پرداخت ۸ میلیارد تومانی تسهیلات مشاغل خانگی در گلستان

گرگان- در نهمین جلسه کارگروه اشتغال گلستان عنوان شد که ۲۰ هزار و ۴۸۲ شغل در سال ۹۶ ایجاد و هشت میلیارد تومان تسهیلات در بخش مشاغل خانگی پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نهمین کارگروه اشتغال استان گلستان عصر سه شنبهبا حضور معاون استاندار گلستان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مسئولان و روسای بانک ها برگزار شد.

سعید مازندرانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان اظهار کرد: در این جلسه به گزارشی از سامانه رصد، کارورزی، اشتغال خانگی، اشتغال روستایی و فراگیر خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: از ۱۹ هزار و ۴۰۰ تعهد اشتغال توانستیم ۲۰ هزار و ۴۸۲ شغل را در سامانه رصد ثبت کرده و ۶ درصد رشد را شاهد بودیم.

مازندرانی به حوزه صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: این حوزه با ۶ هزار و ۸۱۲ شغل، ۱۲۰ درصد تعهد و کمیته امداد امام خمینی (ره) هم با دو هزار و ۸۴۱ شغل ۱۱۹ درصد تعهد را محقق کردند.

وی با بیان این‌که میراث فرهنگی استان، هزار و ۷۴۱ تعهد شغل داشته، ادامه داد: در این حوزه دو هزار و ۶۴۶ شغل ایجاد شده و این یعنی ۱۵۲ درصد تعهد محقق شده است.

مازندرانی بیان کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری تنها به ۲۳ درصد تعهد خود عمل کرده است و شهرداری، امور عشایر، دانشگاه‌های استان، سازمان زندان‌ها، آب و فاضلاب روستایی علیرغم نداشتن تعهد ایجاد اشتغال داشته‌اند.

وی گفت: سازمان بسیج سازندگی هزار تعهد و بنیاد برکت هم هیچ شغلی را ثبت نکرده‌اند.

تقدیر از دستگاه های فعال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان تصریح کرد: هیچ استانی مانند گلستان در زمینه ثبت سامانه رصد تلاش نکرده و دستگاه‌های فعال در این زمینه باید از طرف استاندار تشویق شوند تا انگیزه تلاش بیشتر برای سال ۹۷ ایجاد شود.

وی با بیان این‌که تغییری در سال ۹۷ در میزان تعهد داریم، ادامه داد: با ۵۰ درصد افزایش در سال آینده ۲۹ هزار شغل را باید محقق کنیم.

طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان در زمینه طرح کارورزی گفت: تعهد استان چهار هزار و ۳۲۰ کارورز بوده که ۷۲۷ تا که ۱۷ درصد تعهد است، محقق شده که از این تعداد ۵۴۸ نفر زن و مابقی مرد هستند.

مازندرانی ادامه داد: همچنین از نظر مقاطع تحصیلی ۴۷ نفر از متقاضیان دارای مدرک کاردانی، ۵۲۸ نفر کارشناسی، ۹۶ نفر کارشناسی ارشد و ۲ نفر در مقطع دکترا هستند.

وی با بیان این‌که استان ما در کارورزی در رده اول است، تأکید کرد: یکی از دلایل محقق نشدن طرح، کندی در روند پرداخت حقوق است که باید به جد پیگیر آن بود.

مازندرانی گفت: دستگاه‌های میراث فرهنگی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و علوم پزشکی در جذب کارورز تلاش کرده‌اند.

مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان تصریح کرد: در مشاغل خانگی، ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات داشتیم که تاکنون هزار و ۸۶۱ طرح به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بانک‌ها معرفی شده و بیش از هشت میلیارد تومان به ۸۸۲ نفر تسهیلات پرداخت شده است.

مازندرانی از بانک‌ها خواست تا روند پرداخت را تسهیل‌تر کنند و اگر مدارک کسی ناقص است آن را برگشت دهند تا افرادی که در نوبت هستند، معرفی شوند.

وی همچنین به شرکت‌های پشتیبان گریزی زد و ادامه داد: این شرکت‌ها افراد را شناسایی و آن‌ها آموزش داده و تولیدات آنان را به فروش می‌رسانند؛ ۱۳ شرکت شناسایی و برای وام پرونده تشکیل دادند.

سامانه کارا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان در خصوص سامانه کارا در بخش اشتغال روستایی و فراگیر گفت: تاکنون سه هزار و ۲۱۶ طرح در سامانه برای دریافت تسهیلات ثبت شده است.

وی ادامه داد: قریب به ۵۰۰ پرونده اشتغال فراگیر و مابقی اشتغال روستایی است، مشکلی که وجود دارد پرونده اشتغال فراگیر کم شده و همه به دنبال اشتغال روستایی هستند.

مازندرانی گفت: در جلسات قبل سهمیه شهرستان‌ها را فرستادیم، تقریباً اکثر شهرستان‌ها ۲۳ میلیارد تومان سهمیه دریافت وام را دارند و تنها دو شهرستان گرگان و آزادشهر توانسته‌اند سهمیه خود را پر کنند.

وی گفت: ۲۱۶ طرح با ۴۵۲ میلیارد تومان برای دو هزار و ۹۵۴ شغل به دبیرخانه رسیده که ۱۲۱ طرح را با ۳۱۷ میلیارد تومان برای هزار و ۹۲۵ شغل به بانک معرفی کردیم که تاکنون برای ۱۵ طرح ۱۷ میلیارد تومان پرداخت داشتیم.

مازندرانی اظهار کرد: اکثر افراد در حال تکمیل پرونده هستند و باید بانک‌ها تعامل بیشتری داشته باشند.

بخش روستایی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان گفت: در قسمت روستایی هم ۵۱۷ طرح با ۲۳۸ میلیارد تومان به دبیرخانه آمده و ۱۵۸ طرح به بانک معرفی شده اما ۶ طرح با ۹۰۰ میلیون تومان تاکنون پرداخت شده است.

مازندرانی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات داشته که ۴۲ میلیارد تومان آن جذب و ۱۳ میلیارد تومان باقی مانده است.

وی ادامه داد: بهزیستی با ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۰ میلیارد تومان را جذب و یک میلیارد تومان آن باقی‌مانده است.

مازندرانی گفت: امور عشایر ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات داشته که سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان جذب و هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باقی‌مانده است.

وی ادامه داد: کثرت پرونده‌های کشاورزی بالاست و بیش از ۵۰ درصد طرح‌ها در حوزه دامداری است.

برخی بانک ها گزینشی عمل می کنند

مازندرانی گفت: برخی از بانک‌ها متقاضیان را به صورت گزینشی انتخاب می‌کنند و برخی دیگر بخشی عمل می‌کنند.

وی با بیان این‌که ۴۵ درصد اعتبارات بانک کشاورزی به حوزه کشاورزی تعلق دارد، اظهار کرد: این بانک می‌تواند به حوزه‌های دیگر ورود پیدا کند.

در ادامه مازندرانی از دستگاه‌ها خواست تا گزارش عملکرد خود را ارائه دهند.

بانک ها همکاری لازم را ندارند

ابراهیم کریمی، مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: برخی از بانک‌ها همکاری لازم را با ما ندارند و در خصوص برخی از طرح‌ها وارد محتوا شده و خود را تصمیم گیرنده می‌دانند.

وی ادامه داد: تأکیدی بر خانه تاریخی وجود دارد و باید تسهیل گیری در این قسمت صورت گیرد تا روند رو به رشدی را در این قسمت شاهد باشیم.

کریمی گفت: برخی از پرونده‌های ما پنج سال تا به بهره‌برداری رسیدن زمان صرف می‌کنند و باید راهکاری برای ثبت در سامانه ارائه شود تا رقم ما افزایش یابد.

وی در خصوص بوم گردی گفت: پرونده‌های بلاتکلیفی در این زمینه داریم که می‌توان با تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی در این قسمت هم شغل ایجاد کرد.

بانک ها کارشناس تخصصی ندارند

در ادامه حسین کاویانی، قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان گلستان  گفت: برخی از مشکلات وجود دارد که باید بازنگری آن در سال ۹۷ انجام شود.

وی ادامه داد: برخی از بانک‌ها کارشناس تخصصی ندارند و این روند پرداخت را با مشکل روبرو می‌کند.

کاویانی گفت: حدود ۲۵ درصد کارورزی استان به بخش کشاورزی تعلق دارد و باید این رقم اصلاح شود.

وی افزود: به دلیل این که این رقم جزو شاخصه‌های ارزیابی دستگاه‌ها است درصد کمی برای ما در نظر گرفته می‌شود.

۱۱۲۳ نفر در محیط کار واقعی مهارت آموزی کردند

نماینده فنی و حرفه‌ای در این کارگروه اعلام کرد: مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی به ما ابلاغ شد و توانستیم با همه ظرفیت‌ها هزار و ۱۲۳ نفر را وارد چرخه کنیم.

وی با بیان این‌که هزار و ۲۴۰ شغل را ثبت سامانه رصد کردیم ادامه داد: ۱۰۹ درصد تعهد ما انجام شده است.

کد خبر 4251282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =