت: در این موزه جمع شده ایم تا درباره آنچه بین ما سینماداران و شما مسئولان است حرف بزنیم. همه ما با مخاطب سر و کار داریم و هرکسی که از لحاظ نظری سینما را نخواهد اقتدار کشور را نخواسته است.

وی ادامه داد: اصل اولی که امروز ما را در کنار هم قرار می دهد، جذب مخاطب است. سینما با شهر ارتباط مستقیم و قابل فهمی دارد، اگر شهری سینما  نداشته باشد، نمی توانیم بگوییم آن شهر پیشرفت داشته است. سینما یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

در مورد شعارهای بی محتوا در سطح شهر فکری شود

فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما و تلویزیون نیز گفت: من بچه یک آتش نشان هستم و به من از کودکی یاد دادند چطور فداکاری کنم. آقای نجفی شما پدر این شهر هستید. شما به دیگران یاد می دهید که چطور در مسایل فرهنگی دخالت نکنند. شما باید درباره شعارهای بی محتوا که در سطح شهر زده می شود فکری کنید.

فریدون جیرانی کارگردان سینما نیز گفت: آقای شهردار تلویزیون ما با شهر مدرن فاصله زیادی دارد. در این رسانه سعی می شود تا بیشتر شهر سنتی نشان داده شود. این نکته باعث می شود تا مخاطب فاصله زیادی را بین جامعه و رسانه اش ببیند.

فرهاد توحیدی فیلمنامه نویس نیز با اشاره به وجود ذخایر ژنتیکی عظیم در دنیا که در آن ژن‌هایی بسیار نادر نگهداری می‌شوند، بیان کرد: آقای مهندس نجفی ذخیره‌گاه ژن شهری ما کجاست؟ محیط زیست شهری چیست؟ قطعا هر جایی است که بشر در آن زندگی می‌کند. ما در سینمای ایران با یک مشکل بزرگ مواجه هستیم. ما با ذخیره‌گاه ژنتیک شهر خداحافظی کرده‌ایم و حتی نابودش کرده‌ایم. در آنجایی که هنر در خدمت توسعه شهری است تقاطع ما با شهر زیاد است.

بافت تاریخی تهران را به عنوان ذخیره‌ گاه ژنتیک تهران حفظ کنید و مثل شهرداری‌های ممالک توسعه‌ یافته به سمتی بروید که بیش از این اجازه تخریب باغ‌ها را ندهیموی ادامه داد: هنر در جهت بهداشت روانی می‌تواند کمک‌ کننده باشد اما متاسفانه در شهرداری حلقه‌های مفقوده وجود دارد. بافت تاریخی تهران را به عنوان ذخیره‌ گاه ژنتیک تهران حفظ کنید و مثل شهرداری‌های ممالک توسعه‌ یافته به سمتی بروید که بیش از این اجازه تخریب باغ‌ها را ندهیم. در بسیاری از شهرها بودجه در اختیار استادان سینما قرار می‌گیرد تا آنها به این طریق به شهر کمک کنند. ما چه چیزهایی در تهران داریم که به آنها ببالیم و آنها را تبلیغ کنیم؟

آتیلا پسیانی نیز گفت: چیزهایی مثل فضای سبز و مجسمه‌ها لازمه مردم شهر است. چیزهایی که ما با آن نشانه‌ها در شهر آدرس می‌دهیم همان اماکن فرهنگی است مثل چهارراه ولیعصر یا برج میلاد. امیدواریم در زمان مدیریت شما در تهران شرایطی به وجود آید که کثرت مکان‌های فرهنگی را شاهد باشیم. در واقع با زیاد شدن تعداد این مکان‌ها از تعداد زندانیان کاسته خواهد شد و ناهنجاری‌ها تبدیل به هنجار می‌شود. امیدواریم بتوانیم با حمایت جدی شما شهر تهران را که عبوس و ناشاد است با وجود اماکن فرهنگی پر از مهر کنیم.

مجید مظفری بازیگر نیز در سخنانی بیان کرد: تمرکز هنرمندان عمدتا در تهران است از این رو تهران پایتخت هنر سرزمین ایران نیز هست اما سهم این هنرمندان از این اتفاق چیست؟ گاهی این حوزه زیرشاخه کارگری نامیده شده است در حالی که ما نه کارگر هستیم و نه کارمند.

وی ادامه داد: شهرداری می‌تواند با در اختیار دادن اماکن تاریخی کشور به هنرمندان پیشکسوت هم باعث حفظ و نگهداری آن اماکن شود و هم در تربیت هنرمندان موثر باشد و باید مکانی تخصصی به هنرمندان اختصاص پیدا کند.

در ادامه سید محمد بهشتی با اشاره به اینکه عمر بلدیه و سینما تقریبا یکسان است، گفت: چه زمانی که سینما یا شهرداری وجود داشته باشند یا نداشته باشند هر ۲ این توانایی را دارند که به حیات خود ادامه دهند. دوره‌هایی شهرداری به سینما و گاهی برعکس آن خدماتی را به هم ارایه کرده‌اند که نتایج درخشانی داشته است، یک نمونه آن احداث موزه سینما است که در سال ۷۴ با مذاکره با آقای کرباسچی این امکان محقق شد.

در این نشست چهره‌هایی همچون محمدمهدی حیدریان، علیرضا تابش، علیرضا رضاداد، روح الله حسینی، سید محمد بهشتی، منوچهر شاهسواری، فاطمه معتمد آریا، بیژن امکانیان، منوچهر محمدی، غلامرضا موسوی، بهرام عظیمی، مهتاب کرامتی، ابوالحسن داوودی، فریبا کوثری، جهانگیر کوثری، فریدون جیرانی، حسین فرح بخش، احمد امینی، فرهاد توحیدی، علی شادکام، نوید محمودی، هارون یشایائی، مجید مظفری، مرتضی رزاق کریمی، جمال ساداتیان، حبیب اسماعیلی، چنگیز جلیلوند، آتیلا پسیانی، محمدهادی کریمی، سید علی احمدی و احد صادقی حضور داشتند.

کد خبر 4213963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =