قزوین را به مقصد گردشگری تبدیل کرده ایم

قزوین- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت:با تبدیل قزوین به مقصد گردشگری و تامین دو هزارتخت و برنامه های متنوع و شاد زمینه حضور و اقامت گردشگران نوروزی مهیا شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد حضرتی ها در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: سال جاری با اقدامات انجام شده توانستیم سال پرباری را سپری کنیم و در بخش مرمت اثار اقدامات خوبی صورت گرفت.

اجرای ۶۰ پروژه مرمت آثار تاریخی با ۸ میلیارد تومان

وی اضافه کرد: بیش از ۶۰ پروژه مرمتی در سال جاری داشتیم که ۵۰ پروژه تکمیل شده و به پایان رسیده و ۱۰ مورددیگر بین ۴۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حضرتی ها تصریح کرد: در اجرای طرح مرمت سراغ پروژه هایی رفتیم که تاکنون هیچ تعمیر و مرمتی روی آنها انجام نشده بود که بناهایی چون چهارطاق حسن آباد، کافرگنبد، سلطان ویس، مسجد جامع عتیق در سه بخش ردرب شرقی، ایوان شمالی و جنوبی مورد مرمت قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزون یادآورشد: بنای خمارتاش در قلعه سمیران، برج کوچک، راههای کهن منطقه در حال اجراست و در خصوص باستان شناسی هم در منطقه سگزآباد سایت موزه این منطقه با دریافت مجوز در حال راه اندازی است و مجوز کاوش در منطقه زاغه در آبیک نیز دریافت شده است.

وی بیان کرد: برای اجرای طرح مرمت و تعمیر بناهای تاریخی استان هشت میلیارد تومان هزینه شده است.

برنامه های متنوعی برای ایام نوروز پیش بینی شده است

حضرتی ها بیان کرد: برای ایام نوروز هماهنگی لازم صورت گرفته و مجموعه ای از برنامه ها در قالب نوروزگاهها ارائه می شود که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: برنامه های مشترکی با همکاری شهرداری قزوین و میراث فرهنگی در دولتخانه صفوی، خانه تاریخی زعیم، مسجد جامع عتیق، شش مرکز محله پیش بینی کرده ایم وبرنامه های نوروزگاهی هم اجرا می شود.

دبیر ستاد خدمات سفر در استان قزوین اظهارداشت: تجربه نوروز در قزوین را در فضاهای بزرگتری اجرا خواهیم کرد و جشنواره برکت با ۳۰ نوع نان محلی و پخت در محل، جشنواره شیرینی سنتی ونوشیدنی ها، دم نوش در خانه تاریخی زعیم، جشنواره گردشگری غذا در مجموعه نمایشگاهی قزوین، نمایشگاه صنایع دستی در آب انبار سردار، برپایی موزه آب با همکاری شرکت آب منطقه ای قزوین، کارگاه مرمت مسجد، مدرسه سردار از برنامه های نوروزی امسال است.

وی گفت: در مسجد مدرسه حیدریه نمایشگاه بافته های سنتی و در آب انبار سردار کوچک نمایشگاه نوروز در فرهنگ ایرانی، عکس های تاریخی در دولتخانه صفوی، گزارش تصویری ۶۰ پروژه در عمارت نظمیه برپا خواهد شد.

حضرتی ها بیان کرد: یک سری رویدادهای نمایشی هم داریم که در نوروزگاه عالی قاپو برگزاری می شود و مراسم شبیه خوانی مذهبی، سیاه بازی، روحوضی، بقال بازی، نمایش آئینی سیاه ببو، چوب بازی، چوگان، عروس بران سنتی، نقالی شاهنامه، پرده خوانی، ورزش باستانی با رنگ و بوی مکتب قزوینی و برگزاری تورهای دوچرخه سواری به مقصد بناهای تاریخی، کشتی پهلو به پهلو و موسیقی مقامی و ناقاره زنی از برنامه های نوروزی در استان قزوین است.

وی اظهارداشت: باید تلاش کنیم تا گردشگری پیاده در شهر قزوین رونق بگیرد تا به اقتصاد کسبه و بازاریان هم کمک کند زیرا در شرایط کنونی باید پذیرفت علت کاهش حضور و توقف گردشگران در بناهای تاریخی این است که بستر لازم برای این امر مهیا نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بیان کرد: یک بنای تاریخی که خالی باشد فقط حدود ۱۵ دقیقه مورد بازدید گردشگر قرار می گیرد و اگر در آن موزه  ای دایر شود این زمان به ۴۵ دقیقه می رسد و اگر کنار آن بازارها نیز فعال باشد این اقامت چند ساعت و نیم روز است.

وی اضافه کرد: باید بستری فراهم کنیم تا مراکز تاریخی ما در استان قزوین شرایط شب مانی گردشگران را داشته باشد تا قزوین به مقصد گردشگری تبدیل شود.

۱۸۷۲ تخت در استان آماده شده است

حضرتی ها بیان کرد: در استان قزوین ۱۸۷۲ تخت اقامتی داریم که با افتتاح چند هتل و مهمانسرا ۳۲۰ تخت نیز به این ظرفیت اضافه شده و برای حضور و اقامت گردشگران هیچ کمبودی نداریم.

وی اظهارداشت: در سال گذشته با افتتاح دو مجموعه اقامتی تعداد ۲۱۰ تخت به استان اضافه شده است.

کد خبر 4250165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =