قاچاق کالا سبب بیکاری جوانان و نیروی کار داخلی می شود

تهران- استاندار تهران گفت: اولین اثر وضعی قاچاق کالا و ارز ایجاد اختلال در بازار داخلی و متوقف شدن تولیدات واحدهای صنعتی و در نتیجه بیکاری است.

به گزارش خبرنگار مهر،محمد حسین مقیمی بعد از ظهر سه شنبه در کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی سخنانی گفت: مقوله قاچاق کالا بصورت مستمر با اختلال بازار در ارتباط است و مبارزه با این پدیده به معنای ایجاد اشتغال و رونق واحدهای تولیدی و صنعتی است.

مقیمی اطلاع رسانی از سوی رسانه ها در خرید کالای ایرانی را روشی مؤثر در آگاهی بخشی به مردم دانست و افزود:محوری ترین بخش مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان تهران؛آموزش خرید کالای ایرانی است که رسانه ها در این حوزه باید نقش آفرینی کنند.

وی نهادینه شدن میل به نخریدن کالاهای خارجی را تبلیغ درست در زمینه خرید کالای ایرانی ذکر کرد و گفت:تبلیغ خرید کالای ایرانی از سوی رسانه ها باید جدی گرفته شود تا مردم از طریق روش های اقناعی دیگر تمایلی به خرید کالای قاچاق نداشته باشند.

رییس مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران اضافه کرد:هر قدر بتوانیم در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفق ظاهر شویم به همان میزان شاهد اقتصادی پویا ،باثبات و بابرنامه خواهیم بود.

مقیمی قرارگرفتن اقتصاد کشور در مسیری صحیح را در گرو مبارزه مستمر وهدفمند با پدیده شوم قاچاق کالا و ارز دانست و خاطرنشان کرد:لازمه رسیدن به اقتصاد مبتنی بر اصول علمی نیازمند توجه جدی به مؤلفه هایی است که باعث تکانه های شدید اقتصادی و اختلال در روند بازار می شوند و پدیده قاچاق یکی از همین مؤلفه ها است.

استاندار تهران با ذکر این نکته که لزوم مبارزه جدی با قاچاق کالا وارز در اسناد بالادستی نظیر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی،قانون برنامه ششم و سندچشم اندار بیست ساله به صراحت آمده است خاطر نشان کرد:اهمیت مبارزه با قاچاق کالا وارز به حدی است که در تمامی اسناد وقوانین بالادستی مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است و همه ما در این زمینه تکلیف قانونی داریم.

قاچاق کالا سبب اختلال در بازار داخلی و توقف تولید می شود

مقیمی پدیده قاچاق کالا وارز را زنجیره ای به هم پیوسته عنوان کرد و افزود:وقتی در کنترل مرز دچار مشکل شویم کالای قاچاق وارد کشور می شود و اولین اثر وضعی آن ایجاد اختلال در بازار داخلی و متوقف شدن تولیدات واحدهای صنعتی و در نتیجه بیکاری است.

وی ادامه داد :عموما کالاها از دو طریق رسمی وغیررسمی یعنی همان قاچاق وارد کشور می شوند و کشورهای توسعه یافته اگر اقتصادی سالم دارند به این دلیل است که توانسته اند ازطریق مبارزه با قاچاق کالا بازار داخلی را مدیریت کنند.

مقیمی در خاتمه مبارزه با قاچاق کالا وارز را یکی از بایسته ها و الزامات رسیدن به رشداقتصادی وایجاد اشتغال در کشور برشمرد و تصریح کرد:اساسا اقتصاد سالم وابسته به عوامل مختلفی است و اگر روزی کالای بی کیفیت خارجی و قاچاق وارد کشور شد بدانیم که اثری از اقتصاد سالم،اشتغال فراگیر و رشد اقتصادی باقی نخواهد ماند.

گفتنی است، در پایان این این همایش  جمعی از مدیران موفق در مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اهداء لوح به دست استاندار تهران تقدیر شدند.

کد خبر 4251252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =