تهران آماده «چهارشنبه سوری» ایمن/شادی ها را غمگین نکنیم

تهران- شب چهارشنبه آخرسال ۹۶ در استان تهران در حالی فرا می رسد، که با فرهنگ سازی های انجام شده و آمادگی های موجود، امید کاهش حوادث و خسارات مالی و جانی وجود دارد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - الهه آهنگر: هرسال و در آستانه سال جدید و در زمانی که مردم باید شادی کرده و با جشن و سرور به استقبال سال جدید بروند، کوچه پس کوچه ها مملو از صداهای انفجار ترقه ها و نارنجک های کوچک و بزرگ می شود، این صداها هرچه به شب چهارشنبه آخر سال نزدیک تر شویم، بیشتر و بیشتر می شود.

بانیان این صداها، اغلب نوجوانان و جوانانی هستند، که در سنین مختلف ۱۲ الی ۳۰ سال در پی کسب شادی ها و هیجانات کاذب بوده و برای ایجاد لحظه ای صدای مهیب حاضرند، پول زیادی خرج کرده و نیز سلامت خود را به خطر بیاندازند، اما در این بین آمار مصدومان و مجروحان این شادی های خشن و آزاررسان، مطلبی است، که باید در آن تامل کرد.

در این بین از مدت ها قبل فعالیت های فرهنگی و تبلیغاتی برای آگاه سازی جوانان و نوجوانان در خصوص جلوگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال توسط فعالان فرهنگی، پلیس، دستگاه قضایی، آتش نشانی و مبلغین آغاز شده و در عین حال آمادگی های لازم برای جلوگیری و نیز اقدامات لازم در جهت کاهش تبعات این حوادث صورت پذیرفته است.

کمپین های مردمی و هشدارهای پلیسی برای چهارشنبه سوری آرام تر

راه اندازی کمپین مردمی با هشتگ های #نه_به_چهارشنبه_سوری_خطرناک و #آرامش_شادی_در_کنار_خانواده یکی از این اقدامات است، که با استقبال بسیار مناسب هنرمندان و ورزشکارانی از جمله مهسا ایرانیان، مجری سیما، مصطفی کیایی، مهدی پاکدل، علی سلیمانی، الناز حبیبی، علی کمالی، بهرنگ علوی، از هنرمندان سینما و تلویزیون و رسانه هایی مانند رادیو «ایران» ، رادیو «سلامت» و نیز جمع کثیری از دانش آموزان مدارس روبرو شد.

از طرفی هشدارهای پلیس در این زمینه نیز حاوی خط و نشان هایی برای هنجارشکنان و نیز ترغیب جوانان و نوجوانان برای دوری از اقدامات خطرناک بود.

فرمانده انتظامی غرب استان تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه برخی هیجانات کاذب سبب رخ دادن اتفاقات ناگوار در آستانه سال جدید می شود و در این بین خانواده های بسیاری مجبور می شوند، سال جدید را با غم و اندوه آغاز کنند.

سردار محسن خانچرلی از خانواده ها خواست مراقبت بیشتری در خصوص استفاده فرزندانشان از مواد محترقه داشته باشند و ادامه داد: همکاری والدین اثرات بسیاری در جلوگیری از خطراتی که فرزندان آن ها را تهدید می کند، خواهد داشت.

وی با بیان این که اولویت اول پلیس، در مقوله چهارشنبه آخر سال ارتقاء آگاهی، آموزش والدین و مردم نسبت به خطرات استفاده از مواد محترقه خواهد بود، تاکید کرد: اگر همه عوامل دست به دست هم دهیم، قطعا می توانیم سبب کاهش حوادث دل خراش و غم انگیز چهارشنبه آخر سال شویم.

در گذشته خبری از ترقه و مواد محترقه در چهارشنبه آخرسال نبود

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری که از فعالان فرهنگ سازی در خصوص جلوگیری از هنجارشکنی های چهارشنبه آخر سال نیز است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایرانیان در گذشته، چهارشنبه آخر سال را به دور از آتش بازی های خطرناک سپری می کردند و در واقع این چهارشنبه در جهت آمادگی برای فرا رسیدن نوروز بود.

حجت الاسلام علی کنگرلو گفت: پریدن از روی آتش یکی از اقداماتی بود، که ایرانیان انجام می دادند، آن ها در کنار یکدیگر جمع شده و با صفا و صمیمیت برای رسیدن سال جدید آماده می شدند، اما قطع عضو حاصل این دورهمی های خشن روزهای اخیر شده است.

وی افزود: کودک، جوان و افراد کهنسال، همه و همه در یک محله از روی آتش می پریدند، اما خبری از ترقه، انفجار و یا اقدامات خطرناک نبود، امروز نیز همین طور است، باید خانواده ها مراقبت کنند، تا خدای نکرده حادثه ای رخ ندهد تا سبب سلب آرامش و سلامت دیگران شود، چرا که حق الناس، حقی است، که جبران آن بسیار سخت است.

هنجارشکنان تا پایان تعطیلات در بازداشت خواهند بود

یکی از شهروندان رباط کریم نیز با بیان این که ترکیب مواد محترقه غیر استاندارد و ترکیبی سبب ایجاد حوادث خطرناکی می شود، به خبرنگار مهر گفت: برخورد قاطع پلیس با افراد هنجارشکن و نیز افرادی که مواد محترقه بین جوانان و نوجوانان پخش می کنند، می تواند در کاهش خطرات آن بسیار موثر باشد.

برخورد پلیس با تولید و توزیع کنندگان مواد محترقه، یکی از مطالبات مردم و شهروندان است، فرمانده انتظامی شرق استان تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بیش از ۳ میلیون عدد انواع مواد محترقه در شرق استان تهران کشف و افراد بسیاری در این خصوص دستگیر شده اند.

سردار عبدالرضا ناظری اضافه کرد: افرادی که به دلیل هنجارشکنی در چهارشنبه آخر سال دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروزی بازداشت خواهند بود و باید نوروز را در بازداشتگاه سپری کنند و نیز در این زمینه وسایل نقلیه ای نیز که توسط هنجارشکنان به کار گرفته می شود، توقیف شده و تا آخر تعطیلات نوروز در پارکینگ خواهد ماند.

وی با بیان این که از مردم عزیز انتظار داریم از روشن کردن آتش های حجیم در کوچه های باریک و کم عرض جدا خودداری کنند، اظهار داشت: نباید اقداماتی کرد، که زمینه پشیمانی فراهم شود، نباید شیطنت ما سبب عزادار شدن یک خانواده شود.

آمادگی آتش نشانان و نیروهای اورژانس برای مقابله با حوادث احتمالی و نیز انتقال مجروحین به بیمارستان ها از دیگر موضوعاتی است، که در این ایام مورد توجه بوده است.

آمادگی آتش نشانان برای اقدام در صورت وقوع حوادث احتمالی

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری ورامین، در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: چهارشنبه سوری شبی است که می توان با رعایت نکاتی ساده و آسان آن را به شبی خاطره ساز، به یاد ماندنی و مفرح تبدیل ساخت یا با بی تدبیری و عدم کنترل رفتار های غیر معقول آن را به شبی سیاه و دردآور برای خود و سایرین مبدل ساخت.

محسن پارسا با اعلام این موضوع که نیروهای این سازمان  در ۲۰ گروه امدادی و عملیاتی برای مقابله با حوادث ناشی از چهارشنبه آخر سال در وضعیت آماده باش قرار دارند، گفت: این نیروها با تجهیزات و امکانات کامل باتوجه به پایش و بررسی محل‌های پر خطر در نقاط مختلف شهر ورامین استقرار می‌یابند تا در صورت وقوع حادثه، به کمک شهروندان بشتابند.

وی در مورد تمهیدات سازمان آتش نشانی برای چهارشنبه سوری امسال، اظهار کرد: اقداماتی که در حال حاضر توسط آتش نشانان انجام شده است شامل آموزش‌های شهروندی است که این مرکز با حضور در مدارس ورامین  به صورت دوره ای در خصوص آموزش اطفا حریق و امداد و نجات در جهت ارتقا سطح ایمنی و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال توضیحاتی را ارئه کردند.

پارسا با اشاره به این که اقدامات فرهنگی و آموزشی در سطح شهر انجام شده است، ادامه داد: از جمله این اقدامات توزیع و نصب پوسترهای هشدار دهنده مرتبط با شب چهارشنبه سوری آخر سال در ۱۵ نقطه شهر است.

وی بیان کرد: بازدید از پمپ های بنزین و گاز سطح شهر توسط پرسنل سازمان آتش نشانی در جهت بررسی صحت و سلامت وسایل و تجهیزات اطفا حریق این اماکن و همچنین تفهیم نکات ایمنی به کارکنان این اماکن در خصوص جلوگیری از خطرات و حوادث آینده از جمله کارهایی بوده است که در این چند روز توسط سازمان انجام شده است .

وی در پایان تصریح کرد: امید است امسال نیز با رعایت مسائل ایمنی همواره خاطره خوشی در این روزهای پایانی سال برای خود و خانواده رقم بزنیم.

«چهارشنبه آخر سال» می تواند، به جای آن که برای کهنسالان، والدین و کودکان و خانم های باردار و ... وحشتناک باشد، تبدیل به زمانی برای شادی و صله رحم و جشن وسرور شده و خانواده ها با فرزندان خود، در مکانی جمع شده و با بیان خاطرات شیرین، بازی های هیجان انگیز و به یاد ماندنی، برای نوروز آماده شوند.

کد خبر 4250528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =